Autobus tam a zpět: Brusel od 99 Kč

Autobusy FlixBus jsou vybaveny wifi, zásuvkami a pohodlnými sedadly.

Komfort v autobusech

Naše autobusy jsou vybaveny velkými a pohodlnými sedadly, toaletami, Wi-Fi a zásuvkami.
Servis v našich autobusech
Velká síť autobusových spojů

Velká síť autobusových spojů

Cestujte do 1 400 destinací ve 27 zemích a denně si vyberte z 250 000 autobusových spojů.

Do naší sítě
Cestování autobusem může být ekologické - FlixBus

Ekologické cestování

Naše výkonné autobusy mají vynikající uhlíkovou stopu na ujetý kilometr na osobu.

Ekologické cestování autobusem
9 z 10ti našich autobusů dorazí do cíle včas

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.

Aktuální informace o trase
Autobusová jízdenka z 99 Kč
Počet spojů z Brusel 120
Počet zastávek v Brusel 3
Země Belgie

Brusel očima Pavlíny

Pavlína Cestování mě vždycky bavilo, ale chyběla mi odvaha. Ještě do nedávna byla mým vrcholným cestovatelským zážitkem dovolená v Turecku, s cestovkou a all inclusive samozřejmě. Vše se změnilo poté, co se má sestra odstěhovala do Irska a pozvala mě k sobě na návštěvu. Koupit si sama letenku, zajistit ubytování, cestovat místní veřejnou dopravou…zjistila jsem, že to není zase tak složité, ba naopak je to velká zábava a dobrodružství! A od té doby to začalo: Londýn, Amsterodam, Milano, Berlín, Barcelona, Neapol. Miluji ruch velkoměsta, místní způsoby života, restaurace… už jsem se zmínila, jak moc miluji jídlo? :) Čas od času vyměním příruční kufřík za batoh a shon města za klid v přírodě. Nejraději mám lesy a vyhlídky, ze kterých je vidět do širého okolí. Mám spoustu tipů, kam vyrazit na výlety a ráda se s vámi o ně podělím.
Praha
29 let
Backpacker

Brusel: Informace o městě

Travel with FlixBus to Belgium's vibrant capital city

Brusel: Obecné informace

Brusel byl údajně založen v roce 580 svatým Guegerichem a jeho jméno bylo odvozeno odslova „brucsella“, což doslova znamená ves v bažinách. Vznikla tu pevnost, která byla v roce 1047 obehnána městskými hradbami. Díky tomu, že se město nacházelo na obchodní trase mezi Kolínem a Brugami, stalo se z něj významné centrum zlatníků a obchodníků.
Výraznou změnou město prošlo v roce 1957, kdy bylo postupně zničeno mnoho historických budov v centru města, aby zde byly postaveny moderní kancelářské prostory potřebné pro řízení evropského aparátu a Atlantské aliance. V dnešní době město představuje jedno z nejkosmopolitnějších měst Evropy.
Vlámové, jejichž region hlavní město obklopuje, Brusel nemají příliš v lásce. Podle výzkumu jedné belgické televizní stanice si téměř tři čtvrtiny všech Vlámů přejí, aby jejich hlavním městem nebyl Brusel, ale Antverpy. Považují totiž Brusel za příliš „francouzský“.
Město je oficiálně dvoujazyčné, mluví se zde francouzsky a nizozemsky, ale pochopitelně zde pochodíte i s angličtinou. Dvojjazyčné je ve městě bez nadsázky vše – od cedulí a nápisů, přes popisky v muzeích nebo divadelní představení až k samotnému názvu města, který zní Bruxelles ve francouzštině a Brussel ve vlámštině (Vlámsko je jeden ze tří regionů, které tvoří Belgické království). Když jste si dříve zašli v Bruselu do kina na zahraniční film, mohli jste
u něj číst také dvojjazyčné titulky.
Žije zde asi milion obyvatel a jeho zvláštností je, že počet lidí v něm přes den narůstá a v noci klesá až o statisíce. Dochází k tomu z toho důvodu, že sem dojíždějí pracanti z celého světa. S nadsázkou můžeme říci, že tu vedle sebe existuje tolik kultur, jako existuje belgických piv.
A těch není málo!
Město je známé pro své široké bulváry, luxusní nákupní zóny se světoznámými značkami a gastronomické zážitky. Rozhodně stojí za to alespoň jednou v životě Brusel navštívit. Přečtěte si, co zde můžete objevitt.

