hero image

Autobus tam a zpět: Bratislava

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Bratislava

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Bratislava,,Most SNP

Bratislava,Petržalka,Einsteinova

Bratislava,,AS Mlýnské Nivy

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Bratislava: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

111

Počet zastávek

3

Země

Slovensko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Bratislava: Informace o městě

Bratislava: Obecné informace

Bratislava je jako hlavní město Slovenské republiky centrem mnoha kultur, setkávají se tu kořeny české, vídeňské, uherské, slovenské i židovské. Rozkládá se na obou březích Dunaje při hranici s Maďarskem a Rakouskem a žije v ní necelý půl milion obyvatel.

Pokud chcete zažít historické centrum bez turistů, ale s místními, Bratislava bude pro vás tím správným cílem.

Co navštívit

Hlavním symbolem města je Bratislavský hrad. V minulosti byl hradní vrch tyčící se vysoko nad Dunajem keltským oppidem, sídlem Slovanů a politickým i vojenským střediskem Velké Moravy. Současná podoba hradu pochází ze 17. století, kdy zde došlo k poslední přestavbě. Najdete tu ale i pozůstatky dalších uměleckých slohů, zejména gotiky a renesance. V dnešní době jsou budovy Bratislavského hradu využívány jako výstavní prostory Slovenského národního muzea, část prostor slouží i reprezentačním a státním účelům.

V podhradí se můžete vydat po stopách bratislavských Židů. Bohužel velká část židovského města byla zničena při novodobých přestavbách, včetně velkolepé synagogy. Zbylo pouze pár uliček se středověkými budovami a židovským muzeem.

Druhou bratislavskou nepřehlédnutelnou dominantou je most Slovenského národného povstania, ve zkratce most SNP. Právě u něj se nachází i zastávka Flixbusu, proto pravděpodobně začnete prohlídku města u něj. Most byl postaven v 70. letech minulého století a unikátní je hlavně kvůli restauraci umístěné v hlavici pylonu (přezdívá se mu UFO) ve výšce 80 metrů nad hladinou Dunaje. Součástí je i vyhlídková plošina, ze které uvidíte na Dunaj, Bratislavský hrad a historické centrum.

V historickém centru najdete řadu míst, která stojí za návštěvu. Na Hlavním náměstí uvidíte Starou radnici patřící mezi nejstarší bratislavské stavby. Byla postavena v gotickém stylu v 15. století a vznikla spojením vícero budov, starých měšťanských domů – Jakubova, Pawerova a dalších. Dnes je sídlem městského muzea. Ve starém jádru města se dále nachází Michalská brána, jež je jediným zbytkem původního bratislavského městského opevnění. Součástí brány je i věž s muzeem historických zbraní a ochozem s výhledem na město.

Bratislava je známá i pro své barokní paláce. Nejvýznamnější je Grasalkovičův palác z roku 1760. Pro veřejnost je uzavřený, je totiž sídlem slovenského prezidenta. Můžete si ho ale vyfotit zvenku i se členy hradní stráže. Na Primaciálním náměstí můžete obdivovat Primaciální palác vystavěný v klasicistním stylu jako sídlo arcibiskupa. V současnosti je palác sídlem primátora hlavního města, část reprezentačních sálů je ale přístupná veřejnosti.

K známým památkám patří Katedrála svatého Martina, která byla od 16. do 19. století korunovačním klenotem uherských králů, nebo Kostel svaté Alžběty, známý též jako Modrý kostelík. Nachází se ve východní části starého města a je zasvěcen svaté Alžbětě Durynské, která se v Bratislavě narodila.

U městské části Devín nad soutokem Dunaje a Moravy a při hranicích Slovenska a Rakouska najdete zříceniny stejnojmenného gotického hradu. Po Bratislavském hradě se jedná o jednu z nejvýznamnějších slovenských památek. První zmínka pochází již z 9. století, kdy je Devín spojován s knížetem Rastislavem. Díky své unikátní strategické poloze byl klíčovým strážcem hranice Velké Moravy a později i uherského království. Za napoleonských válek byl zničen a do dnešní doby se zachovaly pouze jeho ruiny. I přesto byste návštěvu Devína neměli vynechat, nachází se tu muzeum a celý areál si je možné prohlédnout. Z Bratislavy se sem dostanete městskou hromadnou dopravou nebo výletními loděmi.

