Autobus tam a zpět: Vratislav

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Vratislav

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Wroclaw,,dw.PKS ul.Sucha

Wroclaw (Plac Grunwaldzki)

Wroclaw,,ul.Norwida

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Vratislav: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

159

Počet zastávek

3

Země

Polsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Vratislav: Informace o městě

Vratislav: Obecné informace

Vratislav patří mezi nejstarší a turisticky nejpopulárnější polská města. Největší město na řece Odře nabízí turistům historické památky, kulturu i skvělou kuchyni.
V písemných zmínkách se objevuje kolem roku 1000, kdy hradiště na Dómském ostrově na pravém břehu Odry už několik staletí obývali Slezané. Název města je podle legendy odvozen od jeho pravděpodobného zakladatele, Přemyslovce Vratislava I. Poloha na řece Odře a zároveň křižovatce dvou obchodních cest – Via Regia a Jantarové stezky – zabezpečila městu rychlý ekonomický rozvoj, kterému ale předcházel vpád Tatrů (1241). Po této válečné zkušenosti se město přesunulo na levý břeh Odry. Po smrti knížete Jindřicha VI. Dobrého v roce 1335 město ovládli čeští Lucemburkové, po nich Jagellonci a Habsburkové, kteří o téměř celé Dolní Slezsko přišli po prohrané válce s Pruskem v roce 1742. Pod názvem Breslau se postupně stala Vratislav po Berlíne druhým nejvýznamnějším německým městem. Poloha Vratislavi logicky zapříčinila její proměnu na konci války v tzv. Festung Breslau, kdy na tři měsíce za cenu takřka totálního zničení města zdržela Rudou armádu. Po válce Vratislav připadla Polsku a do prázdného, zničeného a vydrancovaného města byli přesunuti Poláci z Velkopolska, Mazovska, ale i Lvova a přilehlých oblastí, odkud byl přenesen např. Národní ústav Ossolinských anebo Raclavických panorámat. Rekonstrukce města se protáhla až do 80. let. Od roku 2001 se v jeho ulicích objevují trpaslíci, ze kterých se stal symbol města. Narazíte na ně doslova všude! Pokud si chcete město prohlédnout netradičně, využijte v letní sezóně linku historických tramvají nebo loď z jednoho z pěti přístavů v centru. Pokud máte dost ulic přeplněných turisty, vydejte se do bývalé dělnické čtvrti Nadodrze.

Co navštívit

Rýnek
Vratislavský Rýnek vznikl v letech 1214-1232 v období vlády Jindřicha I. Bradatého. Do náměstí ústí jedenáct ulic včetně bývalé spojnice mezi Vratislaví a Prahou – ulice Swidnické – zmiňované již v roce 1318. Kouzelné měšťanské domy by mohly vyprávět dlouhé příběhy. Na západní straně stojí dům U Gryfů s pětipatrovým štítem a manýristickou fasádou z konce 16. století. Dům U Zlatého slunce sloučený s empírovým domem U Modrého slunce a U Sedmera kurfiřtů ve své době hostil krále Vladislava Jagellonského a dva Habsburky – Rudolfa II. a Ferdinanda II. Uprostřed náměstí stojí Stará radnice, mistrovské gotické dílo, dále pak Nová radnice a Sukiennice, blok bývalých kupeckých budov. U západního bloku domů najdete velkou skleněnou fontánu z roku 2001, která tu byla postavena navzdory nesouhlasu památkářů.

Čtvrť čtyř náboženství
Židovská čtvrť byla vymezena v 18. století mezi dnešními ulicemi P.Wlodkowica, Krupnicza a Sw. Antonia. Válečný běs ve Vratislavi přečkaly dvě synagogy – synagoga U Bílého čápa a hned vedle Mala synagoga. Nedaleko židovských památek byla v roce 1995 vyhlášena takzvaná Čtvrť čtyř náboženství. Na náměstí Plac Bohaterów Getta stojí památník s vyobrazením katolických, pravoslavných, protestantských a židovských symbolů, takzvaná křišťálová planeta z roku 2012.

Univerzitní čtvrť
Zakladatelem zdejší vratislavské univerzity se stal v roce 1702 císař Leopold I. Hlavní budově z let 1728-1740, stojící u členitého a trochu nepřehledného náměstí Plac Uniwersytecki, dominuje průčelí s balkonem a sochami lidských ctností (Spravedlnost, Chrabrost, Moudrost a Umírněnost). Matematická věž je vysoká 42 metrů a po pražském Klementinu jde o druhou nejstarší astronomickou observatoř ve střední Evropě. Přímo přes ni prochází na dlažbě označený Vratislavský poledník.

Hala století
Jediný objekt zapsaný ve Vratislavi na seznamu UNESCO (2006) si vyžaduje transport z centra přes slavný Grunwaldský most na východ města. Hala století představovala výjimečný objekt díky své železobetonové konstrukci už v době svého vzniku v letech 1911-1913. Jejím autorem byl Max Berg a důvodem k její stavbě se stalo sté výročí od vydání prohlášení pruského krále Fridricha Viléma III. Mému lidu. Hala města měla před válkou největší varhany na světě s 222 rejstříky. Po válce byla přejmenována na Lidovou halu. Konstrukce je tvořena 32 podpěrami sepnutými čtyřmi vodorovnými prstenci, denní světlo vniká do interiéru 2400 okny. V hale je umístěno multimediální muzeum a kromě toho se zde konají veletrhy či sportovní a jiné akce.

Vratislav: Kultura & historie

Poláci vaří přes 200 druhů polévek. Mezi nimi si zaslouží největší pozornost kromě vývarů (rosól) třeba tradiční žurek (podobný krkonošskému kyselu), boršč – červený nebo bílý, zelňačka, anebo letní studený chlodnik z okurek a jogurtu. Překvapivé mohou být ovocné okurky, které ale určitě musíte ochutnat.
Mezi nejpopulárnější předkrmy patří sledě na různé způsoby, mastné rosoly nebo chléb se smalcem (obdoba sádla). Výběr hlavních jídel je doslova nepřeberný – z těch nejznámějších je třeba zmínit pirohy s různými náplněmi nebo bigos z kysaného zelí s masem, uzeninou a sušenými houbami. V polské gastronomii hrají velkou roli dary lesa: zvěřina, med, houby a lesní plody.

Vratislav: Zajímavé informace

Doprava
Tramvajová síť ve Vratislavi má celkem 22 linek. Nejkratší linkou je 23 (měří 7,88 km), z té dostanete z Kromera do Wrocławski Park Przemysłowy a tou nejdelší je linka 20 (měří 20,63 km) z Leśnica do Oporów. Noční linky byly zrušeny v roce 2003, takže po noční party vyrazte buď na autobus nebo hezky po svých.
Autobusových denních linek je dohromady 86. Jezdí tu městské linky i soukromí dopravci. Natrefíte i na noční linky, i když jezdí jen párkrát za noc a neobjíždějí celé město.

Měna
Jeden zlotý (PLN) odpovídá asi 100 grošů. Aktuálně je kurz okolo 6 korun za 1 zlotý.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.