hero image

Autobus tam a zpět: Lipsko

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Lipsko

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Lipsko,,hlavní nádraži

Leipzig (Messe)

Lipsko (Vergnügungspark BELANTIS)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Lipsko: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

144

Počet zastávek

3

Země

Německo

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Lipsko: Informace o městě

Lipsko: Obecné informace

“Lipsko je nový Berlín.” To je věta, kterou teď můžete často slyšet od mladých Evropanů. Berlín má samozřejmě stále své kouzlo a rozhodně stojí za výlet autobusem, ale jak se rychle modernizuje, rekonstruuje, zdražuje a zvětšuje, ztrácí trochu svého lehce ošuntělého uměleckého charisma. Lipsko s šarmem zvládá oboje – jak zrekonstruované centrum města, kde si přijdou na své milovníci kaváren a luxusních butiků, tak rustikální čtvrti, kde se zastavil čas v 80. letech. Lipsko je navíc mnohem menší než Berlín, takže hlavní památky zvládnete za pár hodin a pak se můžete připojit k místním někde v parku při hře pétanque, nebo si sednout v baru a cítit se tu jako doma. Večer vás pak budou čekat koncerty a filmová představení všech žánrů, můžete zajít na zápas nového prvoligového fotbalového týmu RedBull Leipzig nebo se zapojit do jednoho z mnoha studentských večírků, které se v tomto univerzitním městě pořádají. Čtěte dál a dozvíte se, co stojí v Lipsku za vaši pozornost!

Co navštívit

Zajímavou památkou v Lipsku je impozantní památník Bitvy národů („Völkerschlachtdenkmal“). Jak jeho jméno napovídá, byl památník postaven jako připomínka Bitvy národů v roce 1813, která ukončila sérii napoleonských válek vítězstvím Pruska a jeho spojenců nad francouzskou armádou. Ve vchodu do památníku stojí 12 metrová socha archanděla Michaela, uvnitř jsou pak sochy hrdinů padlých v bitvě. Z památníku ležícího v jihovýchodní části Lipska na ulici Prager Strasse, je také skvělý výhled na město a jeho okolí.

V centru města stojí nejslavnější kostel v Lipsku, Nikolaikirche. Kromě toho, že zde mělo premiéru několik skladeb Johanna Sebastiana Bacha, který zde býval kantorem, proběhly tu v roce 1989 poklidné politické demonstrace proti komunistickému režimu. Bach byl také kantorem v dalším významném lipském kostele Thomaskirche, naproti němuž můžete navštívit Bachovo muzeum, kde se dozvíte mnoho zajímavého o jeho životě a díle.

Až budete mít dost historických budov a kostelů, vydejte se do lipské ZOO. Zahrada je rozdělena do sekcí podle kontinentů, a na Pongoland, pavilon opic a Gondwanaland, poměrně nově postavený pavilon imitující prostředí tropického deštného lesa.

Lipsko: Kultura & historie

První zmínky o Lipsku pocházejí již z roku 1015, kdy mu bylo uděleno městské a tržní právo. V té době bylo Lipsko převážně obchodní křižovatkou, což se změnilo v roce 1409, když byla založena univerzita a město se tak stalo významným akademickým centrem soustředícím se na německé právo a nakladatelství. V 19. století proběhla u Lipska Bitva národů, známá také jako Bitva u Lipska. Ve třídenní bitvě se střetla Napoleonova armáda s koalicí armád Pruska, Rakouska, Ruska a Švédska. Napoleonův plán o poražení Pruska naprosto selhal a francouzská armáda byla poražena. Jako následek prohrané bitvy císař Napoleon rezignoval a odešel do vyhnanství na ostrov Elba.

Při druhé světové válce byla velká část města zničena. Na začátku války byly vědomě ničeny židovské synagogy na začátku války, na konci války bylo město těžce bombardováno spojeneckými vojsky. Po osvobození americkou armádou bylo Lipsko předáno pod kontrolu sovětské armádě a město se stalo jedním z nejvýznamnějších měst východního Německa.

Dnes je město zrekonstruováno, ale i tak si zachovává svůj specifický charakter a šarm. Lipsko je především známé svou otevřeností pro umění jakéhokoli druhu, takže je tu pořád co podniknout.

Lipsko: Zajímavé informace

Lipsko je zajímavé v jakémkoli ročním období. Pořádně si jej ale užijete v létě díky celé řadě parků a jezer jak ve městě, tak v jeho okolí. Clara-Zetkin-Park je oblíbeným místem k odpočinku, grilování, nebo ke hrám jak rodin, tak místních studentů. V létě se tu také konají různé propagační akce (často zmrzlina zdarma!) a koncerty. Clara-Zetkin-Park plynule přechází ve Wildpark Leipzig, další z lipských parků. Wildpark je domovem mnoha druhů zvířat pocházejících ze střední Evropy – (bezpečně za plotem) můžete narazit na muflony, jeleny, divoká prasata, ale také lišky, mývaly nebo rysy. Po parku jsou rozmístěny naučné tabule a rozvrhy krmení zvířat, takže je návštěva zajímavá i pro děti. Tip: Díky rozsáhlosti parku jej místo procházky projeďte na kole, mají tu velice dobře udržované cyklistické stezky.

Trochu nevšední a nezapomenutelná bude návštěva hřbitova Südfriedhof. Nepředstavujte si jej však jako normální hřbitov se stovkami hrobů vedle sebe v úhledných řadách. Tento hřbitov je jeden veliký park, který je částečně udržovaný a částečně si zde příroda dělá, co chce. Ve starších částech hřbitova můžete narazit na starobylé, ale stále impozantní umělecké krypty nebo skromné, dnes již nečitelné, náhrobní kameny. Troufnete si?

Lipsko: Cíle v okolí

V okolí Lipska je několik jezer ideálních pro osvěžení v horkých letních dnech. Jezero Cospudener See je mimořádně oblíbené mezi místními, protože je nejblíže městu, je tu dostatek travnatých i písečných pláží pro všechny a navíc je tu i několik stánků se zmrzlinou a dalším občerstvením. Třeba autobusem se ale můžete vydat také k jezerům Zwenkauer See, Makkleeberger See nebo Störmthaler See.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.