Nad Bratislavou na vrchu Slavín se nachází památník připomínající sovětské vojáky padlé ve 2. světové válce. Z místa je pěkný rozhled po okolí. Pokud sejdete ze slavínského kopce dolů, ocitnete se u bratislavského muzea dopravy. Vystavují zde desítky exponátů od bicyklů, motorek, aut až po parní lokomotivy.

Bratislava: Kultura & historie

Okolí Bratislavy bylo osídlené již v období mladší doby kamenné, později sem přišli Keltové a od 9. století bylo město součástí Velké Moravy. Po tomto období Bratislava patřila skoro tisíc let pod uherský stát. Ve 13. století město několikrát odolalo nájezdům Mongolů. Velký rozvoj přišel v 16. století, kdy původní hlavní uherské město Budín padl do rukou Turků a důležité instituce tak musely být přesunuty na skoro 250 let do Bratislavy, která se tak až do roku 1785 stala centrem Uher. V dalších letech význam klesal. Po konci první světové války se Bratislava stala součástí Československa, od roku 1993 je pak hlavním městem Slovenska.

Bratislava: Noční život

Noční život je v Bratislavě situován převážně do centra města, kde se nachází řada hospod, barů i klubů. Ty nejlepší párty se odehrávají hlavně v LeClubu, Trafo music baru a klubu Masquerade. V létě se pak konají open air festivaly všech různých žánrů v lokalitě Zlaté Piesky, které slouží jako přírodní koupaliště a vy tu tak můžete v letních měsících relaxovat u vody.

Bratislava: Zajímavé informace

V centru města na nábřeží sídlí Slovenská národní galerie, významné sbírky umění vlastní i Galerie města Bratislavy nacházející se v Mirbachově a Pálffyho paláci. Na dunajském poloostrově u Čunova byla postavena největší slovenská galerie světového moderního umění Danubiana Meulensteen Art Museum.

Bratislava je domovem Slovenského národního divadla, jeho hlavní historickou budovu pravděpodobně budete míjet při procházce po nábřeží v centru města.

Město je místem konání Bratislavských hudebních slavností, festivalu vážné hudby či mezinárodního jazzového festivalu.

Za sportem vyražte hlavně na fotbalový stadion Pasienky, kde hraje místní klub ŠK Slovan Bratislava.

Bratislava: Cíle v okolí

Nedaleko Bratislavy najdete třeba rakouské hlavní město Vídeň, kam dojedete asi za stejnou dobu jako ze západu na východ Prahy. Pokud byste chtěli ale zůstat na Slovensku, máte to kousek do pohoří Malé Karpaty, kde můžete strávit klidně celý týden a podnikat pěší turistiku po horách. Navštivte krápníkové jeskyně Driny nacházející se u obce Smolenice, městečko Stupava s nedalekou hradní zřícenou Pajštúnem či jednu z největších atrakcí Malých Karpat – hrad Červený Kameň.

Z hlavního slovenského města můžete podniknout i výlet do Komárna u hranic s Maďarskem, kde byly před válkou postaveny objekty československého opevnění. Až šedesát procent obyvatel jsou Maďaři, běžnou součástí Komárna jsou třeba dvojjazyčné nápisy.

Lehce dostupná jsou slovenská krajská města Nitra a Trnava, do kterých se dostanete asi za hodinu cesty. Především návštěva Nitry by vám neměla uniknout. Uvidíte tu slavný Nitranský hrad a baziliku sv. Jimrama se zachovalým historickým jádrem.

Jihovýchodně od Bratislavy se nachází unikátní vodní dílo Gabčíkovo.


Bratislava očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.