hero image

Autobus tam a zpět: Brno

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Brno

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Brno,,Benešova tř.hotel GRAND

Brno (Centrul comercial Olimpia)

Brno,,Zvonařka

Brno,,Stará nemocnice

Brno,,Ústřední hřbitov

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Brno: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

166

Počet zastávek

5

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Brno: Informace o městě

Brno: Obecné informace

Druhé největší město České republiky je s téměř 400 tisíci obyvateli centrem jižní Moravy. Nadchne vás svoji kouzelnou atmosférou a lidmi se specifickým humorem a svébytným nářečím tzv. hantecem. Nabízí vám nejpestřejší mozaiku zážitků a vy jste zváni přijet objevit jeho kouzlo. Má výhodnou geografickou polohu a Flixbusem se odsud dostanete do čtyř hlavních měst v okolí – do Prahy, Bratislavy, Vídně i Budapešti.

Co navštívit

Na vrchu Petrov vás ohromí jedna z nejvýznamnější památek Moravy – katedrála sv. Petra a Pavla. Tu můžete znát i z vyobrazení na české desetikoruně. Zvenku se kochejte 84 metrů vysokými věžemi katedrály, uvnitř potom bohatým vybavením barokních interiérů. Vstup je zdarma.

Cestou od katedrály se dostanete do Denisových sadů. Tento park zdobí od roku 1818 obelisk oslavující vítězství nad Napoleonem. Hned za ním se nachází lázeňská kolonáda s kašnou, kde si můžete na chvilku odpočinout a kochat se krásným rozhledem.

Na Náměstí svobody vás čeká krátký pohled do různých architektonických slohů, je tu barokní morový sloup, městské paláce a také proslulá černá kamenná plastika brněnského orloje připomínající svým tvarem penis. Má údajně připomínat švédské obléhání města v době třicetileté války.

Jednu z hlavních dominant Brna představuje hrad Špilberk, nacházející se na kopci v centru města s mohutnou pevností na vrcholu. Hrad byl založen ve 13. století, v minulosti zde pobývala moravská markrabrata, později sloužil Špilberk jako vojenská pevnost a za dob rakouské monarchie coby těžký žalář. Od roku 1960 je hrad sídlem Muzea města Brna. V jeho prostorách je instalována expozice o dějinách Brna, o stavebním vývoji Špilberku a také výstava výtvarného umění od středověku po současnost. Kromě toho tu uvidíte zvonkohru, barokní kapli a v nárožní věži hradu je umístěna rozhledna, která vám po překonání sta schodů nabídne monumentální výhled na celé Brno.

V prohlídce pokračujte v historickém jádru města. Uvidíte Starou radnici, kde se v průchodu zastavte u dvou typických městských symbolů – brněnského draka a dřevěného kola, v případě více času se nabízí i prohlídka reprezentativních sálů či výstup na věž.

Zelný trh je náměstí, kde vaši pozornost upoutá barokní kašna Parnas a budova divadla Reduta.

V Brně můžete navštívit i druhou největší kostnici v Evropě. Byla otevřena poměrně nedávno pod děkanským kostelem sv. Jakuba a vy tu spatříte kosti patřící podle odhadů až 50 tisícům zemřelých. V rámci podzemí města Brna zavítejte i do komplexu chodeb pod Dominikánským náměstím a Zelným trhem.

Moderní architektura má ve městě zastoupení v podobě vily Tugendhat z konce dvacátých let minulého století, která je od roku 2001 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Okolí Brněnské přehrady je ideálním cílem pěších i cyklistických výletů. Na jejím konci pak stojí gotický hrad Veveří ze 13. století, kam můžete také dojet městskou hromadnou dopravou. Někdejší královský lovecký hrad nabízí dvě komentované prohlídkové trasy interiéru, máte možnost si prohlédnout i areál volně bez průvodce.

Brno: Kultura & historie

Historie Brna sahá až do starší doby kamenné. První písemná zmínka o městě se nachází v Kosmově kronice z roku 1091. V 11. století Brno zastávalo důležitou úlohu ve správě Moravy. V polovině 13. století Brno získalo městská práva, od poloviny 14. do začátku 15. století zde pobývala moravská větev Lucemburků, moravských mark hrabat. Za doby husitských zasedal zde moravský zemský sněm i další vrcholné politické instituce. V roce 1777 bylo založeno brněnské biskupství. Rozvoji města pomohlo napojení na železnici do Vídně, roku 1869 pak bylo Brno prvním městem České republiky, kde byla zahájena tramvajová doprava, tehdy tažená koňmi.

