hero image

Autobus tam a zpět: Bordeaux

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Bordeaux

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Bordeaux (Floirac Dravemont)

Bordeaux (Pessac)

Bordeaux Saint-Jean

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Bordeaux: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

128

Počet zastávek

3

Země

Francie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Bordeaux: Informace o městě

Bordeaux: Obecné informace

Přestože je Bordeaux jedním z menších francouzských měst, rozhodně se vyplatí do srdce Akvitánie vydat. Toto město na jihozápadě Francie ležící asi 500 km od Paříže je proslavené svými vinařskými oblastmi, které zde mají tradici již od starověkých Římanů. Bordeaux má také co nabídnout v oblasti architektury – centrum se starým přístavem je od roku 2007 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Na své si zde přijdou i milovníci kultury a jídla. Z České republiky se do Bordeaux dostanete s jedním přestupem v Paříži. Flixbus můžete využít i pro cesty po Francii, kde zastavuje v téměř každém větším městě.

Co navštívit

Všechny turistické zajímavosti Bordeaux se nacházejí v centru města. Můžete obdivovat katedrálu Saint-André, jejíž stavba byla dokončena již v roce 1096 a dnes je jednou z největších románských staveb ve Francii. Vstup je zdarma.

Přímo vedle katedrály stojí samostatná zvonice Tour Pey Berland. Byla postavena v 15. století a oddělená od katedrály je z důvodu silných vibrací zvonů. Na zvonici můžete vystoupat po více než 230 schodech a mít tak celé Bordeaux jako na dlani (studenti do 26 let mají vstup zdarma).

Druhá významná katedrála Bordeaux, Bazilika sv. Michaela ze 14. – 16. století je sice také pro veřejnost přístupná veřejnosti, výhled z její 114 metrů vysoké zvonice ale není zajímavý jako z první zmiňované zvonice.

Ve městě se nachází i jedno z největších náměstí v Evropě. Jmenuje se Place des Quinconces a jeho rozloha je skoro 13 hektarů. V jeho severní části se nachází pomník Girondistům, což byla skupina demokratických politiků za Velké francouzské revoluce, která hrála rozhodující úlohu v jejím počátku, ale pak byla násilně potlačena svými konkurenty. Girondisté jsou symbolem Bordeaux, jejich odkaz nese například i místní fotbalový klub.

V prohlídce pokračujte procházkou po nábřeží řeky Garonny, kochejte se zámořskými loděmi i luxusními jachtami, které podél ní kotví. Budete míjet náměstí Place Royale vystavěné v 18. století za doby krále Ludvíka XV., které je vrcholem francouzského klasicismu. Na náměstí se nachází fontána Tří Grácií a mlhoviště Miroir d´Eau. Jedná se o vodní zrcadlo, ve kterém se v horkých letních dnech můžete po náročném chození skvěle osvěžit. Dojdete až ke starému mostu Pont de Pierre, který nechal postavit Napoleon Bonaparte počátkem 19. století. Přes most dnes jezdí i tramvaje.

Při prozkoumávání centra pravděpodobně budete procházet některou ze zachovalých středověkých bran města. Nejkrásnější z nich je brána Porte Cailhau, která byla postavena v 15. století na počest vítězství krále Karla VIII. V bitvě u italského Fornova.

Relaxovat můžete v městských zahradách Jardin Public a v botanické zahradě Jardin botanique de la Bastide.

Bordeaux je město spojené s pěstováním vinné révy a výrobou vína. Nevynechejte proto návštěvu muzea vína (Musée du Vin de Bordeaux) a zavítejte i do některého z vinařství, kde poznáte chuť kvalitního francouzského vína osobně.

Zájemce o umění by určitě měli navštívit místní muzeum umění Beaux – Arts, které vystavuje bohatou sbírku uměleckých děl včetně obrazů slavných malířů Paula Rubense či Pablo Picassa.

Pokud chcete vidět Bordeaux z paluby lodi, tak za běžnou cenu lístku MHD můžete využít lodní dopravy po Garroně a absolvovat tak zhruba dvacetiminutovou plavbu podél historického nábřeží.

Bordeaux: Kultura & historie

Historie Bordeaux sahá až do 3. století př. n. l., kdy se zde nacházelo město Burdigala, které bylo sídlem keltského kmene Biturgesů. Následně v 1. století př. n. l. ovládli město Římané. Ti zde vybudovali antické město včetně zmíněného amfiteátru pro 15 tisíc diváků, jehož zbytky se dochovaly dodnes. Hledej ho pod názvem Palais Gallien.

V 6. století vzniklo v Bordeaux arcibiskupství, později město připadlo karolinské říši a několikrát ho vyplenili Arabové. Město znovu dosáhlo významu ve 12. století, postupně rostl obchod s vínem i zámořský obchod. Roku 1453 bylo opět připojeno k Francii. Dnešní podobu získalo Bordeaux v 18. století, kdy zde vzniklo více než 5 tisíc budov. Za Napoleonských válek se začal stavět i první kamenný most přes Garonnu. V průběhu druhé světové války tu krátce sídlila francouzská vláda, než se přesunula do Vichy. Německé námořnictvo používalo Bordeaux jako jednu ze svých ponorkových základen. Postavili zde 250 m dlouhý ponorkový bunkr, jehož monumentálnost můžete obdivovat i dnes. Více nejen o historii města se dozvíte v Muséé d´Aquitane, v historickém muzeu Akvitánie s bohatými expozicemi obchodu i mořeplavby.

Bordeaux: Noční život

Bordeaux začíná žít už ve večerních hodinách, když se místní vrací z práce domů a v případě příznivého počasí popíjejí venku víno. Nejvíce vináren a barů najdete v historickém centru v uličkách nedaleko Garonny.

Bordeaux: Zajímavé informace

Město je sídlem fotbalového klubu FC Girondins de Bordeaux, který hraje své zápasy na stadionu Matmut Antlantique pro 42 tisíc diváků. Na tomto stadionu se hrálo i několik zápasů fotbalového Eura 2016. Ve městě je oblíbené i rugby.

Bordeaux: Cíle v okolí

Prohlídka Bordeaux vám zabere jeden, nanejvýše dva dny. Potom se můžete vydat do okolí, kde se také nachází řada míst, co stojí za to navštívit.

Dune du Pilat je největší písečná duna v Evropě. Nachází se asi 60 kilometrů jihozápadně od Bordeaux u městečka Arcachon. V současnosti je vysoká skoro 107 metrů a vy se po ní můžete osobně projít. Vzniká navíváním písku z mořského pobřeží, rozšiřuje se rychlostí pět metrů ročně a postupně pohlcuje okolní les i cesty.

Severovýchodně od Bordeaux najdete asi dvoutisícovou obec Saint-Émilion. Je známá díky svým vinicím, pro svou historickou hodnotu byla v roce 1999 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Římané zde založili vinice již ve 2. století, později v době románské došlo k velkém rozvoji a k výstavbě města. Uvidíte románský kostel svaté Trojice, monolitický kostel vytesaný do vápencového útesu či městské katakomby. Společně s Médokem, Graves a Pomerolem je Saint-Émilion jednou z nejhlavnějších oblastí pěstování a výroby červeného vína v regionu Bordeaux.

Za mořem a koupáním se můžete vydat třeba do městečka Soulac sur Mer, kde se nachází velké množství písčitých pláží. Koupat se dá i u města Royan, jenž disponuje i několika zajímavými památkami – třeba novodobou katedrálou Notre-Dame z konce 19. století, kongresovým palácem Palais des congres či zachovalým tržištěm Marché central.

Bordeaux očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.