Autobus tam a zpět: Mnichov od 125 Kč

Mnichov: Informace o městě

Mnichov: Obecné informace

Jestli tě zajímá pár důvodů, proč se vydat autobusem do Mnichova, máme pro tebe pár tipů. Protože zde není žádná Eiffelova věž, Koloseum nebo Goden Gate Bridge, je na cestovatelském seznamu bavorská metropole často přehlížena. Nenech se ale odradit, Mnichov má od všeho trochu! Zastávka autobusů FlixBus je na centrálním autobusovém nádraží (ZOB), které je vzdáleno cca 15 minut chůze nebo jednu stanici vlaku S-Bahn od hlavního nádraží. Mnichov a jeho okolí stojí za návštěvu v jakémkoli ročním období – na jaře prostě proto, v létě za památkami, zasurfovat si (ano, čteš správně), k jezeru nebo do parku, na podzim na Oktoberfest a v zimě na vánoční trhy nebo na lyže. Přečti si více!

Centrum města

První kroky většiny turistů vedou v Mnichově na náměstí Marienplatz v centru města. Marienplatz získal své pojmenování podle Mariánského sloupu vztyčeného roku 1638 uprostřed náměstí. Na náměstí je také k vidění impozantní Nová radnice, na jejíž věži je každou hodinu k poslechu a shlédnutí zvonkohra. V okolí náměstí je celá řada dalších atrakcí – kostel Frauenkirche, který je na všech mnichovských pohlednicích; trh Viktualienmarkt, kde si můžeš koupit různé místní dobroty; nákupní ulice Kaufingestrasse, kde najdeš všechny staré známé obchody od H&M až po Mango; ulice Maximilianstrasse, kde naopak můžeš zajít do celé řady butiků s luxusním zbožím. Nedaleko náměstí se nachází také světoznámá restaurace Hofbräuhaus. Přestože je to oblíbený cíl většiny turistů, uchovala si restaurace svou tradiční atmosféru. Kdo by chtěl ale přece jen zažít atmosféru echt mnichovskou (a navíc za neturistické ceny!), ať zajde do restaurace Augustiner Bräustuben. Stačí přejít most u autobusového nádraží a dostaneš tuplák piva a tradiční pokrmy za lidové ceny. Pokud je restaurace plnější, je v Bavorsku normální sednout si ke stolu společně s cizími lidmi, jednotlivci tak vždycky najdou volné místo. Pro větší skupiny doporučujeme zarezervovat si stůl na oficiální webové stránce restaurace a to zejména tehdy, pokud se ji chystáte navštívit ve večerních hodinách.

Mnichov: Co navštívit

Až budeš mít prohlídku Marienplatz a okolí za sebou, zbývá ještě celá řada míst, které můžeš v Mnichově navštívit. Zde je přehled těch nejzajímavějších.

Zámek Nymphenburg

Zámek Nymphenburg leží v západní části města v jedné z nejbohatších mnichovských čtvrtí. K zámku se nejlépe dostaneš autobusem nebo z hlavního nádraží tramvají č. 17 na zastávku „Schloss Nymphenburg“. Vstupenka platí nejen pro zámek, ale také pro několik muzeí v areálu. Kdo nemá chuť na prohlídku zámku zevnitř, může zdarma obdivovat královský park, kterým je zámek obklopen.

Olympia park

Olympijský park v severní části Mnichova byl vystavěn k příležitosti Letních olympijských her konaných v roce 1972. Do parku se nejsnáze dostaneš metrem, a to konkrétně U3 do zastávky „Olympiazentrum“. Dominantou parku je věž vysoká 291 metrů, odkud je opravdu jedinečný výhled na celé město a když je dobrá viditelnost, jsou vidět i špičky Alp. Kdo by chtěl ušetřit za vstup do věže, může vyběhnout na tzv. Olympijskou horu, odkud je výhled skoro stejně tak dobrý. Můžeš si zaplatit prohlídku stadionu a haly, procházka po parku ale k nasátí atmosféry bohatě stačí.

Anglická zahrada

„Englischer Garten“ je jeden z největších městských parků v Evropě. Jižní část parku bude v létě okupována Mnichovany všech generací hrajících volejbal, badminton a popíjejících bavorské pivo. Při procházce v této části Mnichova se ti může stát, že na ulici potkáš osoby v neoprenu se surfařským prknem v podpaží. Když je budeš následovat, dostaneš se na jižní cíp parku (ulice Prinzregentsrasse), kde si surfaři všech úrovní užívají vlnu na říčce Eisbach. Eisbach je celkově zajímavá řeka. Koupání je v této prudké, celoročně ledově studené říčce sice oficiálně zakázáno, to ale místní od koupání neodradí. Jak na to? Ideální je skočit do Eisbachu na louce pod surfařskou vlnou a nechat se proudem unášet asi 2 kilometry, kde se dá z vody celkem dobře. Pokud jsi z proudu a studené vody trochu nervózní, můžeš na břehu chvíli sbírat odvahu a pozorovat zkušené místní, nebo se s nimi spojit a oni ti ukážou své triky.