Brno: Noční život

V Brně to po západu slunce opravdu žije. Zajděte si do některé hospody, pivnice či baru, které najdete hlavně na Jakubském náměstí nebo na ulici Veveří. Brno je studentské město a od pondělí do neděle je to tady jeden velký mejdan. Z tanečních klubů je největší Sono Centrum, pro zástupce elektronické hudby je jako dělaný klub Watt s pravidelnými akcemi od středy po sobotu. Další známé brněnské kluby jsou 7. nebe, Metro music klub či Tabarin.

Brno: Zajímavé informace

V Brně je každoročně v srpnu na Masarykově okruhu pořádána Velká cena České republiky v rámci mistrovství světa silničních motocyklů. Město je sídlem hokejového klubu HC Kometa Brno hrající v hale Rondo, fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno, čtyř baseballových týmů, florbalistů i házenkářů. V Brně je populární i ženský basketbal zastupující klub BK Handicap Brno a volejbal se zástupci mužů i žen v českých nejvyšších soutěžích.

Brno je kulturním centrem celé jižní Moravy, sídlí zde Národní divadlo Brno, rozdělené na divadlo Reduta, Janáčkovo divadlo a Mahenovo divadlo. Najdete tu i divadlo Husa na provázku a divadlo Bolka Polívky. Za uměním se vydejte i do Moravské galerie nebo Domu umění města Brna.

V létě se v Brně koná velké množství hudebních festivalů jako je třeba Mariánské léto, Čarodějáles, České hrady a studenty pořádaný Brněnský majáles.

Brno: Cíle v okolí

Pokud se zajímáte o evropskou historii, ideálním výletním cílem z Brna pro tebe budou místa spojená s jednou z nejslavnějších bitev na našem území, bitvou u Slavkova. Známá je také kvůli účasti tří panovníků Ruska, Rakouska a Francie jako bitva tří císařů. Odehrála se 2. prosince 1805 a skončila drtivým francouzským vítězstvím. Památku padlých z této bitvy napoleonských válek připomíná na návrší nad obcí Práce Mohyla míru. Další místa slavkovského bojiště jsou pak Bučovice, kde najdete renesanční zámek s arkádovým nádvořím či město Slavkov s velkolepým barokním zámkem a expozicí Napoleon-Austerlitz. Pravidelně každý rok se v prosinci na místě bojů koná jejich úchvatná rekonstrukce, kterou navštěvují desetitisíce diváků z domova i zahraničí.

V okolí Brna dále stojí za to navštívit město Vyškov. Najdete tu zámek přestavěný v 17. století z původního gotického hradu se zámeckou zahradou, krásnou renesanční radnici, ale také Dino park a Zoo park. Kromě toho tu můžete navštívit tři muzea, z nichž je jedno zaměřeno na prezentaci vojenské a letecké techniky. Přímo vyškovským náměstím prochází 17. poledník, který je označen kovovou deskou.

Severně od Brna najdete Chráněnou krajinou oblast Moravský kras. Je to nejznámější a nejlépe vyvinuté krasové území v České republice, tvoří ji přes 1100 jeskyní, z nichž je pět zpřístupněno pro veřejnost. Nejnavštěvovanější jsou Punkevní jeskyně, kde v rámci prohlídkové trasy nejdříve projdete krápníkovými prostory na dno světoznámé propasti Macochy a poté poplujete zpět na motorových člunech po podzemní říčce Punkvě.

Další zajímavou jeskyní je Balcarka. Ta vás zaujme pestrostí krápníkové výzdoby na poměrně malé rozloze a také bohatými archeologickými nálezy, které potvrdily přítomnost lovců sobů. Největší jeskyně v Česku se nazývají Sloupsko-šošůvské, v rámci jejich prohlídky uvidíte kromě krápníkové výzdoby třeba několik hlubokých propastí.

Necelých 30 kilometrů od Brna stojí ještě za návštěvu město Moravský Krumlov, založené již ve 13. století. Navštívíte zdejší zámek, kde byla dříve skoro padesát let vystavována slavná Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy, uvidíte zbytky městského opevnění a podniknete procházku ke čtyřvěžaté Kapli svatého Floriána postavenou ve slohu klasicizujícího baroka.


Brno očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.