Autobus tam a zpět: Berlín od 125 Kč

Berlín: Informace o městě

Skyline von Berlin

Berlín: Obecné informace

Berlín, hlavní město Spolkové republiky Německo, je se svými více než třemi miliony obyvateli druhým největším městem Evropské Unie. Berlín je unikátní město s bohatou historií a kulturou, které dnes platí za politické, ekonomické a mediální centrum jak Německa, tak celé Evropy.

Víš, že...

...Berlín je větší, než si myslíš
Berlín je přibližně 9x větší než Paříž. Dělí se do 12 obvodů, přičemž nejzajímavější památky, jako např. Ostrov muzeí nebo Braniborskou bránu, najdeš přímo v centru. Pokud navštívíš Říšský sněm, tzv. Reichstag, určitě zajdi do jeho skleněné kupole, z níž můžeš sledovat zasedání poslanců či jen obdivovat dech beroucí architekturu. Rozhodně se zastav i u nejznámějšího hraničního přechodu dříve rozděleného Berlína – Checkpoint Charlie.

...Berlín je v porovnání s jinými velkoměsty levný
Je to tak. Životní náklady jsou tu až neuvěřitelně nízké v porovnání s jinými metropolemi. Také platí, že je Berlín nákupní ráj. Každý si zde najde přesně to, co mu vyhovuje – od tradičních malých obchodů, přes bleší trhy až po moderní nákupní centra. Pro inspiraci můžeš mrknout do našich nákupních tipů.

...Berlín má více vodních kanálů než Amsterdam
Vzhledem k počtu a celkové délce kanálů (více než 180 km) se stává vítězem v této oblasti, předčí dokonce Amsterdam i Benátky. Nutno dodat, že tyto berlínské kanály zdobí ohromujících 1 700 mostů. Co bys řekl/a tomu, udělat si vyjížďku po řece Sprévě a pozorovat krásy města z vodní hladiny? V horkých dnech se můžeš osvěžit na místních plážích a v barech nebo zajít k některému z mnoha jezer, která jsou na periferii Berlína.

Berlín: Co navštívit

Říšský sněm, tzv. Reichstag, Muzejní ostrov nebo Braniborská brána… To jsou jen některé z berlínských kulturních památek, které FlixBus doporučuje svým cestujícím. Skleněná kopule na Reichstagu, která byla vybudována v 90. letech, když probíhala celková rekonstrukce budovy, nabízí návštěvníkům jedinečný panoramatický výhled na Berlín a je dnes se svými 15 miliony návštěvníky jedním z nejoblíbenějších cílů. Pouze pár minut chůze od Reichstagu se nachází Braniborská brána, která dnes platí za symbol rozdělení a sjednocení Berlína a celého Německa. Brána, a na ní navazující Straße des 17. Juni (Ulice 17. června), je také častým svědkem velkých kulturních a sportovních akcí – proč si nenaplánovat cestu autobusem do Berlína na oslavu Silvestra nebo na finále Bundesligy? Když budeš pokračovat jižním směrem na Postupimské náměstí (Potsdamer Platz), můžeš vidět budovu americké ambasády a Památník holocaustu. Další zastávkou je zoologická zahrada, kde návštěvníci mohou relaxovat travnaté louce, udělat si piknik nebo zajít do jedné z místních kaváren. Když dojdeš až na Postupimské náměstí, ocitneš se na jednom z nejoblíbenějších míst pro různé kulturní akce.

Víš, že...

...Největší válcovité akvárium na světě je v Berlíně
Jedna z nejunikátnějších atrakcí tohoto města je tzv. AquaDom & SEA LIFE – 25 m vysoká válcovitá nádrž pro více jak 1 500 exotických ryb. Aby toho nebylo málo, tak celým akváriem prochází výtah. Skrze kabinu výtahu budeš mít na tento tropický podvodní svět velkolepý výhled, který se ti jen tak nepoštěstí. Akvárium najdeš v hotelu Radisson Blu, který je nedaleko známé berlínské televizní věže.