Allianz arena

Mnichov je město fotbalu! Hráči místního týmu, Bayern München, který se letos opět stal mistrem německé Bundesligy, jsou zde oslavováni jako hrdinové a jejich obličeje jsou vidět na plakátech po celém městě. Stadion Allianz arena, který se v den zápasů Bayernu rozzáří dočervena, je oblíbeným cílem turistů v Mnichově. Ve stadionu je muzeum FC Bayern München a fanshop, můžeš se také zúčastnit prohlídky stadionu.

Mnichov: Kultura & historie

Mnichov, který byl už dříve hlavním městem bavorské kultury, byl prohlášen oficiálním hlavním městem Bavorska v roce 1806. Po 2. světové válce bylo jedno z nejbohatších měst Německa kompletně zrekonstruováno a dnes tak mohou turisté obdivovat nejen zachovalé historické centrum, ale i čtvrti v různých částech města. Projdi si třeba čtvrť „Lehel“, kde na tebe dýchne atmosféra století dávno minulých.

Umění v Mnichově

Jako centrum kultury ve svém regionu, není překvapením, že se v Mnichově shromáždilo mnoho uměleckých skvostů. Ve čtvrti Maxvorstadt, mezi stanicemi metra Königsplatz a Frauenhoferstrasse se nachází tzv. Umělecká čtvrť (Kunstareal München), kde můžeš navštívit tři pinakotéky. V Alte Pinakotek, jedné z nejvýznamnějších galerií na světě, jsou k vidění díla z časového rozmezí od 14. do 18. století. Neue Pinakotek, která se soustředí především na evropskou tvorbu z 18. a 19. století, představuje díla umělců, jako je například Pierre-Auguste Renoir, Claude Monet, Vincent van Gogh nebo Pablo Picasso. Malý tip: naplánuj si návštěvu Umělecké čtvrti na neděli, všechny vstupenky jsou za 1€!

Muzea

U řeky Isar sídlí na patřičně pojmenovaném ostrově Museumsinsel Německé muzeum (Deutsches Museum), největší muzeum vědy a techniky na světě. Německé muzeum je z velké části interaktivní, takže si můžeš sám/sama vyzkoušet pravdivost různých vědeckých zákonů a teorií!

Protože je technika důležitou částí německé kultury, ještě u ní zůstaneme: Nedílnou součástí Mnichova je automobilka BMW, která má zde silnou tradici. Na severu města v olympijském parku vybudovala automobilka svůj vlastní svět: BMW Welt. Návštěvníci si mohou zdarma prohlédnout všechny modely aut a motocyklů značek BMW, Mini i Rolls Royce

Kdo by chtěl zjistit více o místní netechnické kultuře, může navštívit Bavorské národní muzeum (Bayerisches Nationalmuseum). Muzeum představuje řadu uměleckých předmětů a artefaktů bavorské kultury a historie v průběhu epoch od středověku až po Art Nouveau. V neděli je vstupné za 1€!

Mnichov: Noční život

Oktoberfest, v Německu známý jako Wiesn – to je to první, co většinu lidí napadne, když se řekne Mnichov! Hektolitry piva, obří preclíky, tradiční bavorské kroje, to je Oktobefest!

Mnichovský noční život nabízí ale mnohem víc. Místní barová scéna je tak mnohostranná jako město samo. Kromě všudypřítomných pivních zahrádek (nejlepší je Augustiner Keller nedaleko hlavního nádraží nebo Hofbräukeller na náměstí Wiener Platz), je ti k dispozici celá řada alternativních barů, jejichž nejvyšší koncentrace je ve čtvrti Schwabing. Vyzkoušej třeba Couch Club, který má v nabídce až 130 různých druhů ginu, nebo Stammbar, kde si můžeš vlastnoručně natočit pivo. Kdo chce protancovat celou noc, může zajít například do klubu P1, který je mimořádně oblíbený mezi celebritami, nebo do studentského Milchbar.

Mnichov: tvoje autobusové zastávky

notice Měj prosím na paměti, že Mnichov má 2 autobusové zastávky.