Wawel
Svou cestu po Krakowě můžete začít u břehů řeky Visly na tzv. Wawelském návrší. Na něm se nacházejí dvě významné památky polské historie: Katedrála na Wawelu a Královský hrad Wawel. Oba objekty jsou přístupné veřejnosti a jejich návštěvu byste rozhodně neměli vynechat. V katedrále, plným názvem Katedrální bazilice svatého Stanislava a svatého Václava, najdete pohřbené významné osobnosti polského národa a svým významem se tak jedná o ekvivalent naší katedrály sv. Víta. Historie Wawelské katedrály sahá do 11. století, až do roku 1609 zde byli korunováni polští králové, než potom přesídlili do Varšavy. Při prohlídce uvidíte kromě samotných interiérů katedrály také podzemní kryptu, kde jsou pohřbeni polští králové, svatí a další významné osobnosti.
Královský hrad, polsky Zamek Królewski na Wawelu je stejně starý jako katedrála. V minulosti prošel několika přestavbami, po vyhoření dostal svou současnou čtyřkřídlou podobu. Přístupné pro návštěvníky jsou interiéry hradu v celkem pěti expozicích – Reprezentativní královské komnaty, soukromé královské komnaty, korunovační pokladnice, zbrojnice a expozice umění. S výběrem trasy Vám rádi pomohou v návštěvnickém centru, osobně jsem navštívil obě královské komnaty. Tajný tip: v pondělí budete mít do katedrály i hradu vstup zdarma.
Staré město
Z Wawelu pokračujte v prohlídce města směrem do jeho nejstarší části. Zde najdete několik zajímavých památek, které si zaslouží pozornost. Především jsou to pozůstatky středověkého opevnění města, tzv. Barbakán a Floriánská brána. Oba objekty jsou dnes součástí Historického muzea města Krakov a najdete v nich kromě stále expozice i nejrůznější výstavy. K Floriánské bráně nejspíše přijdete Floriánskou ulicí. Ta vznikla už ve 13. století jako součást tzv. Královské cesty a dnes patří mezi nejdůležitější ulice ve městě. Najdete zde dům malíře Jana Matejka, farmaceutické muzeum či proslavenou kavárnu Michalikova jeskyně (čp. 45). D
Další ulicí královské cesty byla ulica Grodzka, které dominuje kostel svatého Ondřeje. Vznikl již v 11. století a jeho současný interiér pochází z 18. století, kdy prošel barokní renovací. Ve Starém městě stojí za návštěvu ještě kostel sv. Barbory ze 14. století. Při návštěvě tohoto kostela si všimněte hlavně gotického krucifixu na hlavním oltáři a stropních maleb.
Rynek
Rynek v doslovném překladu do češtiny znamená náměstí. V Krakově tento název zahrnuje celé hlavní náměstí, na kterém se nacházejí kromě Wawelu nejvýznamnější památky města. Dominantou je tržnice Sukiennice, kde si můžete ve dvou řadách krámků zakoupit nejrůznější suvenýry. V patře této gotické budovy ze 13. století najdete expozici polského malířství 19. století.
Na náměstí dále stojí čtyřhranná 70 metrů vysoká radniční věž a několik kostelů. Největší z nich je trojlodní cihlová gotická bazilika Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Při prohlídce interiéru vás uchvátí malebná výzdoba kostela.
V jihovýchodním rohu náměstí najdete nenápadný kostelík sv. Vojtěcha. Jeho historie sahá až do 12. století, později byl barokně přestaven. Kromě samotného kostelíku můžete navštívit výstavu o historii krakovského tržiště.
Kazimierz
Mezi Wawelem a řekou Vislou na jihu Starého města je pro turisty ukrytá historická část Krakova. Jedná se o židovskou čtvrť se stoletou historií. Při krátké procházce touto čtvrtí se projděte po hlavní ulici Szeroka, navštivte synagogy Wolfa Bociana, Kupa či Izaaka. Nejvíce pozornosti si zaslouží Stará synagoga z 15. století a židovský hřbitov Remu.
Československé stopy
V ulicích Krakowa dodnes můžeme najít několik památek připomínající českou, respektive československou historii. Na ulici Marie Curie Sklodowské najdete pamětní desku připomínající místo čs. konzulátu, který zde působil před druhou světovou válkou. Krakow se v roce 1939 stal hlavním centrem čs. emigrace, ať už vojenské či politické.
V Krakowe můžete navštívit také továrnu Oskara Schindlera, rodáka ze Svitav, který zde zachránil na 1200 Židů. Podle jeho příběhu byl natočen film Schindlerův seznam.