hero image

Autobus tam a zpět: Znojmo

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Znojmo

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Znojmo,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Znojmo: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

6

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Znojmo: Informace o městě

Znojmo: Obecné informace

Znojmo a jeho okolí jsou doslova synonymem pro slovo víno. Region je významný svými vinicemi nejen na Moravě, ale i v celé Evropě. Jiní ho ale mohou znát také jako symbol pěstování okurek. Na své si tu přijdou i milovníci přírody a historie.

Znojmo je situováno na levém břehu Dyje v Jihomoravském kraji, 65 kilometrů jihozápadně od Brna a 83 kilometrů od Vídně. Nedaleko leží hranice s Rakouskem, kam část místních obyvatel dojíždí za prací.

FlixBusem se odsud dostanete za tři hodiny do Prahy a za hodinu do Vídně. Ze Znojma můžete ale cestovat i do Chorvatska, Slovinska a Německa.

Co navštívit

Ve Znojmě se rozhodně nudit nebudete. V samotném historickém centru se nachází řada památek, z nichž jsou některé zapsány do seznamů kulturních památek.

Nejvýznamnějším turistickým cílem a památkou je Rotunda svaté Kateřiny. Stojí v areálu hradu ve Znojmě a je unikátní zachovalými románskými nástěnnými malbami z 12. století. Samotná rotunda vznikla ještě o sto let dříve jako součást zmíněného hradu a měla zastávat funkci hradní kaple. Stavba je otevřená pro veřejnost, nezapomeňte ale, že v pondělí bývá zavřeno.

Pokud budete pokračovat v prohlídce Znojma, prohlídněte si bývalý znojemský hrad. Dnes je přestavěn na barokní zámek a sídlí zde historické muzeum popisující dějiny znojemského regionu.

Znojmo je ojedinělé i svými zachovalými kostely, kláštery a měšťanskými domy. Mezi nejznámější patří Loucký premonstrátský klášter založený již ve 12. století. Nachází se v městské části Louka a pokud jste ve Znojmě hlavně kvůli vínu, tak vaše cesta by měla směřovat právě sem. Čeká tu na vás bednářské a vinařské muzeum s prodejnou a ochutnávkou.

Znojemské podzemí patří mezi nejunikátnější historické památky v Česku. Jedná se o systém podzemních chodeb dlouhý 27 kilometrů. Vy si můžete asi kilometr chodeb projít a získat tak netradiční zážitek z výletu do Znojma. Pro milovníky adrenalinu jsou v nabídce i tzv. „adrenalinové transy“, v rámci, kterých budete procházet nízkými chodbami, protahovat se úzkými profily či lézt po mokrých žebřících.

Pro nádherný výhled na celé Znojmo a okolí vystoupejte na Znojemskou radniční věž. Tato dominanta města postavená v 15. století se řadí mezi nejvýznamnější gotické stavby v Česku. Ve výšce 80 metrů se nachází vyhlídkový ochoz, který je celoročně přístupný.

Téměř 5000 exponátů uvidíte ve znojemském muzeu motorismu. Ukazují tu čtyřicet předválečných aut, desítky motocyklů i bicyklů. Zajímavostí je největší sbírka heverů v Evropě.

Znojmo: Kultura & historie

Historie Znojma sahá až do 8. století. Tehdy vzniklo na dnešním území města rozsáhlé staromoravské hradiště střežící nedaleký brod přes řeku Dyji. Po získání Moravy Přemyslovci v 11. století vznikl blíže k brodu nový hrad. Stal se sídlem dynastie Znojemských Přemyslovců, vedlejší větve hlavního přemyslovského rodu. V první polovině 13. století bylo Znojmo jako první město jižní Moravy povýšeno na královské a silně opevněno. Král Václav I. založil v okolí několik klášterů, jeho syn Přemysl Otakar II. byl po prohrané bitvě na Moravském poli v roce 1278 pohřben ve znojemském klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Později byly jeho ostatky převezeny do chrámu sv. Víta v Praze.