Turistické zajímavosti Bruselu

Asi nejznámější turistickou atrakcí v Bruselu je tzv. čurající chlapeček (Manneken Pis). Jde o malinkou sochu chlapečka, která se nachází asi 250 metrů od hlavního náměstí Grand Place. Soška zde byla umístěna kolem roku 1388 a v roce 1987 dostal chlapec o kousek dál také čůrající kamarádku a později i pejska. V posledních letech si lidé oblíbili sledovat jeho oblečky. První model byl zhotoven v 17. stol. a dnes jich vlastní na 800. Spatřit ho můžete v kostýmu Mozarta, Elvise, ale i pilota, veterináře či bojovníka kung-fu.
Náměstí Grande-Place je historickým jádrem města. Mnozí jej považují za nejkrásnější náměstí na světě. Jeho dominantou je gotická radnice z 15. století a 96 metrů dlouhá věž. Tam je umístěna socha svatého Michaela, patrona Bruselu. V roce 1998 bylo náměstíčko zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Nejfotogeničtější je pak Atomium – devět obrovských koulí představující zvětšený model molekuly železa. Jako má Paříž Eiffelovu věž, Brusel se pyšní tímto nejodvážnějším evropským stavením. Chcete-li se podívat dovnitř, přijďte nejlépe hned ráno, v hlavní sezoně se u vchodu tvoří dlouhé fronty. Pro veřejnost jsou zpřístupněny celkem čtyři z devíti koulí Atomia. Nejprve se výtahem za 23 sekund dostanete do nejvyšší části stavby, kde se můžete kochat výhledem na celý Brusel. Až se dostatečně pokocháte, můžete pokračovat objevováním dalších tří zpřístupněných částí. Dostanete se do nich šikmými trubkami, a to po schodech nebo eskalátorech.
Brusel je také proslulý svými komiksy, proto stojí za to navštívit muzeum komiksů, tzv. Centre Belge de la Bande dessinée, které se vtipně nazývá zkratkou „cébébédé“. Muzeum je umístěno v úchvatné třípodlažní secesní budově, jejímž autorem je nejznámější belgický secesní architekt Victor Horta.
Maison du Roi (Králův dům) – vcelku věrná rekonstrukce gotického paláce, který si dal postavit habsburský císař Karel V. v roce 1515. Karlovo poselství bylo jasné: radnice vyjadřovala nezávislost měšťanů, proto umístil palác přímo naproti radnici, aby demonstroval císařskou moc. I přes název paláce tu nikdy žádný vladař trvale nesídlil, ale Habsburkové tu
přebývali během své návštěvy Bruselu a sídlili tu jejich výběrčí daní i soudy. Svoji poslední noc tu strávila hrabata Egmont a Hoorn, kteří byli za svoji opozici proti katolickému Španělsku Filipa II. popraveni na Grand-Place. Dnes zde sídlí městské muzeum (Musée de la Ville de Bruxelles).
Mezi další místa, která při své cestě po Bruselu můžete navštívit jsou:
Katedrála svatého Michaela archanděla a svaté Guduly
Parc du Cinquantenaire
– park s několika muzei a galeriemi
Bruselský park
Bazilika Sacré-Coeur – šestý největší kostel světa
Mini-Europe – park, ve kterém je vystaveno více než 300 zmenšených modelů významných
evropských staveb
Palác Stoclet
Hlavní městské domy architekta Victora Horty – čtyři domy v secesním slohu
Skleníky Serres royales de Laeken
Did you know Brussels was announced as the capital of Burgundy in 1531?

