Autobus tam a zpět: České Budějovice

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě České Budějovice

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

České Budějovice,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
České Budějovice: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

28

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

České Budějovice: Informace o městě

České Budějovice: Obecné informace

České Budějovice jsou správním i kulturním centrem jižních Čech. Leží na soutoku řek Vltavy a Malše, žije v nich necelých sto tisíc obyvatel, jsou místem s řadou historických památek a muzeí. Vydej se do města samotného, poznej ale i jeho půvabné okolí. Z Prahy se sem dostaneš Flixbusem za dvě hodiny.

Co navštívit

Historickému centru města dominuje Náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou. S rozlohou 1,7 ha je dokonce jedním z největších v České republice. V jihozápadní části náměstí zkus najít bludný kámen, který podle pověsti leží v místech, kde stával za středověku popravčí špalek. Říká se, že kdo překročí kámen v určitou hodinu, zabloudí.

Nedaleko náměstí stojí gotická katedrála svátého Mikuláše, jejíž stavba začala krátce po založení města roku 1265. Interiér stavby tvoří bohatá výzdoba, kterou si zdarma můžeš prohlédnout každý den, kromě konání bohoslužeb. Vedle katedrály se nachází proslulá Černá věž. Pochází ze 16. století a měla sloužit jako strážná a hlásná věž, zvonice a také jako symbol bohatství města. Je vysoká skoro 72 metrů a ty můžeš na věž vyšplhat a obdivovat kromě sedmi zdejších zvonů i nádherný výhled na centrum Českých Budějovic.

Kromě piva se České Budějovice proslavily i první koněspřežnou železnicí na evropském kontinentu, která byla v provozu v letech 1827-1836 a vedla do rakouského Lince. Více o její funkci a historii se dozvíš v Muzeu koněspřežky, které se nachází v původním strážním domku dráhy.

Město je významně spjato s výrobou piva. Dnes se v Budějovicích vyrábí pivo Budvar a ty se můžeš přijít podívat přímo do pivovaru, kde ti při exkurzi ukáží postup výroby piva a na konci dostaneš i ochutnat místní ležák.

České Budějovice: Kultura & historie

České Budějovice nechal založit ve 13. století český král Přemysl Otakar II. Královské město mělo představovat základnu přemyslovské moci v jižních Čechách a být protivahou jinému významnému rodu - Rožmberků. Po husitských válkách začal postupně vliv Budějovic upadat, což ukončil až v 16. století rozvoj rybnikářství, těžba stříbra a příjmy z vaření piva. Za doby třicetileté války se město díky bojům na dalším území Čech stalo dočasně hlavním městem, když sem byly přesunuty některé úřady z Prahy. V 18. století se v okolí Českých Budějovic bojovalo v rámci tzv. slezských válek. Další vzestup města přišel počátkem 19. století, když se přesídlila správa kraje z Písku a Tábora. Na konci druhé světové války se Budějovice dvakrát staly cílem náletů amerického letectva, které značně poničily město a způsobily velké ztráty na životech. V květnu 1945 město osvobodily jak sovětské, tak i americké jednotky, protože město leželo na tzv. demarkační linii. V srpnu 2002 postihly město mohutné povodně, při nichž bylo zaplaveno skoro celé město včetně historického jádra a způsobily značné škody, zejména na majetku.

České Budějovice: Zajímavé informace

Sport v Českých Budějovicích má zastoupení na celostátní úrovni především ve fotbale, hokeji a volejbale. Fotbalový klub SK Dynamo České Budějovice se v posledních letech pohybuje mezi nejvyššími soutěžemi, hokejisté z Motoru České Budějovice hrají po přesunu klubu do Hradce Králové pouze 1. ligu. Nejpopulárnější je tak ve městě mužský volejbalový tým Jihostroje České Budějovice, který bojuje o nejvyšší příčky volejbalové extraligy a hraje i v evropských pohárech.

