Autobus tam a zpět: Curych

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Curych

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Zürich,,Carparkplatz am Sihlquai

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Curych: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

137

Počet zastávek

1

Země

Švýcarsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Curych: Informace o městě

Curych: Obecné informace

Curych, známý také v německé verzi jako Zürich, je největším městem ve Švýcarsku. Leží v předhůří Alp u severního konce Curyšského jezera a obou břehů řeky Limmat, která zde z jezera vytéká. Curych je jedno z nejbohatších měst na světě. Jedná se o významný dopravní uzel celoevropského významu v letecké, železniční i dálniční dopravě. Zároveň patří k městům s nejvyšší kvalitou života na světě, přibližně třetina registrovaných obyvatel přitom nemá švýcarské občanství. Dalo by se předpokládat, že Curych bude díky své rozloze i světovému postavení zároveň hlavní město Švýcarska. Není tomu tak, za hlavní město je považován Bern.

Co navštívit

Na prohlídku Curychu vám bude bohatě stačit jediný den. Turisté ve městě vyhledávají především kostely, kterých je zde nespočet. Nejznámějším z nich je Grossmünster, trojlodní románská bazilika postavená v 12. až 13. století. Vyniká dvěma pozdně gotickými věžemi v západním průčelí, samotná kupole pak byla k bazilice přistavěna až roku 1787. Dalším z vyhledávaných cílů je kostel sv. Petra neboli Peterskirche. První farní kostel ve městě založený již za vlády císaře Karla Velikého kolem roku 800. Na věži kostela si všimněte renesančních hodin se strojem z roku 1598 a největším ciferníkem v Evropě o průměru skoro devíti metrů.

Centrum města je rozděleno tokem řeky Limmat. Na východním břehu se nachází řada kaváren, barů, restaurací a malých obchůdků. Západní břeh je naopak nejstarší částí města a charakterizují ho drahé butiky. Dlouhá luxusní třída Bahnhofstrasse patří k nejprestižnějším nákupním ulicím Evropy. Je to jakási obdoba pražské Pařížské ulice s řadou klenotnictví či módních butiků a představuje symbol nekonečného bohatství Curychu.

Nezapomenutelným zážitkem pro vás může být výlet na 870 metrů vysokou curyšskou horu Uetliberg, kam jezdí z centra tramvaj. Před restaurací na vrcholu hory se tyčí vysoká moderní rozhledna, ze které si prohlédnete krajinu kolem Curychu.

Ve městě vládne až neuvěřitelný klid, neboť téměř celé centrum funguje jako pěší zóna, ve které se jezdí pouze na kolech. Většina obyvatel není majiteli automobilů, protože využívají hojně městskou dopravou, kterou se dostanou prakticky kamkoliv. Využít můžete i lodní spoje po Curyšském jezeře i řece Limmat nebo několik lanovek do přilehlých kopců.

Ideálním místem pro odpočinek je ve městě Park Zürichhorn. Nachází se na východním břehu jezera jižně od centra. V parku jsou umístěny sochy moderních umělců a čínská zahrada.

Zajímavou tradici má ve městě také univerzita. Komplex budov z let 1911–1914 zahrnuje i archeologickou sbírku, ve které si lze prohlédnout egyptské, etruské i mezopotámské exponáty. Univerzita byla založena v roce 1833 a dnes je největší svého druhu ve Švýcarsku.

Curych: Kultura & historie

První osídlení na území Curychu je zaznamenáno již z mladší doby kamenné. V 5. století město osídlili germánští Alamani a ze severovýchodu sem pronikali i křesťanští misionáři. Od roku 1218 byl Curych císařským městem. Brzy nato si město o rozloze 38 hektarů vybudovalo hradby, ze kterých se dodnes dochovaly dvě brány. V 17. století si Curych vybudoval nákladné opevnění a vymáhání daní vyvolalo selské vzpoury, které ovšem město tvrdě potlačilo. Helvetská revoluce roku 1798 pozvala do země francouzské republikánské vojsko, které zemi bez boje obsadilo. Republika pod francouzskou patronací ale brzy padla. Curyšská smlouva z roku 1859 ukončila spor mezi Francií, Rakouskem a Itálií a uznala samostatnost Švýcarska. Ve druhé polovině 19. století přijal Curych švýcarskou ústavu, postupně zbořil hradby a stal se cílem velké imigrace z okolí.

Za kulturou se vydávají do města hlavně fanoušci sportu. V Curychu totiž působí známé fotbalové kluby Grasshoppers Curych a FC Curych. Sídlí tu také mezinárodní fotbalová federace FIFA a zdejší stadion Letzigrund byl jedním z dějišť mistrovství Evropy v roce 2008. V Curychu můžete navštívit také Muzeum FIFA, které je zaměřené na historii fotbalu a mistrovství světa v kopané. Velmi populární je také lední hokej. Každoročně se zde pořádá tradiční velký atletický mítink Weltklasse, který je v současné době součástí závodů Diamantové ligy. Kromě mnoha muzeí a sportovních stadionů je v Curychu botanická a zoologická zahrada.

Zájemci o umění by neměli v Curychu vynechat návštěvu Kunsthausu. Jedná se o největší a také nejlépe hodnocenou galerii umění ve Švýcarsku. Nachází se na náměstí Heimplatz a návštěvníky láká na desítky vzácných děl od Van Gogha či Clauda Moneta. Za návštěvu ve městě ještě stojí Švýcarské zemské muzeum. Sídlí v romantické stavbě s věží nedaleko vlakového nádraží a ve svých expozicích ukrývá jednu z nejbohatších sbírek v zemi. Uvidíte tu skutečně vše od uměleckých a historických předmětů ze švýcarské historie, po zbraně, šperky, porcelán či nábytek a sbírky hodin.

Ve městě se každoročně koná druhou sobotu v srpnu taneční festival pod širým nebem nazvaný Street Parade. Vstupné je zdarma a svou velikostí se jedná o jednu z největších technoparty na světě..

Curych: Noční život

Ačkoliv na první dojem Curych působí jako klidné město, v noci vyplouvá na venek jeho druhá tvář: tvář zaplněných restaurací, klubů, barů a kaváren. Curych je totiž městem s největší hustotou nočních klubů ve Švýcarsku. Pokud se chystáte zasednout do příjemného prostředí a ochutnat místní speciality, tak si připravte ne zrovna malou sumu peněz. Curych je totiž opravdu drahým městem. Narazíte-li na průměrnou restauraci, za menu pro jednoho zaplatíte v přepočtu okolo dvou tisíc korun. V případě, že se chcete nechat hýčkat v luxusu, mějte u sebe ještě větší hotovost…

Curych: Cíle v okolí

Okolí Curychu nabízí široké možnosti výletů do hor či okolo místního Curyšského jezera. Můžete se vydat na pěší poznávání okolních lesnatých kopců s krásnou švýcarskou přírodou a navštívit města Baden či Lucern, která jsou turisty hojně vyhledávaná.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.