V 15. století vymřela smrtí Zikmunda Lucemburského ve Znojmě dynastie Lucemburků. I v dalších stoletích probíhaly ve Znojmě významné události české historie. V roce 1628 se zde konal zemský sněm, na němž bylo vyhlášeno obnovené zřízení zemské uzákoňující dědičnost Habsburků na českém trůnu. Během napoleonských válek se město proslavilo dvěma bitvami, poprvé v roce 1805, ještě před bitvou u Slavkova a dále v roce 1809. Rozmach města posléze klesal a ztrácel na významu.

Znojmo: Noční život

Jelikož je Znojmo menším městem a nesídlí zde žádná univerzita, noční život je situován do barů a vináren v centru města. Za větší „párty“ budete muset, stejně jako místní, do Brna.

Znojmo: Zajímavé informace

Ve Znojmě působí fotbalový klub 1. SC Znojmo hrající v současné době druhou nejvyšší českou fotbalovou ligu. Dříve působil také v nejvyšší soutěži. Ve městě sídlí ještě hokejový klub Orli Znojmo hrající mezinárodní rakouskou (EBEL) hokejovou ligu. Ve Znojmě se hraje i americký fotbal.

Hlavní kulturní program probíhá v létě a na podzim. Významnou událostí je Znojemské historické vinobraní. Koná se každoročně v polovině září a návštěvníky láká především na ochutnávky vín a burčáku. Dominantou slavností je historický průvod krále Jana Lucemburského s jeho chotí a dvořany městem. Po tři dny na Masarykově a Horním náměstí probíhají historické slavnosti s ukázkami řemesel, rytířskými turnaji a bohatým kulturním programem, v rámci kterého vystupují ti nejvýznamnější čeští interpreti. Vinobraní každoročně do Znojma přiláká až 80 tisíc návštěvníků.

Atmosféru letního Znojma okořeňuje každý rok v červenci Hudební festival Znojmo. Trvá dva týdny a každoročně je zaměřen na různé téma.

Znojmo: Cíle v okolí

Okolí Znojma nabízí široké možnosti pro různé druhy aktivit. Vydejte se k tzv. Sealsfieldovu kameni, skalní stěně s vyhlídkou do údolí Dyje, nacházející se sedm kilometrů jižně od Znojma. Místo nese jméno místního rodáka, amerického a rakouského spisovatele Charolese Sealsfielda. Vyhlídka leží na území Národního parku Podyjí rozléhajícího se od Znojma až po Vranovskou přehradu. Zážitkem je plavba parníkem po její hladině lemované romantickými skalami.

V blízkosti navštivte barokní zámek Vranov nad Dyjí, vybudovaný jako hrad již v 10. století. Celý areál je přístupný veřejnosti a nabízí možnost prohlídky interiérů. O pár kilometrů dále, proti proudu řeky Dyje, leží další známý hrad – Bítov z 11. století. V okolí jsou i další zříceniny hradů, Frejštejn a Cornštejn. Druhý jmenovaný hrad byl dokonce v jedné novinové anketě vyhodnocen jako nejromantičtější místo na jižní Moravě.

Pokud jste milovníky technických a vojenských památek, vypravte se do vesnice Šatov u rakouských hranic. Je zde zpřístupněný pěchotní srub MJ-S3 „Zahrada“ postavený v rámci předválečného opevnění proti hitlerovskému Německu. Jedná se o jediný zpřístupněný objekt svého druhu na jižní Moravě. Využíván nebyl jen v roce 1938, ale i československou a českou armádou v 50. - 90. letech.

V již zaniklé obci Hatě přímo na česko-rakouských hranicích se nachází nákupní středisko Freeport se zábavným parkem pro děti.

Vydat na výlet se můžete i do Rakouska, z obce Čížov si udělejte pěší procházku na Hardeggskou vyhlídku a potom dále údolím řeky Dyje do obce Hardegg, kde můžete navštívit zachovalý hrad.

Znojmo očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.