Autobus tam a zpět: Porto

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Porto

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Porto (TIC Campanha)

Porto (Campanhã)

Vila Nova de Gaia (Porto)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Porto: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

62

Počet zastávek

3

Země

Portugalsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Porto: Informace o městě

Porto: Obecné informace

Druhé největší portugalské město má bezkonkurenční polohu na příkrých svazích severního břehu řeky Douro. Porto je vhodným východiskem k návštěvě severního Portugalska: zčásti drsné, a ne všude pohledné přístavní město má však okouzlující atmosféru.
Porto je druhé největší portugalské město. V celé metropolitní oblasti žijí zhruba 2,4 miliony lidí. Je obývané přinejmenším 3000 let. V místě zvaném Portus, Římané vybudovali přístav a ve stejném místě překonávala cesta z Lisabonu do Bragy řeku. Osada na jižním břehu, kde dnes leží Vila Nova de Gaia, se tehdy jmenovala Cale. Obě tato města dala společný název hrabství Portucale, které Tereza Kastilská přinesla v roce 1095 jako věno do manželství s Jindřichem Burgunským. Když jejich syn Alfonso dobyl zbytek země, pojmenoval své nové království „Portugal“.

Co navštívit

Srdcem moderního města je Avenida dos Aliados. Její centrální promenáda vede k radnici známé svou věží s hodinami. Na konci třídy leží náměstí Praca da Liberdade. Na západ odtud uvidíte barokní kostel Igreja dos Clérigos („kostel kleriků“) a jeho zvonici, Torre dos Clerigos. První oválný kostel v Portugalsku vytvořil italský architekt Nicolau Nasoni, který je i stavitelem zvonice, se svými 75 metry je nejvyšší v Portugalsku. Seshora je výhled na Porto i na vinařství v sousední Vile Nova da Gaia.
Na východ od třídy Avenida dos Aliados se ve čtvrti Baixa nachází většina obchodů v Portu, a to kolem tržnice Bolhao. Trhovci nabízejí zákazníkům zeleninu, kukuřičný chléb, ryby a maso. Na opačné straně ulice je vedle sebe několik cukráren, v nichž je k dostání jiná portská specialita – bacalhau (sušená ryba). jsou to plátky sušené tresky, které vypadají jako papírová lepenka. Moc ale nevoní. Ochutnejte také Francesinha – na první pohled dost divné jídlo, ale po jeho ochutnání už nebudete nic namítat. Jedná se o sendvič plněný hovězím masem, párkem a šunkou, překrytý sýrem a politý omáčkou z bílého vína a piva. Francesinha se podává s hranolkami a někdy i volským okem. Máte hlad? Tohle vás určitě zasytí. Cena se pohybuje od 6 eur výš.
V Portu jezdí starodávná tramvaj, kterou stojí zato se svézt z centra až k pláži. Na pláž jezdí také autobus číslo 500, který končí na Castelo de Queijo. Z pláže do centra jezdí také autobus číslo 502 a 202.
Rybářská čtvrť Ribeira má z celého Porta nejpůsobivější atmosféru. Úzké uličky a barevné domy se vinou od arkád podél řeky směrem do svahu nahoru. Ke skutečnýmu životu se čtvrť Ribeira probouzí až večer, když se restaurace a bary u řeky ve stínu mostu Ponte Dom Luís začínají plnit davy lidí. Tento velkolepý dvoupatrový železný most navrhl v roce 1886 jeden z žáků Gustava Eiffela. Most propojuje Porto s Vilou de Gaia.

Porto: Kultura & historie

Portské víno
Portské víno pochází z vinic v údolí řeky Douro, která ústí do Atlantiku právě v Portu. Vinho do Porto (portské portugalsky) je sladké a silnější víno s obsahem alkoholu okolo 20 procent. Kromě červeného portského můžete ochutnat také bílé nebo růžové portské. Nejčastější odrůdou je Tawny a Ruby.
Zavítejte také do vinných sklepů ve městě Vila Nova de Gaia, které se nachází na druhém břehu řeky Douro. Prohlídky se konají většinou několikrát za den. Rezervace není potřeba, lístek stojí okolo 3 EUR a dostanete ke koštu 3 druhy portského. Mezi nejznámější výrobce portského patří Croft a Taylor's, dále pak Offley, Ferreira, Sandeman nebo Calém.

A drink na závěr
Portonic – osvěžující drink míchaný z bílého portského vína a toniku. Někteří tomuto nápoji holdují, jiní upřednostňují portské samotné. Portské je však samo o sobě dost těžké a aromatické, což někomu nevyhovuje, a tak raději volí lehčí drinky, třeba právě s tonikem.

Porto: Zajímavé informace

Porto pěšky
Porto si prohlédnete nejlépe pěšky. Při pohledu na strmá návrší a na dlážděné uličky pochopíte, že budete potřebovat pevnou obuv. Při seznamování s městem je dobrým pomocníkem karta Porto Card. Existuje ve dvou variantách. Ta první varianta včetně dopravy: jeden den stojí kolem 10,50 euro, dva dny 17,50 euro a tři dny 21,50 euro. Druhá je pouze pro pěší: jeden den stojí 5 euro, dva dny 8 euro a tři dny 10 euro. Porto Card seženete v turistických kancelářích nebo přímo na letišti.

Nebo radši lodí?
V létě vyplouvají od části nábřeží Cais da Riberia a z vily Nova de Gaia pravidelně lodě na okružní plavby po řece. Jízdenky dostanete přímo na místě – stačí do lodi nastoupit a lodní kapitáni se už o všechno postarají. Lodní výlety trvají maximálně hodinu a budou z nich mít radost určitě i děti.

Porto: Cíle v okolí

Pláže v Portu
Na pláž můžete do Matosinhos, kde sídlí několik škol surfu. Jedná se o městskou pláž, a tak není ničím úchvatná. Stačí v centru Porta nasednout na autobus číslo 500 a jet až na konečnou stanici Castelo de Queijo. Máte více času? Nasedněte do vlaku a vydejte se směrem na jih (linka Aveiro) do městečka Espinho, kde každé úterý probíhají trhy ovoce, zeleniny, slepic a domácích potřeb. Z Espinha vede podél pláže stezka téměř až do Porta. Pláž v některých pasážích dosahuje obdivuhodné šířky. Zasurfovat můžete i zde. Cestou je možné poobědvat nebo zajít na kafíčko. Výhodou stezky je její blízká poloha k vlakovým zastávkám, a tak co dva kilometry se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat pěšky nebo vlakem.


Porto očima Pavlíny

Cestování mě vždycky bavilo, ale chyběla mi odvaha. Ještě do nedávna byla mým vrcholným cestovatelským zážitkem dovolená v Turecku, s cestovkou a all inclusive samozřejmě. Vše se změnilo poté, co se má sestra odstěhovala do Irska a pozvala mě k sobě na návštěvu. Koupit si sama letenku, zajistit ubytování, cestovat místní veřejnou dopravou…zjistila jsem, že to není zase tak složité, ba naopak je to velká zábava a dobrodružství! A od té doby to začalo: Londýn, Amsterodam, Milano, Berlín, Barcelona, Neapol. Miluji ruch velkoměsta, místní způsoby života, restaurace… už jsem se zmínila, jak moc miluji jídlo? :) Čas od času vyměním příruční kufřík za batoh a shon města za klid v přírodě. Nejraději mám lesy a vyhlídky, ze kterých je vidět do širého okolí. Mám spoustu tipů, kam vyrazit na výlety a ráda se s vámi o ně podělím.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.