hero image

Autobus tam a zpět: Štrasburk

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Štrasburk

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Strasbourg,,Place de l'Étoile

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Štrasburk: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

154

Počet zastávek

1

Země

Francie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Štrasburk: Informace o městě

Štrasburk: Obecné informace

Jedno z nejvýznamnějších francouzských měst nacházející se v regionu Grand Est. Štrasburk leží na levém břehu Rýna a je historickou metropolá Alsaska. Centrum města kombinuje historickou architekturu s moderními budovami postavenými pro řadu evropských institucí – sídlí zde Evropský parlament, Rada Evropy či Evropský soud pro lidská práva. Je důležitým říčním přístavem, průmyslovým i politickým městem, ve kterém dnes žije okolo čtvrt milionu obyvatel.

Co navštívit

Návštěvu Štrasburku můžete rozdělit do dvou okruhů, po historických památkách a po sídlech evropských institucí. Po celém městě se můžete bez větších problémů přepravovat pěti tramvajovými linkami či máte možnost si půjčit kolo.

Historické centrum
Najdete ho na ostrově nazvaném Grand Ile nedaleko řek Ill a Rýn. Pro svou zachovalost a unikátnost bylo historické centrum v roce 1988 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hlavní pamětihodností ve městě je gotická katedrála Notre Dame. Její věž až do 19. století bývala vůbec nejvyšší stavbou na světě, dnes pískovcová stavba nabízí návštěvníkům např. astrologický orloj či pět krásně zdobených portálů. Vstupné do katedrály je bezplatné, po zaplacení vstupného pak budete mít možnost vystoupat na věž a prohlédnout si Štrasburk z ptačí perspektivy. Velmi malebnou součástí centra je úsek nazvaný Malá Francie (Petite France) s hrázděnými domky ze 16. a 17. století, ve kterých v minulosti bydleli rybáři a dnes jsou přístupné jako drobné řemeslnické obchůdky. Ochutnat tu můžete typický štrasburský pokrm, klobásu se zelím vařenou v ryzlinku zvanou choucroute. Zajít můžete do některé z místních vináren či pivnic, pije se tu ve velkém na rozdíl od jiných částí Francie obojí. Na nábřeží si všimněte čtyř mohutných gotických věží Pont Couverts a zdymadlo z roku 1690, kterým mohlo být v případě ohrožení zatopeno skoro celé město. Zmínit lze i dům Maison Kammerzell, sloužící dnes jako hotel, takže se v něm můžete ubytovat a být přímo v centru dění. Nedaleko něj stojí lékárna Pharmacie du Cerf, která svému účelu sloužila již od středověku.

Mezinárodní evropské instituce
Celkem ve městě sídlí více než dvacet různých evropských institucí. První z nich byla založena již na Vídeňském kongresu a dnes se Centrální komise pro plavbu na Rýně vůbec nejstarší existující organizací na světě. Její sídlo si můžete prohlédnout v bývalém Císařském paláci, dnes Palais du Rhin. Většina institucí vznikla ve městě až po druhé světové válce, a to kvůli své poloze blízko francouzsko-německých hranic. Vydejte se za nimi do čtvrti Quartier Européen (Evropské čtvrt), kterou najdete na severovýchod od centra. Pro Vaši lepší orientaci se nachází souhrnně v městských částech Wacken, Robertsau či Orangerie, asi 40 minut chůze od katedrály. Největší budovou patřící Evropské unii je Evropský parlament pro 751 poslanců, který ale zasedá jen dvakrát ročně a tak se mimo jednání můžete do budovy podívat v rámci exkurze. Architektonicky zajímavá budova ve tvaru vysoké věže byla postavena ze skla a oceli v roce 1999. V Paláci Evropy (Palais de l´Europe) má sídlo Rada Evropy. Palác je bezplatně přístupný veřejnosti ve všední dny a v jeho interiéru budete obdivovat největší parlamentní amfiteátr v Evropě. Poslední ze známých štrasburských organizací nese jméno Evropský soud pro lidská práva, sídlí v Paláci lidských práv (Palais des Droits de l´Homme). Procházka Evropskou čtvrtí nemusí být jen prohlídka budov. V části Orangerie nedaleko sídla Rady Evropy najdete městský park Parc de l ´ Orangerie, který je ideálním místem pro odpočinek či odpolední piknik. V parku se nachází jezírko s labutěmi a menší zoo. Dalším parkem ve městě je pak Jardin des Deux Rives táhnoucí se po obou březích řeky Rýn.

Štrasburk: Kultura & historie

Dnešní Štrasburk založil na přelomu letopočtu římský císař Augustus po názvem Argentoratum. V raném středověku se město stalo svědkem mnoha výzmnamných světových událostí. Ve 4. století se nedaleko uskutečnila bitva u Argentorata, kde Římané porazili Alamany a donutili je k poddanství, o sto let později se ale Alamané přeci jen města zmocnili. Roku 842 byla ve městě uzavřena smlouva tzv. Štrasburské přísahy rozdělující území mezi potomky Západofrancské říše. V dalších staletích byl Štrasburk ovládán dvěma patricijskými rod, ve 14. století se z města stala nezávislá republika. Tehdy vypukla morová epidemie, ze které byli obviněni Židé, a tak jich byly stovky upáleny a zavražděny a v městě nesměly žít až do 18. století. Roku 1792 zde byla složena Marseillaisa, dnešní francouzská hymna. Těžce bylo město poškozeno za prusko-francouzské války a připojeno Německu. Za uměním se vydejte do některého z městských muzeí. U katedrály najdete Musée de l´Ceuvre Notre Dame s expozicí středověkého sochařství a obrazů, za současným umění budete muset do Musée d´Art Moderne et Contemporain. V historickém muzeu se dozvíte o dějinách města a při prohlídce uvidíte model města z 18. století nebo repliku Gutenbergovy bible. Více o Alsasku zjistíte v Musée Alsacien, sídlícím ve třech měšťanských domech z 16. století. Další muzea najdete v Palais Rohan. Koncerty se pravidelně konají v národní opeře či v kongresovém paláci, kde sídlí symfonický orchestr města Štrasburku. Z pravidelných kulturních akcí konaných ve městě je nejvýznamnější festival Musica věnovaný klasické hudbě a filmový festival Spectre.

Štrasburk: Noční život

Štrasburk je městem vína i piva. Sídlí zde mnoho pivovarů (Brasseries Kronenburg a další), které nabízejí návštěvníkům exkurze a ochutnávky piva. V prosinci se tu na náměstí Kléber konají proslulé vánoční trhy.

Štrasburk: Zajímavé informace

Na jednodenní výlety do okolí Štrasburku se můžete vydat do dalších zajímavých historických míst v Alsasku – měst Mulhouse s muzeem automobilů a lokomotiv, Kolmaru s dlouholetou tradicí vína, na hrad Haut Koenigsbourg či do míst bývalého koncentračního tábora Natzweiler-Struthof.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.