Autobus tam a zpět: Toulouse

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Toulouse

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Toulouse nádraží SNCF

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Toulouse: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

107

Počet zastávek

1

Země

Francie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Toulouse: Informace o městě

Toulouse: Obecné informace

Toulouse je s necelým půlmilionem obyvatel čtvrtým největším městem Francie. Najdete ho na jihozápadě země na řece Garonně asi 580 kilometrů od Paříže. Jedná se o hlavní město regionu Okcitánie a departmentu Haute-Garonne. V Toulouse se nachází jedna z nejstarších univerzit v Evropě, což z něj dělá s téměř 100 tisíci studentů jedno z hlavní center studentského života ve Francii. Místní přezdívají městu Ville Rose neboli růžové město z důvodu množství typických cihlových staveb růžového zbarvení.

Z Toulouse to máte kousek do Pyrenejí, kde můžete podnikat horské túry. Blízko je to i k Atlantiku nebo ke břehům Středozemního moře, kde můžete pár dní jen odpočívat na pláži a koupat se. Vydejte se s FlixBusem do Toulouse, které je ideálním bodem pro různé druhy aktivit.

Co navštívit

Toulouse se může pochlubit největší románskou bazilikou na světě. Ta se jmenuje Bazilika svatého Saturnina z Toulouse (Basilique Saint-Sernin de Toulouse) a je dlouhá přes 115 metrů a široká 32 m. Byla vybudována v letech 1075-1118 na místě původního kamenného kostela z počátku 4. století. Své jméno dostala podle biskupa Saturnina, který byl v roce 250 v Toulouse umučen, a jeho hrob se poté stal poutním místem. Baziliku nelze přehlédnout, její osmiboká zvonice je se svými 60 metry nejvyšší ve městě. Roku 1998 byla celá stavba zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dnes se jedná o jednu z nejdůležitějších zastávek na Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela.

Ve městě se nacházejí i další významné církevní památky. V Jakobínském kostele postaveném v románsko-gotickém slohu ze 13 století jsou uloženy ostatky svatého Tomáše Akvinského, katolického filozofa a teologa. Dnes slouží jako muzeum (hledejte ho jako Musée des Augustins). Vstupné je zdarma, stejně tak do zmiňované baziliky.

Bezplatně se dostanete i do Capitolu de Toulouse, což je palác, který dnes slouží jako radnice, divadlo a archiv. Nachází se na největším náměstí města Place de Capitol. Má rozlohu téměř dva hektary a pro místní je takovým srdcem města, na kterém stojí stánky a konají se různé kulturní akce.

Z dalších památek v Toulouse stojí zmínku ještě Katedrálu Saint Étienne z 13. století, Hotel du Vieux Raisin, v překladu Palác starých hroznů, který je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve městě. Můžete se projít po nábřežích Garonny (nazvaných Bazacle a Quai Lucien Lombard), které spojuje most Pont-Neuf z přelomu 16. a 17. století.

V toulouské městské části Blagnac se nacházejí obří továrny Airbusu, která zde kompletuje svá letadla včetně toho největšího dopravního na světě – typu A380. Firma nabízí možnost prohlídek, o které je velký zájem, a proto vám doporučujeme rezervovat si vstupenky s předstihem. V nabídce jsou tři prohlídkové okruhy s výkladem v angličtině, z nichž nejzajímavější je ten první s názvem Airbus A380. Během dvou hodin se tu dozvíte vše o vývoji, kompletaci a dopravě dílů do letadla, autobusem projedete halou, kde uvidíte vznikající A380, a pak se projdete modelem trupu letounu ve skutečné velikosti se sedačkami a veškerým vybavením.

