Autobus tam a zpět: Lyon

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Lyon

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Lyon Perrache hlavní autobusové nádraží

Givors (jižní Lyon)

Lyon Perrache Saône (Eurolines)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Lyon: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

192

Počet zastávek

3

Země

Francie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Lyon: Informace o městě

Lyon: Obecné informace

Město Lyon se nachází ve střední Francii a je hlavním městem regionu Auvergne-Rhône-Alpes. Dohromady se svými příměstskými částmi a satelitními městečky tvoří po Paříži druhou největší aglomeraci v zemi s více než 1,8 milionem obyvatel. Lyon je ultramoderní a velmi přátelské město, zároveň hlavní město Alpského regionu a nepopíratelně labužnické město. Rozkládá se mezi dvěma řekami, mezi nimiž se nachází i centrum města. Na kopci za řekou Saône leží Starý Lyon, tedy nejnavštěvovanější turistická část. Druhá zmiňovaná řeka nese jméno Rhôna. Z Prahy do Lyonu se pohodlně dostanete autobusem FlixBus s jedním přestupem v Mnichově.

Co navštívit

Hlavním historickým centrem je už zmíněný Starý Lyon. Ulice jsou zde malebné a při procházce narazíte na řadu galerií v italském stylu, slunných nádvoří a starých studen. Oknem do dávných časů je tu katedrála Sv. Jana křtitele. Ta byla postavená v letech 1165-1481 v románsko-gotickém stylu na místě starších staveb z 3. století.

Když se od katedrály vydáte napravo, narazíte na dvě cesty vedoucí na kopec Fourvière. Jeho dominanty si při návštěvě musíte všimnout, dokonce aniž byste chtěli - velkolepá katedrála Panny Marie je vidět snad ze všech částí Lyonu. Cesta je trochu skrytá v malé navazující ulici a celá trasa je vystavěna krátkými úseky prudkých schodů. Na vrchol se dá dostat ještě delší pozvolnější cestou. Katedrála se vám sice na chvíli ztratí z dohledu, jen se schovala za budovy, které postupně obcházíte. Pro správnou orientaci si stačí hlídat, aby cesta vedla do kopce. Při cestě navíc narazíte na obnovený, téměř dva tisíce let starý římský amfiteátr, objevený během vykopávek v kopci Fourvière. Procházka kolem drolících se zdí a renovovaných schodišť divadla vám umožní prozkoumat krásu této antické památky.

Po výstupu na kopec uvidíte kromě zmíněné katedrály i malý kostel se zlatou sochou. Z druhé strany pak stojí další zajímavá konstrukce, věž napodobující Eiffelovu věž v Paříži. Vám ale s největší pravděpodobností připomene spíše pražský Petřín. Můžete si zde na chvilku sednout na lavičku a kochat se překrásným výhledem na celé město.

Lyon je protkán mnoha mosty a přesun přes obě řeky je nadmíru snadný. Prostřední část tvoří z velké části nákupní zóna. Ulice lemované obchody jsou spojnice mezi náměstími. Navštívit byste měli určitě tři nejznámější: Place Bellecour, Place des Jacobins a Place Terreaux. Každé je jistým způsobem jedinečné a navíc jsou si poměrně blízko. Jen pozor, v neděli bývají všechny obchody zavřené.

Mezi další nezanedbatelné památky Lyonu patří třeba Opera na pobřeží Rhôny, stará stavba místní prefektury. Při procházkou městem z ní vycítíte kontrast mezi moderním funkčním stylem a historickými budovami. Po městě doporučujeme pohybovat se metrem, dejte si ale pozor v nočních hodinách, hrozí zde menší kriminalita.

Lyon: Kultura & historie

Historie města sahá ke galským kmenům, později byl Lyon pod nadvládou Římanů. V roce 1032 připadl Lyon Svaté říši římské a ve 13. století se zde konaly dva významné církevní koncily. Velké oběti na životech přinesla ve středověku i epidemie moru. V období renesance dosáhlo město velkého rozmachu, jednak jako centrum finančních operací s rozvinutým bankovnictvím a také jako středisko výroby – záhy již manufakturní – kvalitní keramiky a obchodu s hedvábím. Za Velké francouzské revoluce a poté za druhé světové války se Lyon postavil na stranu „odporu“, což mělo za následek velké represe na místních obyvatelích.

Lyon: Zajímavé informace

Lyon je městem sportu. Ve městě najdete více než 550 sportovních klubů, z nichž šest hraje ve francouzských nejvyšších soutěžích. Nejznámějším je patrně fotbalový klub Olympique Lyon hrající na stadionu Stade de Gerland. Ten v roce 2016 hostil fotbalové mistrovství Evropy a roku 2019 bude hostit mistrovství světa ve fotbale žen. Ve Francii je populární i rugby, které v Lyonu zastupuje tým Lou Rugby. Fanoušci basketbalu si pak přijdou na své návštěvou zápasu týmu ASVEL, ti volejbaloví by rozhodně měli navštívit utkání francouzské nejvyšší volejbalové soutěže a fandit místnímu tými Asul Volley. Amatérští sportovci mají možnost se zúčastnit některého z běžeckých závodů konaných v Lyonu. V dubnu je to Lyon Urban Train, v říjnu Run In Lyon a v prosinci mýtický závod Saint-Lyon.

Město je známé i pro své kulturní události. Nejznámější z nich je Festival světla (francouzsky Fête des lumières), který se koná každoročně 8. prosince na počest vděku Panně Marii. Během tohoto dne by měl z tradice každý Lyončan umístit svíčky podél vnějších stran svých oken, aby dohromady vytvořily působivé efekty osvětlených ulic. Nejkrásnější výhled v tu dobu je právě z kopce Fourvière. Součástí jsou i další doprovodné akce, při kterých jsou lyonské památky umělecky osvětleny.

Lyon: Cíle v okolí


V dojezdové vzdálenosti od města se nachází město Clermont – Ferrand, které je známé jako místo pobytu slavného keltského náčelníka Vercingetorixe. Na náměstí tu můžete obdivovat jeho sochu, najdete tu ale i katedrálu a velké množství černých budov. Ty získaly svou barvu díky stavebnímu materiálu, kameni vulkánu. Dalším zajímavým výletním cílem z Lyonu je Vichy, místo známé výrobou kosmetiky a bonbónů. Produkty místních výrobků si můžete koupit u prodejců po celém městě. Ve Vichy se nacházejí i lázeňské prameny, teplé i studené. Můžete z nich ochutnat po kalíšku nebo si můžete načepovat do vlastní lahve. Z památek ve městě nevynechejte lázeňský park, kolonádu a dům, kde pobýval francouzský panovník Napoleon III. Naším autobusem FlixBus se dostanete i do městečka Grenoble ležícího na úpatí Alp.


Lyon očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.