hero image

Autobus tam a zpět: Cheb

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Cheb

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Cheb,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Cheb: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

9

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Cheb: Informace o městě

Cheb: Obecné informace

Třicetitisícové město Cheb najdete v západních Čechách asi 40 kilometrů jihozápadně od Karlových Varů a 5 kilometrů od hranic s Německem. Leží v údolí řeky Ohře a je nejen překrásným historickým městem plným památek. Nabízí i široké možnosti turistiky, sportovního vyžití a dalších zážitků úplně pro všechny. Vydejte se s Flixbusem do Chebu a objevte místa významných událostí české historie!

Co navštívit

Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad najdete v samotném srdci města. Název získalo podle návštěvy českého krále, který tu v 15. století dokonce několik let pobýval. Na náměstí uvidíte mnoho původní středověkých domů včetně symbolu chebské architektury, tzv. Špalíček. Jedná se o komplex pozdně gotických kupeckých domů, které jsou unikátní svým hranatým tvarem a výškou. Mezi budovami Špalíčku pak uprostřed najdete Kramářskou uličku, jejíž šířka činí jen 160 centimetrů.

Za Špalíčkem v Pachelbelově domě č. p. 429 byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Dnes se zde nachází městské muzeum, které bylo údajně zřízeno poté, co se zvědaví turisté chtěli na vlastní oči podívat na krvavé skvrny na stěnách a na místo, kde slavný generál zemřel. Vystavují tu různé osobní předměty Albrechta z Valdštejna včetně jeho skoro 400 let starého vycpaného koně. Pokud vás zajímá historie, na návštěvu tohoto místa byste si rozhodně měli udělat čas.

Blízko severovýchodního rohu náměstí najdete Kostel svatého Mikuláše a Alžběty. Původně byl postaven jako trojlodní románská bazilika, během své historie ale několikrát vyhořel, a proto prošel mnoha přestavbami a úpravami. Vstup do kostela je zdarma, pokud byste chtěli navštívit kryptu či věžní vyhlídku, zaplatíte shodně asi 25 Kč.

Nad řekou Ohře můžete navštívit nejvýznamnější stavební památku Chebu – Chebský hrad. Ten byl postaven jako románský falc (falc je název pro typ raně středověkého hradu ve Svaté říši římské – dnešním Německu) německým císařem Friedrichem I. Barbarossou v 1. polovině 12. století. Po připojení k českému královský se falc stala královským hradem. Král Václav II. si Cheb oblíbil a naproti původnímu hradu nechal postavit nový Václavský hrad (Wenzelburg), který byl se starým hradem spojen pomocí mostu. Žádné zbytky se z něj ale nedochovaly.

Koncem 15. století byla původní falc víceméně obnovena a přestavěna. Byla opevněna barokními valy a bastiony. V roce 1742 hrad těžce poškodilo francouzské vojsko. Během prohlídky nevynechejte 18,5 metru vysokou Černou věž, ze které budete mít překrásný výhled na okolí a řeku Ohři. Říká se, že svou barvu získala díky barvě sopečného tufu, jenž byl při výstavbě využit. Dále uvidíte část hradního paláce a románsko-gotickou kapli svatého Erhard a Uršuly z doby vzniku původního hradu.

Cheb: Kultura & historie

Okolí Chebu bylo osídleno již v 9. století Slovany. První dochovaná písemná zmínka pak pochází z roku 1061. O sto let později připadlo území Chebska německému císaři Friedrichu I. Barbarossovi, který zde postavil středověký hrad. V roce 1179 byl Cheb povýšen na město.

Ve středověku se do historie město zapsalo jako místo konání svatby českého krále Václava II. s dcerou římského krále Rudolfa I. Habsburského Jitkou. V následujících letech patřilo území Chebska střídavě Čechám i Němcům. V květnu 1389 zde byl podepsán zemský mír (landfríd) mezi králem Václavem IV. a svazkem jihoněmeckých říšských měst.

Za doby třicetileté války se v Chebu stala asi nejslavnější událost v dějinách města, a sice tu byl 25. února 1634 v domě na náměstí zavražděn Albrecht z Valdštejna, významný vojevůdce, vévoda a politik.

Po vzniku Československa žádali místní němečtí obyvatelé v rámci Deutschböhmen odtržení od nově založeného státu. Vzpoura sice byla potlačena, i v dalších letech ale neustále rostly protičeské nálady německého obyvatelstva, což mělo za následek množství konfliktů. Podepsání Mnichovské dohody korunoval začátkem října 1938 triumfální příjezd Adolfa Hitlera do Chebu a dalších míst v Sudetech. Po roce 1945 byli němečtí obyvatelé vysídleni do Německa.

Cheb: Zajímavé informace

V minulosti hrával místní klub Union Cheb nejvyšší fotbalovou ligu. V dnešní době je nejvýznamnější sportovní událostí ve městě házenkářský turnaj ženských reprezentací „O štít města Chebu“.

Cheb je sídlem Západočeského divadla a Galerie výtvarného umění. Nejvýznamnější kulturní událostí roku v Chebu jsou potom Valdštejnské slavnosti konané každoročně vždy koncem srpna. Odehrávají se doslova po celém městě, součástí programu je dobový jarmark, příjezd Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, rytířský turnaj na koních, vojenská ležení z třicetileté války a řada dalších doprovodných akcí.

Jednou za dva roky se na chebském letišti koná letecký den za účasti desítek letadel, které se představují v letových ukázkách.

Cheb: Cíle v okolí

Bismarckova rozhledna na Zelené hoře se nachází asi šest kilometrů od Chebu. Byla postavena v roce 1909 na počest německého kancléře Otto von Bismarcka. Za doby komunistického režimu se rozhledna ocitla v nepřístupném pohraničním pásmu a postupně chátrala. V nedávné době se dočkala rekonstrukce a dnes již slouží svému původnímu účelu.

Pouhých 5 kilometrů od Chebu jsou dislokovány jedny z nejslavnějších českých lázní – Františkovy Lázně. Zdejší léčebné prameny byly známé již ve středověku, město i lázně tu ale vznikly až roku 1793 z nařízení císaře Františka I. (podle toho název města). Při procházce lázeňskými parky i centrem města si odpočinete a vyčistíte hlavu od všech starostí. Františkovy Lázně jsou totiž doslovnou oázou klidu. Symbolem města je socha malého nahého chlapce Františka. Podle legendy otěhotní každá žena, která si sáhne na přirození sochy dítěte sedícího na kouli s rybou v ruce.

Hrad Seeberg, někdy zvaný též Ostroh, najdete v pěší docházkové vzdálenosti od Františkových Lázní, je proto vhodné obě místa spojit v jednu návštěvu. Byl založen pravděpodobně na konci 12. století a dnes zde sídlí muzeum s expozicemi dějin nábytku a interiérů v 19. století či karlovarského porcelánu.

U Nového Drahova stojí za návštěvu přírodní rezervace SOOS. Budete procházet naučnou stezkou kolem bahenních sopek a minerálních pramenů, uvidíte i geologický park a výstavu o přírodě Chebska. Ze SOOSU můžete pešky pokračovat do obce Žírovice, kde se nachází Motýlí farma.

Hrad Vildštejn leží v malebném údolí městečka Skalná. Byl založen ve 12. století rodem Notgaftů a v současné době se zde nachází restaurace, galerie a archeologické muzeum.

Z dalších míst v okolí stojí za návštěvu ještě Komorní hůrka, nejmladší středoevropský vulkán, skanzen s muzeem lidové architektury a nářadí v Doubravě či poutní kostel Maria Loreto s hradem ve Starém Hrozňatově.

Cheb očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.