Nedávno bylo v Blagnac otevřeno i letecké muzeum Aeroscopia, jehož návštěvu můžete ideálně zkombinovat s prohlídkou Airbusu. Tahákem muzea je možnost navštívit několik letadel uvnitř. Zpřístupněn je zde slavný letoun Concorde, který v minulosti dokonce dopravoval prezidenty Francie, nebo Airbus A300B4-203. Ve vnitřní expozici je dále vystavena asi dvacítka strojů převážně francouzské výroby. Najdete tu ale i sovětský Mig-15 nebo německou stíhačku Messerschmitt Bf 109 z druhé světové války. Před muzeem se pod širým nebem nachází dopravní letoun Caravelle 12 a další Concorde, tentokrát v barvách aerolinek Air France. Právě v Toulouse se roku 1969 vznesly k nebi první Concordy, stejně jako v dubnu 2005 Airbus A380.

Toulouse: Kultura & historie

Historie Toulouse sahá až do roku 300 před naším letopočtem, kdy na jeho území vzniklo jedno z center galských kmenů. Později bylo několikrát dobyto Římany, kteří město výrazně rozšířili. V 5. a 6. století bylo Toulouse pod správou Visigótských a Franských kmenů. Následně jej na více než dvě stě let ovládli Arabové. Ve středověku spadalo město pod Francouzské království, získalo nazvání královské, což vyústilo v největší rozmach města. Na přelomu 18. a 19. jeho význam opět klesl až do regionálního průměru. Toulouse znovu získalo svůj význam ve 20. století, kdy se sem francouzská vláda rozhodla přemístit vojenský a hlavně letecký průmysl. V letech 1960-2000 se počet obyvatel několikrát znásobil, jen v leteckém průmyslu je zaměstnáno přes 80 tisíc lidí, což je pětina všech obyvatel. Nejen proto můžeme Toulouse nazvat jedním ze světových center letectví.

Toulouse: Zajímavé informace

Toulouse je jednoznačně kulturním městem. Sídlí zde Akademie des Jeaux Floraux, obdoba francouzské akademie, divadlo Du Capitole s národní operou. Z galerií jsou ve městě nejvýznamnější Musée des Aattoirs, Musée Georges Labit nebo Hotel d´Assézat. V Toulouse žil i slavný spisovatel a autor knihy Malý princ Antoine de Saint Exupéry, v jehož domě si můžete prohlédnout stálou expozici o jeho životě.

Sport ve městě zastupuje hlavně fotbal a rugby. Fotbalisté klubu Toulouse FC hrají své zápasy na stadionu Municipal, který byl dějištěm i fotbalového Eura 2016.

Toulouse: Cíle v okolí

S FlixBusem můžete vyrazit na celodenní výlet do městečka Carcassonne a obdivovat zde středověké pevnostní město, které vypadá doslova jako z pohádky. Pevnost se stala svědkem mnoha důležitých událostí Franské říše, největšího rozkvětu ale město dosáhlo za vlády rodu Trencavelů, kdy došlo k výstavbě nového hradu a městských hradeb. Do opevněného městečka musíte vystoupat, případně se svézt městskou dopravou z nového města. Pro studenty do 26 let je vstup do hradu a na ochozy hradeb zdarma. Carcassonne je zapsáno na seznamu dědictví UNESCO.

Padesát kilometrů severozápadně od Toulouse leží město Albi, jehož historické jádro se nachází také na seznamu UNESCO. Z památek navštivte Katedrálu Sainte-Cécile vybudovanou mezi 13. a 15. století z cihel, které vytváří vzhled vojenské pevnosti. Podle některých zdrojů se jedná o nejmohutnější stavbu z pálených cihel na světě. Z dalších zajímavých míst lze dále zmínit most Pont Vieux postavený již roku 1035 či palác Palais de la Berbie z konce 13. století.

V případě volného času podnikněte cesty do Béziers, Agde nebo Perpignanu. Z Toulouse se dá autobusem dostat i do jednoho z nejmenších států Evropy – do Andorry. V zimních měsících toto knížectví láká na desítky kilometrů sjezdovek, v létě potom na vysokohorskou turistiku v Pyrenejích.


Toulouse očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.