...40 % Berlína tvoří podzemí
Město je téměř 2x tak velké, než se jeví na povrchu. V podzemí, mimo linek MHD, můžeš prozkoumat propracované bunkry z 2. světové války, tajné únikové tunely, dříve sloužící nacistické straně, nebo pivovarské sklepy. Máš představu, jak vypadá třeba taková podzemní ložnice, koupelna nebo dokonce porodní sál?

...Nejlepší berlínské umění najdeš přímo na ulici
Můžeš navštívit jak světoznámá muzea, např. Pergamon Museum či Alte Nationalgalerie, nebo ta místa, o kterých se příliš nemluví, ale určitě stojí za zhlédnutí. Třeba takové Tacheles, které dříve sloužilo jako obchodní dům i jako nacistické vězení. Dnes na tomto místě můžeš obdivovat street artem pokryté zdi a o víkendu různá představení i koncerty. Dalším skvostným kouskem je East-Side-Gallery – 1,3 km dlouhý zbytek berlínské zdi, který umělci z celého světa svými malbami přeměnili v obrazové svědectví nálady v době Železné opony a zároveň v největší open-air galerii na světě.

Berlín: Kultura & historie

V porovnání s dalšími evropskými městy jsou dějiny Berlína poměrně krátké, první dochované zmínky pochází z roku 1244, ale o to jsou dramatičtější a pohnutější. Ve své historii byl Berlín několikrát hlavním městem: nejprve Braniborska, poté Pruska, mezi lety 1949 a 1989 Německé demokratické republiky a dnes Spolkové republiky Německo. Při druhé světové válce byla velká část města zničena a poté byl Berlín rozdělen mezi vítězné mocnosti na čtyři části, což značně bránilo rekonstrukci města. Po pádu Berlínské zdi roku 1989 a znovusjednocení Německa započala vlna rekonstrukce, která dodala a stále dodává Berlínu jeho unikátní vzhled.

Berlín: Noční život

Co se týče gastronomie, nemusíš se v Berlíně spokojit s „Currywurstem“ nebo „Berliner Buletten“. Protože je Berlín hlavním městem multikulturnosti, na každém rohu najdeš speciality různých kuchyní té nejvyšší kvality. Vyzkoušej třeba orientální restauraci „Marooush“, kde také najdeš shisha lounge a cocktail bar. O nezapomenutelný gastronomický zážitek se postarají vynikající grilované pokrmy, které můžeš doplnit kvalitními víny importovanými z Libanonu a Maroka. Po jedenácté večerní se Marooush přemění v klub, kde se tančí do rytmu orientální hudby. Berlín je město, které nikdy nespí, a pokud přijedeš autobusem na víkend, nemusíš jít spát ani ty!

Víš, že...

...Berlín je rodištěm techna
Berlín a techno k sobě patří jako vepřo a knedlo. Je to město, které nikdy nespí. Co se týče rozmanitosti zábavní scény, jen málo měst na světě může s Berlínem soupeřit. V Berlíně se najde něco pro každého: na své si přijdou hlavně fanoušci elektronické hudby a techna, ale i příznivci jiných stylů tu najdou to své, ať už se bude jednat o pohodové kluby a bary okolo Savignyplatz nebo o trendy kluby v Kreuzbergu či Friedrichshainu. Ukázkovým příkladem můžou být kluby Watergate či Tresor.

...V Berlíně je více stánků s kebaby a tureckých restaurací než v Istanbulu
Přinejmenším 1 600 různých restaurací prodává tento již “zdomácnělý” turecký pokrm, což je překvapivě více než v samotném hlavním městě Turecka. Pokud je pro Tebe největší zábava jídlo a ochutnávání místních specialit, pak budeš v Berlíně správně. Protože je Berlín hlavním městem multikulturnosti, na každém rohu najdeš speciality různých kuchyní vysoké kvality za velmi rozumný peníz!

Berlín: tvoje autobusové zastávky

notice Měj prosím na paměti, že Berlín má 9 autobusové zastávky.