Autobus tam a zpět: Berlín

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Berlín

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Berlin,,ZOB

Berlín - Alexanderplatz

Berlin,,Bahnhof Südkreuz

Berlín (stanice metra "Alt-Tegel")

Berlín (nádraží Berlín ZOO)

Berlin,,Flughafen BER (Terminál 1-2)

Berlín S-Treptower park (Puschkinallee)

Berlín Wannsee (nádraží Wannsee)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Berlín: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

334

Počet zastávek

8

Země

Německo

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Berlín: Informace o městě

Berlín: Obecné informace

Vytříbené nákupní bulváry i alternativní scény s grafity. Velké množství královských zámků a paláců, ale i zchátralé a mdlé paneláky. Užít si tu můžete divoký noční večírek, nebo relax u jezerní části města. Ač jsem to nečekala a do Berlína jela s určitými předsudky, musím přiznat, že mě vážně uchvátil! A věřím, že okouzlí i vás.

Berlín (německy Berlin) je hlavní město Německa. Tím se stal roku 1991 a patří k největším městům v Evropě. Je druhým největším městem Evropské unie. Čítá přes tři miliony obyvatel.

Berlín vznikl v roce 1920 sloučením několika měst a vesnic obklopujících historické centrum. Dnes jej tvoří 12 administrativních obvodů, z nichž některé, například Špandava, byly v minulosti samostatnými knížectvími. V okolí metropole se nacházejí rekreační oblasti včetně jezer a lesů a východně od Berlína leží město Postupim s ohromujícími zámky, kam se snadno dostanete hromadnou dopravou.

Centrum Berlína je rozdělené do osmi prohlídkových oblastí. Historické jádro se rozprostírá podél východního a severního břehu řeky Sprévy, v okolí honosné třídy Unter den Linden a na Muzejním ostrově. V západní části centra se nachází rozlehlá zahrada Tiergarten, na jihu zase leží oblast Kreuzberg, známá alternativním životním stylem. Dále na západě se nachází Kurfurstendamm, ohnisko bývalého Západního Berlína, a na okraji centra se vyjímá někdejší letní sídlo pruských králů – zámek Charlottenburg.

Co navštívit

Berlínská zeď
Úsek Berlínské zdi vedoucí v délce 1300 metrů podél Muhlenstasse mezi Hauptbahnhof a Oberbaumbrucke je od roku 1990 známý jako East Side Gallery. Je zde rozsáhlá sbírka graffitů, kterou tvoří díla 118 umělců z různých koutů světa. Námětem jsou většinou historické události Německa. Asi nejznámější grafikou je polibek Ericha Honeckera a Leonida Brežněva od Dmitrije Trubela. Tuto obrovskou výstavu zorganizoval skotský umělec Chris MacLean. V roce 2009 byla u příležitosti 20. výročí pádu Berlínské zdi zrestaurována.

Braniborská brána
Braniborská brána je asi nejznámější památkou v Berlíně. To je vidět také na návštěvnosti, fotku bez davu turistů tu nepořídíte, ať přijdete večer či ráno.

Tuto honosnou neoklasicistní stavbu navrhl Carl Gotthard Langhans po vzoru athénských Propylají (vchod na Akropoli) a dokončení se dočkala v roce 1795. Nízké reliéfy zachycují výjevy z řecké mytologie a celý objekt završuje proslulá kvadriga od Johanna Gottfrieda Schadowa. V roce 1806 bylo za francouzské okupace čtyřspřeží na příkaz Napoleona rozebráno a přemístěno do Paříže. Když se v roce 1814 slavnostně vrátilo do Berlína, stalo se symbolem vítězství a bohyně obdržela žerď s pruským orlem a železným křížem zdobeným vavřínovým věncem. Původně sloužila jako městská brána, kde se vybíralo mýtné. Skrze ni se vstupovalo do tehdejšího města.

V minulosti byla Braniborská brána svědkem řady významných událostí – od vojenských přehlídek po oslavy zrození Třetí říše a nástupu Hitlera k moci.

Během 2. světové války utrpěla značné škody, a proto musela projít velkou rekonstrukcí. Braniborská brána se nachází na náměstí Pariser Platz – na samém konci noblesního bulváru Unter den Linden. I toto náměstí bylo kompletně opraveno a dnes se na něm nachází třeba Akademie umění nebo slavný Hotel Adlon.

Dostanete se sem snadno autobusem č. 100. Ten je turisty hojně využívaný. Když nastoupíte na zastávce Zoologischer Garten, objedete téměř celé město a užijte si panoramatickou jízdu kolem většiny známých pamětihodností.