Město je sídlem Jihočeského divadla.

České Budějovice: Cíle v okolí

Většina zahraničních turistů bere České Budějovice jako příjemnou zastávku po cestě do Českého Krumlova. Ten leží asi dvacet kilometrů proti proudu Vltavy pod hřebeny Blanského lesa. Najdeš tu druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice, který tvoří hlavní dominantu města a byl sídlem mnoha mocných českých rodů – Vítkovců, Pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů a dalších. Máš na výběr ze dvou prohlídkových tras interiérů, možnost vystoupit na zámeckou věž, prohlédnout si barokní zahrady ze 17. století nebo barokní divadlo, které je jedním z nejzachovalejších na celém světě. Pro děti jsou největším zážitkem medvědi ve zdejším hradním příkopu. V roce 1992 bylo středověké centrum města spolu s hradem a zámkem zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, což ještě zvýšilo počty přijíždějících návštěvníků.

Výlet do Českého Krumlova můžeš spojit s návštěvou nedalekého cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna, založeného Přemyslem Otakarem II. ještě dříve než samotné České Budějovice. Klášter dnes patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám jižních Čech.

Mezi Krumlovem a Budějovicemi jistě stojí za to navštívit romantickou hradní zříceninu Dívčí Kámen. Stojí na vysoké skále nad soutokem Vltavy s Křemežským potokem. Nedaleko tohoto oblíbeného výletního cíle se v obci Třísov nachází keltské oppidum, založené pravděpodobně již ve 2. století.

Severně od krajského města stojí vyhledávaná památka zámek v Hluboké nad Vltavou. Byl vybudován jako královský hrad ve 13. století, dnešní romantickou novogotickou podobu získal v průběhu 19. století, kdy jej tehdejší vlastník, rod Schwarzenbergů, přestavěl. Zámek je přístupný veřejnosti a jeho návštěvu si nenechej ujít.

U barokního loveckého zámku Ohrada u Hluboké byla v roce 1939 založena menší zoologická zahrada. Jde o zoo specializované na zvířata žijící v Evropě a České republice, jejíž symbolem ve znaku je Vydra říční. Kromě vyder tu uvidíš medvědy, klokany, ale i tygra. V místním rybníku potom můžeš spatřit místní unikát, a to kapry, kteří milují pivo. Nalej trochu do vody, a potom se jen dívej. Zoo Ohrada je ideálním výletním cílem pro rodiny s dětmi.

Patnáct kilometrů západně od Českých Budějovic najdeš vesnici Holašovice, založenou zřejmě již v polovině 13. století. Bylo postavena ve stylu jihočeského selského baroka, pro svou celistvost byl tento jedinečný soubor usedlostí zapsán na seznam dědictví UNESCO.

Obecně lze říci, že Českobudějovicko je velmi bohaté, co se týče architektonických památek. Pokud chceš vyrazit do přírody (ideálně třeba na kolech), musíš navštívit Třeboň, která je proslavená díky lázním a rybníkářství. V samotném městě navštiv rožmberský zámek, potom se vydej k rybníku Svět, který můžeš poznat i z vodní hladiny při projížďce lodí nebo si udělej procházku klidnou přírodou okolo rybníka pěšky. Cesta „Kolem Světa“ měří pouhých 12 km. Blízko Třeboně se nachází i Schwarzenberská hrobka a jiný rybník Rožmberk, který je zároveň i největším v Česku.

Pět kilometrů od Budějovic najdeš městečko Rudolfov, která má svou největší slávu již za sebou. V 16. století bylo díky stříbrným dolům v okolí významným hornickým městem s rozsáhlými privilegii. Potom co se doly vyčerpaly přešel veškerý vliv do sousedních Budějovic. V Rudolfově si nenechej ujít hornické muzeum a pokud sem náhodou budeš mít cestu v červnu, tak můžeš navštívit i hornické slavnosti.


České Budějovice očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.