hero image

Autobus tam a zpět: Brusel

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Brusel

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Brusel severní vlakové nádraží

Brusel Gare du Midi

Brusel Heysel / Heizel Metro

Brussels South (Avenue Fonsny/Eurolines)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Brusel: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

174

Počet zastávek

4

Země

Belgie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Brusel: Informace o městě

Brusel: Obecné informace

Brusel je hlavní město Belgie, také sídlo NATO, a především pak některých institucí Evropské unie. Proto si vysloužilo neoficiální název – hlavní město Evropy. I přesto, že je jednou z nejdůležitějších evropských metropolí, bývá turisty opomíjen. A je to škoda, protože oproti svým evropským kolegům Paříži, Londýnu nebo Římu, které jsou výletníky nejčastěji navštěvovány, je podstatně osobnější. Krásných zákoutí tu najdete více než dost. Brusel je hlavní město Belgie. Má 19 obcí a jeden milion obyvatel. Ročně ho navštíví dva miliony obyvatel, z nichž 56 procent tam jezdí za prací. Oficiálními jazyky jsou francouzština a vlámština. Městem protéká řeka Senna.

Co navštívit

Významnou turistickou atrakcí v Bruselu je tzv. čurající chlapeček (Manneken Pis). Jde o malinkou sochu chlapečka, která se nachází přibližně 250 metrů od hlavního náměstí – Grand Place. Socha tu byla umístěna kolem roku 1388 a v roce 1987 dostal chlapec o kousek dál také čůrající kamarádku a později i pejska. V posledních letech si lidé oblíbili sledovat jeho oblečky. První model byl zhotoven v 17. stol. a dnes jich vlastní na 800. Spatřit ho můžete v kostýmu Mozarta, Elvise, ale i pilota, veterináře či bojovníka kung-fu.

Quartier Royal neboli Královská čtvrť byla odedávna domovem bruselské aristokracie a členů královské rodiny. Panovalo zde čistší ovzduší než v Dolním městě a kdysi se této oblasti říkávalo kopec Coudenberg. Stával tu stejnojmenný palác z 15. století, sídlo brabantských vévodů a renesančních vládců. V roce 1731 však za pouhých šest hodin lehl popelem. Během 18. a 19. století se pomalu přestavoval a výsledkem jsou čtyři nové paláce pojaté v neoklasicistním duchu, který si zvolil Karel Lotrinxký. V tomto slohu byl do značné míry ztvárněn i park. Dnes se Královská čtvrť pyšní poklidnou elegancí a jedněmi z nejstarších budov z 18. století v Evropě, jež lemují aleje a fontány Parku de Bruxelles.

Église St-Jacques-sur-Coudenberg – jeden z nejhezčích bruselských kostelů se datuje do 18. století. Jeho průčelí bylo navrženo po vzoru antického chrámu.

Náměstí Grande-Place je historickým jádrem města. Mnozí jej dokonce považují za nejkrásnější náměstí na světě. Dominantu tvoří gotická radnice z 15. století a 96 metrů dlouhá věž. Tam je umístěna socha svatého Michaela, patrona Bruselu. V roce 1998 bylo náměstíčko zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Nejfotogeničtější je pak Atomium – devět obrovských koulí představující zvětšený model molekuly železa. Jako má Paříž Eiffelovu věž, Brusel se pyšní tímto nejodvážnějším evropským stavením. Chcete-li se podívat dovnitř, přijďte nejlépe hned ráno, v hlavní sezoně se u vchodu tvoří dlouhé fronty. Pro veřejnost jsou zpřístupněny 4 z 9 koulí Atomia. Výtahem za 23 sekund dostanete do nejvyšší části stavby, kde se můžete kochat výhledem na celý Brusel. Až se dostatečně pokocháte, můžete pokračovat objevováním dalších tří zpřístupněných částí. Dostanete se do nich šikmými trubkami, a to po schodech nebo eskalátorech.

Brusel: Kultura & historie

Brusel je také proslulý svými komiksy, proto stojí za to navštívit muzeum komiksů, tzv. Centre Belge de la Bande dessinée, které se vtipně nazývá zkratkou „cébébédé“. Muzeum je umístěno v úchvatné třípodlažní secesní budově, jejímž autorem je nejznámější belgický secesní architekt Victor Horta.

Maison du Roi (Králův dům) – je to docela věrná rekonstrukce gotického paláce, který si dal postavit habsburský císař Karel V.

Mezi další místa, která při své cestě po Bruselu můžete navštívit jsou:

Katedrála svatého Michaela archanděla a svaté Guduly

Parc du Cinquantenaire – park s několika muzei a galeriemi

Bruselský park

Bazilika Sacré-Coeur – šestý největší kostel světa

Mini-Europe – zábavný park, ve kterém je umístěno více než 300 zmenšených modelů významných evropských staveb

Hlavní městské domy architekta Victora Horty – čtyři domy v secesním slohu

Skleníky Serres royales de Laeken

Brusel: Noční život

Rájem pro milovníky nákupů a luxusních butiků je Galerie sv. Huberta, která byla vůbec první evropskou nákupní pasáží na světě. Scházeli se zde literáti a intelektuálové a údajně se zde začaly prodávat také vůbec první pralinky, které Belgii tak proslavily. Řetězce obchodů dominují podél ulice Rue Neuve, mezi ulicí Rue de Midi a Grand Place. Oblíbeným nákupním místem turistů jsou také bleší trhy a trhy se starožitnostmi.

Brusel: Zajímavé informace

Až zavítáte do Bruselu, dopřejte si gastronomický zážitek v podobě místního občerstvení na ulici. Tady rozhodně neplatí, že stánkový prodej je levnou formou uspokojení chuťových buněk. Naopak! Až vám pod nosem zavoní pravé belgické vafle nebo lahodná vůně čokoládových pralinek, nemeškejte a u některého z venkovních stánku se v klidu poseďte. Nebudete zklamáni. V Belgii vyrábí tu nejkvalitnější čokoládu na světě. Na chvilku zapomeňte na diety a navštivte čokoládové obchůdky. Mezi nejkvalitnější obchody na prodej pralinek patří ty na třídě Neuhaus, Grand-Place 27, Galerie de la Reine 25-27 a Godiva.

Ochutnejte také místní hranolky s pořádnou dávkou majonézy, ardenskou šunku, slávky či vydlabaná rajčata s garnáty, která jsou opravdovou bruselskou specialitou. Svůj výlet můžete také pojmout jako ochutnávku těch nejlepších druhů piva. O belgickém pivu se říká, že má stovky tváří – prodávají tu takové specialitky jako pivo kokosové, koriandrové nebo grepové. V baru Deliriu, který se pyšní zápisem do Guinessovy knihy rekordů, nabízí nejvíce druhů piva na světě. Vybrat si můžete z neuvěřitelných 2500 druhů!

Pokud můžete, odolejte jakékoli nabídce pochutin v turistické pasti ulice Rue des Bouchers (vaše peněženka by zbytečně marnila) a raději zamiřte na méně známé náměstí Grande-Place, které mnozí považují za nejkrásnější náměstí světa.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.