Hlavním symbolem města je Bratislavský hrad. V minulosti byl hradní vrch tyčící se vysoko nad Dunajem keltským oppidem, sídlem Slovanů a politickým i vojenským střediskem Velké Moravy. Současná podoba hradu pochází ze 17. století, kdy zde došlo k poslední přestavbě. Najdete tu ale i pozůstatky dalších uměleckých slohů, zejména gotiky a renesance. V dnešní době jsou budovy Bratislavského hradu využívány jako výstavní prostory Slovenského národního muzea, část prostor slouží i reprezentačním a státním účelům.
V podhradí se můžete vydat po stopách bratislavských Židů. Bohužel velká část židovského města byla zničena při novodobých přestavbách, včetně velkolepé synagogy. Zbylo pouze pár uliček se středověkými budovami a židovským muzeem.
Druhou bratislavskou nepřehlédnutelnou dominantou je most Slovenského národného povstania, ve zkratce most SNP. Právě u něj se nachází i zastávka Flixbusu, proto pravděpodobně začnete prohlídku města u něj. Most byl postaven v 70. letech minulého století a unikátní je hlavně kvůli restauraci umístěné v hlavici pylonu (přezdívá se mu UFO) ve výšce 80 metrů nad hladinou Dunaje. Součástí je i vyhlídková plošina, ze které uvidíte na Dunaj, Bratislavský hrad a historické centrum.
V historickém centru najdete řadu míst, která stojí za návštěvu. Na Hlavním náměstí uvidíte Starou radnici patřící mezi nejstarší bratislavské stavby. Byla postavena v gotickém stylu v 15. století a vznikla spojením vícero budov, starých měšťanských domů – Jakubova, Pawerova a dalších. Dnes je sídlem městského muzea. Ve starém jádru města se dále nachází Michalská brána, jež je jediným zbytkem původního bratislavského městského opevnění. Součástí brány je i věž s muzeem historických zbraní a ochozem s výhledem na město.
Bratislava je známá i pro své barokní paláce. Nejvýznamnější je Grasalkovičův palác z roku 1760. Pro veřejnost je uzavřený, je totiž sídlem slovenského prezidenta. Můžete si ho ale vyfotit zvenku i se členy hradní stráže. Na Primaciálním náměstí můžete obdivovat Primaciální palác vystavěný v klasicistním stylu jako sídlo arcibiskupa. V současnosti je palác sídlem primátora hlavního města, část reprezentačních sálů je ale přístupná veřejnosti.
K známým památkám patří Katedrála svatého Martina, která byla od 16. do 19. století korunovačním klenotem uherských králů, nebo Kostel svaté Alžběty, známý též jako Modrý kostelík. Nachází se ve východní části starého města a je zasvěcen svaté Alžbětě Durynské, která se v Bratislavě narodila.
U městské části Devín nad soutokem Dunaje a Moravy a při hranicích Slovenska a Rakouska najdete zříceniny stejnojmenného gotického hradu. Po Bratislavském hradě se jedná o jednu z nejvýznamnějších slovenských památek. První zmínka pochází již z 9. století, kdy je Devín spojován s knížetem Rastislavem. Díky své unikátní strategické poloze byl klíčovým strážcem hranice Velké Moravy a později i uherského království. Za napoleonských válek byl zničen a do dnešní doby se zachovaly pouze jeho ruiny. I přesto byste návštěvu Devína neměli vynechat, nachází se tu muzeum a celý areál si je možné prohlédnout. Z Bratislavy se sem dostanete městskou hromadnou dopravou nebo výletními loděmi.
Nad Bratislavou na vrchu Slavín se nachází památník připomínající sovětské vojáky padlé ve 2. světové válce. Z místa je pěkný rozhled po okolí. Pokud sejdete ze slavínského kopce dolů, ocitnete se u bratislavského muzea dopravy. Vystavují zde desítky exponátů od bicyklů, motorek, aut až po parní lokomotivy.