Autobus tam a zpět: Krakov

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Krakov

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Kraków Borek Fałęcki

Kraków,,dw.aut.Czyzyny

Kraków,,MDA Bosacka

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Krakov: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

191

Počet zastávek

3

Země

Polsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Krakov: Informace o městě

Krakov: Obecné informace

Druhé největší město Polska se nachází pouhou hodinu cesty od českých hranic. V současné době je metropolí Malopolského vojvodství v jižním Polsku, počet jeho obyvatel se pohybuje okolo 770 tisíc. Centrum města v čele s dominantním hradem Wawel bylo v minulosti rezidencí polských králů a díky velkému množství historických památek je tak celý Krakow oblíbeným cílem turistů po celý rok.

Co navštívit

Wawel
Svou cestu po Krakowě můžete začít u břehů řeky Visly na tzv. Wawelském návrší. Na něm se nacházejí dvě významné památky polské historie: Katedrála na Wawelu a Královský hrad Wawel. Oba objekty jsou přístupné veřejnosti a jejich návštěvu byste rozhodně neměli vynechat. V katedrále, plným názvem Katedrální bazilice svatého Stanislava a svatého Václava, najdete pohřbené významné osobnosti polského národa a svým významem se tak jedná o ekvivalent naší katedrály sv. Víta. Historie Wawelské katedrály sahá do 11. století, až do roku 1609 zde byli korunováni polští králové, než potom přesídlili do Varšavy. Při prohlídce uvidíte kromě samotných interiérů katedrály také podzemní kryptu, kde jsou pohřbeni polští králové, svatí a další významné osobnosti.

Královský hrad, polsky Zamek Królewski na Wawelu je stejně starý jako katedrála. V minulosti prošel několika přestavbami, po vyhoření dostal svou současnou čtyřkřídlou podobu. Přístupné pro návštěvníky jsou interiéry hradu v celkem pěti expozicích – Reprezentativní královské komnaty, soukromé královské komnaty, korunovační pokladnice, zbrojnice a expozice umění. S výběrem trasy Vám rádi pomohou v návštěvnickém centru, osobně jsem navštívil obě královské komnaty. Tajný tip: v pondělí budete mít do katedrály i hradu vstup zdarma.

Staré město
Z Wawelu pokračujte v prohlídce města směrem do jeho nejstarší části. Zde najdete několik zajímavých památek, které si zaslouží pozornost. Především jsou to pozůstatky středověkého opevnění města, tzv. Barbakán a Floriánská brána. Oba objekty jsou dnes součástí Historického muzea města Krakov a najdete v nich kromě stále expozice i nejrůznější výstavy. K Floriánské bráně nejspíše přijdete Floriánskou ulicí. Ta vznikla už ve 13. století jako součást tzv. Královské cesty a dnes patří mezi nejdůležitější ulice ve městě. Najdete zde dům malíře Jana Matejka, farmaceutické muzeum či proslavenou kavárnu Michalikova jeskyně (čp. 45). D

Další ulicí královské cesty byla ulica Grodzka, které dominuje kostel svatého Ondřeje. Vznikl již v 11. století a jeho současný interiér pochází z 18. století, kdy prošel barokní renovací. Ve Starém městě stojí za návštěvu ještě kostel sv. Barbory ze 14. století. Při návštěvě tohoto kostela si všimněte hlavně gotického krucifixu na hlavním oltáři a stropních maleb.

Rynek
Rynek v doslovném překladu do češtiny znamená náměstí. V Krakově tento název zahrnuje celé hlavní náměstí, na kterém se nacházejí kromě Wawelu nejvýznamnější památky města. Dominantou je tržnice Sukiennice, kde si můžete ve dvou řadách krámků zakoupit nejrůznější suvenýry. V patře této gotické budovy ze 13. století najdete expozici polského malířství 19. století.

Na náměstí dále stojí čtyřhranná 70 metrů vysoká radniční věž a několik kostelů. Největší z nich je trojlodní cihlová gotická bazilika Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Při prohlídce interiéru vás uchvátí malebná výzdoba kostela.
V jihovýchodním rohu náměstí najdete nenápadný kostelík sv. Vojtěcha. Jeho historie sahá až do 12. století, později byl barokně přestaven. Kromě samotného kostelíku můžete navštívit výstavu o historii krakovského tržiště.

Kazimierz
Mezi Wawelem a řekou Vislou na jihu Starého města je pro turisty ukrytá historická část Krakova. Jedná se o židovskou čtvrť se stoletou historií. Při krátké procházce touto čtvrtí se projděte po hlavní ulici Szeroka, navštivte synagogy Wolfa Bociana, Kupa či Izaaka. Nejvíce pozornosti si zaslouží Stará synagoga z 15. století a židovský hřbitov Remu.

Československé stopy
V ulicích Krakowa dodnes můžeme najít několik památek připomínající českou, respektive československou historii. Na ulici Marie Curie Sklodowské najdete pamětní desku připomínající místo čs. konzulátu, který zde působil před druhou světovou válkou. Krakow se v roce 1939 stal hlavním centrem čs. emigrace, ať už vojenské či politické.

V Krakowe můžete navštívit také továrnu Oskara Schindlera, rodáka ze Svitav, který zde zachránil na 1200 Židů. Podle jeho příběhu byl natočen film Schindlerův seznam.

Krakov: Kultura & historie

Historie Krakova sahá až do 10. století. Tehdy bylo město pod nadvládou přemyslovských knížat, než se roku 999 stalo součástí Polska. Ve středověku se jednalo o nejvýznamnější město Polska a jeho význam přetrvává dodnes, kdy se jedná po Varšavě o druhé centrum země.

Krakovu se přezdívá hlavní město polské kultury. Možností kulturního využití je tu skutečně nespočet, nachází se zde celkem 28 muzeí, z nichž osobně doporučuji návštěvu Národního muzea a Muzea polského letectví. V Krakově sídlí i mnoho dalších kulturních institucí, jako jsou divadla – Teatr Groteska, Teatr Ludowy, umělecké galerie.

Krakov: Noční život

Krakov ožívá každý večer unikátní noční atmosférou. Naháněči vás budou lákat do desítek barů a nočních klubů, z vlastní zkušenosti doporučuji klub Prozak 2.0, Barka Aquarius či Klub Studio.

Několikrát měsíčně se konají velké párty i v Tauron aréně, kde vystupují ty největší světové hvězdy všech hudebních žánrů.

Krakov: Cíle v okolí

I okolí Krakova nabízí široké možnosti výletů. Všeobecně většina návštěvníků podniká jednodenní výlet do Osvětimi, města a proslulého koncentračního tábora. Dostanete se tam autobusem či vlakem, vstupné je zdarma. Přímo ve městě se nachází areál bývalého tábora Auschwitz I, několik kilometrů za městem leží tábor Auschwitz II – Birkenau, nazvaný podle nedaleké vesnice Březinka. Mezi oběma tábory jezdí shuttle bus.

Druhou možností pro výlet je návštěva solných důlů Wieliczka a Bochnia, zapsaných na seznamu UNESCO. Při prohlídce projdete celkem 3,5 km dlouhou trasu, která zahrnuje prohlídku podzemních prostor včetně podzemního jezera a klenuté solné síně. V letních měsících je zájem o tuto památku mezi turisty enormní, doporučuji proto prohlídku rezervovat předem.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.