Televizní věž
Berlíňané jí říkají Telespargel. Stavba televizní věže dosahuje výšky 368 metrů a to z ní činí nejvyšší vyhlídkový bod v Berlíně. Zároveň je 4. nejvyšší stavbou v Evropě – hned po televizních věžích v Moskvě, Kyjevě a Rize. Byla zbudována v roce 19969 podle plánů týmu architektů, mezi nimiž nechyběli Fritz Dieter a Gunter Franke. Vrchol věže byl vytvořen podle návrhu architekta Hermanna Henselmanna. Mimochodem – má připomínat sovětskou družici Sputnik 1 a původně měl být po vzoru socialismu červený. Nicméně plány byly později upraveny a vrchol má dnes stříbrně-zlatavý povrch.

Největší atrakcí je otočná kavárna. Jedno otočení trvá asi půl hodiny, takže se nad šálkem kávy stihnete kochat celou scenérií. Při jasném počasí se z vyhlídkové plošiny naskýtá panoramatický pohled na celý Berlín. Lze dohlédnout až do vzdálenosti 40 kilometrů.

Ročně jí navštíví až milion turistů. Pokud budete chtít věž navštívit, doporučuji si návštěvu předem zarezervovat na internetu.

Berlínský Dom
Berliner Dom je největší kostel v Berlíně. Po vážném poškození za 2. světové války byla katedrála obnovena ve zjednodušené podobě a byly přidány nové ozdobné prvky a kupole byla o několik metrů navýšena. Dnes má Centrální měděná kopule výšku zhruba 98 metrů.

Postdamer Platz
Od historických památek ale nyní pojďme k něčemu modernějšímu. Nová čtvrť, vystavěná v oblasti kdysi rozdělené Berlínskou zdí, je výkladní skříní nádherné současné architektury a sídlem velkých kinosálů a nákupních center.

KaDeWe
Kaufhaus des Westens, neboli KaDeWe, jak se mu běžně říká, je největší obchodní dům v Evropě. Postaven byl v roce 1907 podle plánů Emila Schaudta, avšak původní objekt byl několikrát rozšířen. Již od počátku byl KaDeWe nejluxusnějším obchodním domem v Berlíně, nabízejícím vyčerpávající škálu zboží. Jeho slogan zněl: „V našem obchodě je králem zákazník a král je naším zákazníkem.“ Po druhé světové válce se stal účinným symbolem ekonomického úspěchu Západního Berlína. Obdržíte tu všechno, nicméně hlavní atrakcí je jednoznačně Food Hall – ráj gurmánů. Najdete tu nejrozsáhlejší výběr potravin v celé Evropě. Koupíte tu exotickou zeleninu a ovoce, živé ryby, dary moře, sto druhů čaje, více než 2400 značek vín a spoustu dalších gastronomických lahůdek.

Berlín: Kultura & historie

Hned za Braniborskou bránou, před Potsdamer Platz se nachází slavný židovský památník holocustu. Po 17 letech dohadů, projektování a stavebních prací byl 10. května 2005 slavnostně otevřen památník zavražděným evropským Židům. Tvoří ho 2711 šedivých betonových kvádrů různé výšky. Jeho rozloha je více než 19 000 metrů čtverečních. Z výšky má tato památka připomínat vlny. Do labyrintu můžete vstoupit kdykoli a kdekoli a projít se jím dle libosti.

Pod památníkem se nachází informační centrum, kde je zvukový a obrazový materiál, který zachycuje dění holocaustu. Kromě toho se tu snaží dokládat jména a původ všech zavražděných Židů v Evropě. Pokud byste se pokusili přečíst jména a události všech osob, které jsou tu zapsány, prý by to zabralo 6 let a 7 měsíců.


Berlín očima Pavlíny

Cestování mě vždycky bavilo, ale chyběla mi odvaha. Ještě do nedávna byla mým vrcholným cestovatelským zážitkem dovolená v Turecku, s cestovkou a all inclusive samozřejmě. Vše se změnilo poté, co se má sestra odstěhovala do Irska a pozvala mě k sobě na návštěvu. Koupit si sama letenku, zajistit ubytování, cestovat místní veřejnou dopravou…zjistila jsem, že to není zase tak složité, ba naopak je to velká zábava a dobrodružství! A od té doby to začalo: Londýn, Amsterodam, Milano, Berlín, Barcelona, Neapol. Miluji ruch velkoměsta, místní způsoby života, restaurace… už jsem se zmínila, jak moc miluji jídlo? :) Čas od času vyměním příruční kufřík za batoh a shon města za klid v přírodě. Nejraději mám lesy a vyhlídky, ze kterých je vidět do širého okolí. Mám spoustu tipů, kam vyrazit na výlety a ráda se s vámi o ně podělím.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.