hero image

Autobus tam a zpět: Coimbra

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Coimbra

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Coimbra (Rua do Padrao)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Coimbra: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

51

Počet zastávek

1

Země

Portugalsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Coimbra: Informace o městě

Coimbra: Obecné informace

Coimbra je městem, které zanechá hluboké vzpomínky v každém studentovi, jenž překročí práh místní univerzity. Je to krásné kulturní a historické univerzitní město, známé také svými širokými bulváry, krásnou architekturu a výbornou místní kuchyní. Město Coimbra, které bylo ve středověku přes sto let hlavním městem Portugalska a kde již pět století sídlí nejslavnější univerzita v zemi, nese významnou roli, kterou hrálo v portugalských dějinách, s velkou důstojností. Jeho malebné, cenné historické centrum se rozlévá z úbočí dolů v krásném prostředí levého břehu řeky Mondego a je pestrou koláží budov, které zde byly postaveny v průběhu téměř tisíce let. Během akademického roku výrazně pocítíte vliv zdejší univerzity. Studenti zaplavují bary a kavárny a graffiti načmárané před studentskými ubytovnami se vyjadřují k aktuálním politickým tématům. Starými kamennými zdmi města se za letních večerů linou kovové zvuky a syté, hluboké hlasy zpěváků fada. A pak je tu současná tvář města s moderním nábřežním parkem s terasovými bary a restauracemi, pěkný most pro pěší, klenoucí se přes řeku Mondego, a rozlehlé nákupní komplexy.

Co navštívit

Na vrcholku strmého kopce stojí univerzita a kolem a pod ní se rozkládá spleť uliček starého města. Nová část Coimbry, které místní říkají „Baixa“, leží u úpatí kopce a podél břehů řeky Mondego. Coimbra je příhodnou základnou, odkud se můžete vydat na jednodenní výlet k pozoruhodným římským zříceninám v lokalitě Conímbriga, jet objevovat středověkou pevnost na kopci v Montemor-o-Velho nebo obdivovat neskutečně zdobené stavby bývalého královského letního sídla Palace Hotel do Bucaco.

Coimbra: Kultura & historie

Horní město: Horní město, které šplhá prudce do kopce od břehů řeky Mondego, bylo dlouho maurskou pevností a pak tu sto let sídlili portugalští králové. Nejhezčí cesta, kterou se můžete ponořit do lybyrintu uliček, vede skrze Arco de Almedina, mohutnou maurskou městskou bránu, a pak po schodišti známém jako Rua Quebra Costas (Lamač zad).
Lidé cestou do tohoto svahu lapají po dechu již po staletí, a místní legenda říká, že k postavení schodů ve svahu přemluvil starostu Almeida Garrett, spisovatel z 19. století. Na horním konci ulice Rua Sub Ripas spatříte nádherný manuelský vchod do paláce Palacio de Sub Ripas z 16. století, označeného jako Torre da Contenda. Věž s hodinami: Věž z 18. století je se svými hodinami a zvony další symbolickou stavbou Coimbry a odměřuje akademický život. Byla postavena mezi lety 1728 a 1733 s tím, že bez hodin zde nebude žádný řád. Na věž lze za jedno euro vystoupit. Museu Nacional: Toto skvělé muzeum je jedním z nejznámějších míst ve středním Portugalsku. Je postavené na místě bývalého římského fóra, jehož pozůstatky je možné spatřit v několika podlažích. Prohlídka vás zavede také dolů do klenutých, strašidelných galerií kryté chodby s obrovskou dávkou atmosféry, jež na takto svažitém místě umožnily fórum postavit rovně. Umělecké sbírky jsou velmi bohaté a skvělé. Prohlídka začíná plastikami, od architektonických, jako jsou hlavice sloupů, přes gotické náboženské sochy apod. K tomu nejzajímavějšímu patří nádherný ambit Sao Jao de Almedina a několik znamenitých předmětů z alabastru, jež pocházejí z Anglie. Renesanční umělci, kteří do Coimbry přijížděli z jiných míst v Evropě, s sebou přivezli své vlastní styly a přispěli tak k založení typické místní radnice.

Coimbra: Noční život

V prvním květnovém týdnu slaví Coimbra konec akademického roku svátkem Queima das Fitas, což je týden trvající večírek a velmi populární výmluva k tomu, trochu se opít. Jméno svátku doslova znamená „pálení stuh“, protože studenti tradičně pálí barevné stužky, které označují jejich studijní zaměření. Oslava začíná v pátek hned po půlnoci, když na schodech katedrály Sé Velha začíná nádherné představení Serenata Monumental, velmi dojemné fado. Pak program pokračuje sportovními akcemi, soukromými plesy v oblecích a dlouhých šatech a každý večer se v takzvaném Queimodro, na konci mostu Ponte de Santa Clara, koná koncert. V neděli odpoledne oslava pokračuje pivem nasáklým průvodem zvaným Largo Cortejo dos Grelados, který vychází z univerzity a jde dolů do města na náměstí Largo da Portagem. Portugalské pivovary, které soutěží o sponzorování oslav, dodávají na oslavy neuvěřitelně levní pivo, které se čepuje a pije v úctyhodném množství.

Coimbra: Zajímavé informace

Koho omrzí prohlížení památek, může procházet úzkými uličkami historického centra a navštívit některou z mnoha hospůdek, kaváren a restaurací, poslechnout si fado kytaru a zavzpomínat na studentský život. Jednou ze základních surovin portugalských pokrmů je – stejně – jako jinde ve Středomoří kvalitní olivový olej. Také se hojně používá česnek, olivy, kapary, ryby a jiné mořské plody, a také bylinky jako koriandr a petrželka. Sýry se zde dělají většinou z ovčího a kozího mléka. Nejznámější, ale také nejdražší je ovčí sýr zvaný Serra, který pochází z regionu Serra da Estrella. Caldo verde: nejznámější portugalská polévka. Dělá se z rozmixovaných brambor, cibule a zvláštního druhu kapusty (ang. kale, port. couve-galega, srbsky raštan). Přidávají se do ní tradiční portugalské suroviny – česnek, olivový olej, případně několik plátků vepřové klobásy chouriço. Polévka se jí horká i studená. Bacalhau: znamená portugalsky „treska“, ale termín se používá téměř výhradně pro sušenou nasolenou tresku a jídla z ní připravovaná. Čerstvá treska se totiž v Portugalsku konzumuje jen vzácně. Před použitím je nutno tresku namočit na den do studené vody. Portugalci znají toto tradiční jídlo už od počátku 16. století, kdy začali lovit tresky u Newfoundlandu.


Coimbra očima Pavlíny

Cestování mě vždycky bavilo, ale chyběla mi odvaha. Ještě do nedávna byla mým vrcholným cestovatelským zážitkem dovolená v Turecku, s cestovkou a all inclusive samozřejmě. Vše se změnilo poté, co se má sestra odstěhovala do Irska a pozvala mě k sobě na návštěvu. Koupit si sama letenku, zajistit ubytování, cestovat místní veřejnou dopravou…zjistila jsem, že to není zase tak složité, ba naopak je to velká zábava a dobrodružství! A od té doby to začalo: Londýn, Amsterodam, Milano, Berlín, Barcelona, Neapol. Miluji ruch velkoměsta, místní způsoby života, restaurace… už jsem se zmínila, jak moc miluji jídlo? :) Čas od času vyměním příruční kufřík za batoh a shon města za klid v přírodě. Nejraději mám lesy a vyhlídky, ze kterých je vidět do širého okolí. Mám spoustu tipů, kam vyrazit na výlety a ráda se s vámi o ně podělím.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.