Gastronomie

Až zavítáte do Bruselu, dopřejte si gastronomický zážitek v podobě místního občerstvení na ulici. Tady rozhodně neplatí, že stánkový prodej je levnou formou uspokojení chuťových buněk. Naopak! Až vám pod nosem zavoní pravé belgické vafle nebo omamná vůně čokoládových pralinek, neváhejte ani chvilku a u některého z venkovních stánku se v klidu poseďte. Nebudete zklamáni. V Belgii vyrábí tu nejkvalitnější čokoládyu na světě. Na chvilku zapomeňte na dietu a navštivte čokoládové obchůdky. Mezi nejkvalitnější obchody na prodej pralinek patří ty na třídě Neuhaus, Grand-Place 27, Galerie de la Reine 25-27 a Godiva.
Ochutnejte také místní hranolky s pořádnou dávkou majonézy, ardenskou šunku, slávky či vydlabaná rajčata s garnáty, která jsou opravdovou bruselskou specialitou. Svůj výlet můžete také pojmout jako ochutnávku těch nejlepších druhů piva. O belgickém pivu se říká, že má stovky tváří, a najdete tu takové zvláštnosti jako kokosové, koriandrové nebo grepové pivo. V baru Deliriu, který se pyšní zápisem do Guinessovy knihy rekordů, nabízí nejvíce druhů piva na světě. Vybrat si můžete z neuvěřitelných 2500 druhů!
Pokud můžete, odolejte jakékoli nabídce pochutin v turistické pasti ulice Rue des Bouchers (vaše peněženka by zbytečně marnila). Raději zamiřte na méně známé náměstí Grande-Place, které mnozí považují za nejkrásnější náměstí světa.
Choose from over 500 varieties of Belgium beer in the local bars and pubs!

Doprava

Městská hromadná doprava zahrnuje metro, tramvaje a autobusy. Metro v Bruselu se skládá ze 4 linek, celková délka kolejí je téměř 40 km. Tramvajová síť čítá 17 linek a autobusová doprava zahrnuje 50 denních linek a 11 nočních. Jednorázové jízdenky pořídíte v automatech u metra, novinových stáncích i supermarketech za 2,10 EUR, u řidiče stojí lístky 2,50 EUR. V automatech a ve stáncích si také můžete zakoupit balíčky 10 jízd za 14,00 EUR. Pokud cestujete častěji, vyplatí se denní jízdenky za 7,50 EUR, 2denní jízdenky za 14,00 EUR či 3denní jízdenky za 18,00 EUR. Jízdenka se při vstupu do tramvaje či autobusu označí ve validátoru u prvních či posledních dveříh, v metru se jízdenky značí u turniketů. Celodenní jízdenky je třeba označit při každé cestě. Jízdenky na dva a více dnů lze používat i pro cestu na letiště.
Enjoy FlixBus' facts about Brussels

Evropské instituce

Dvě hlavní instituce Evropské unie – Evropská komise a Rada Evropské unie, mají centrálu právě v Bruselu. Komise sídlí v budově Berlaymont a Rada EU v budově Justus Lipsius. Zasedají zde také výbory Evropského parlamentu.
Discover the amazing surrounding areas of Brussels

Svět nákupů

Rájem pro milovníky nákupů a luxusních butiků je Galerie sv. Huberta, která byla vůbec první evropskou nákupní pasáží na světě. Scházeli se zde literáti a intelektuálové a údajně se zde začaly prodávat také vůbec první pralinky, které Belgii tak proslavily. Řetězce obchodů dominují podél ulice Rue Neuve, mezi ulicí Rue de Midi a Grand Place. Oblíbeným nákupním místem turistů jsou bleší trhy a trhy se starožitnostmi.
 

Brusel: vaše autobusové zastávky

notice Mějte prosím na paměti, že Brusel má 3 autobusové zastávky/autobusových zastávek.