hero image

Autobus tam a zpět: Jihlava

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Jihlava

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Jihlava,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Jihlava: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

9

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Jihlava: Informace o městě

Jihlava: Obecné informace

Krajské město Jihlavu najdete na hranicích Čech a Moravy asi 115 kilometrů od Prahy a 86 kilometrů od Brna. Patří mezi historicky nejcennější města České republiky, od roku 1982 je Jihlava městskou památkovou rezervací. Žije zde okolo 50 tisíc obyvatel.

Během pobytu poznáte architektonické skvosty i tajemnou cestu do podzemí, odreagujete se v městské Zoo a uvidíte Jihlavu z ptačí perspektivy. Z Prahy se sem Flixbusem dostanete za hodinu a půl.

Co navštívit

Všechny jihlavské památky najdete v historickém centru města, na jehož prohlídku vám tak bude stačit maximálně jeden den.

Masarykovu náměstí dominuje obchodní dům Prior postavený za doby komunistického režimu na místě středověkých domů. V blízkosti kostela sv. Ignáce z Loyoly uvidíte velmi výraznou budovu jihlavské radnice. Ta vznikla postupným spojením tří původních gotických domů.

Hned u náměstí se zastavte v kostele sv. Jakuba Většího, mohutné gotické trojlodní stavbě se dvěma věžemi. Jedna z nich slouží jako rozhledna, až do léta 2019 ale bude probíhat její rekonstrukce a je tedy pro veřejnost uzavřena.

Jedinou zachovalou z původních pěti středověkých městských bran je brána Matky Boží. Její vznik se datuje do 2. poloviny 13. století, dnešní podobu pak dostala v 19. století, kdy byla opatřena hodinami a kdy bylo zbouráno předbrání s obranými systémy. V současnosti je brána zpřístupněna jako vyhlídková věž a malé muzeum jihlavského dolování.

Ve stejné ulici vedle brány stojí minoritský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století. V interiéru stavby se dochovaly zbytky fresek ze 13. až 15. století a řada gotických kamenných soch.

Další významnou památku Jihlavy představují místní podzemí a katakomby. Chodby ražené ve skále vznikaly od 14. do 17. století a svou délkou přibližně 25 kilometrů jsou považovány za druhý největší podzemní labyrint v ČR hned po Znojmu. Vy si v rámci prohlídky můžete projít jen několik set metrů podzemních chodeb, včetně tzv. svítící chodby, která ve tmě svítí slabě nazelenalým světlem. Příčiny tohoto jevu dosud nebyly objasněny a někteří místní věří, že se v podzemí odehrávají paranormální jevy.

V malebném údolí říčky Jihlávky leží jihlavská zoologická zahrada. Najdete ji v bezprostřední blízkosti centra města a je domovem pro téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně těch, které jsou ohroženy vyhubením. V zoo se specializují na chov kočkovitých šelem, plazů a opic.

Zájemce o dějiny hudby zaujme Dům Gustava Mahlera s expozicí tohoto světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele, který v Jihlavě prožil své mládí.

V Březinových sadech stojí velitelský bunkr ze studené války K 9. V případě nouze se v něm měla skrýt část vedení komunistické strany.

Jihlava: Kultura & historie

Jihlava se poprvé připomíná v první polovině 13. století – za vlády krále Václava I. došlo k objevení zdejších stříbrných dolů a postupně význam města rostl. V roce 1436 zde byla vyhlášena známá jihlavská kompaktáta. V 16. století došlo po velkých požárech k renesanční přestavbě centra. Za třicetileté války Jihlavu získali Švédové, kteří z města udělali barokní pevnost s předsunutým opevněním. V 18. a 19. století zde došlo k rozvoji soukenictví a město se stalo druhým největším producentem sukna v celé tehdejší habsburské monarchii. V roce 1969 se na Masarykově náměstí upálil na protest proti normalizaci Evžen Plocek.

Jihlava: Noční život

V Jihlavě se za nočním životem vydejte do centra města do okolí Masarykova náměstí. Najdete tu řadu hospod, barů i klubů. Nejznámějším místem pro strávení celé noci je Music Club Bezvědomí, na Březinově ulici pak Club Xanadu.

Jihlava: Zajímavé informace

Hokejový klub HC Dukla Jihlava je historicky nejúspěšnějším hokejovým klubem v naší historii vůbec. V roce 2017 se po dlouhých letech opět Dukla probojovala do české nejvyšší soutěže. Jihlava je i sídlem fotbalového klubu FC Vysočina Jihlava hrající na fotbalovém stadionu v Jiráskově ulici. Dále se tu hraje i hokejbal, basketbal a florbal.

V parném létě je pro rekreační plavce v lokalitě U Českého mlýna otevřeno koupaliště vodní ráj, v zimních měsících jsou k zimním radovánkám určeny lyžařské areály Šacberk a Čeřínek.

Kulturně je v Jihlavě nejvýznamnější Horácké divadlo s velkou a malou scénou, divadelním a jazz klubem. Kromě toho můžete v Jihlavě zajít do kina v obchodním domě City Park a do kina Dukla. V parku Heulos najdete i letní kino.

Pravidelně se v Jihlavě koná v průběhu června a července Festival Mahler Jihlava – Hudba tisíců, jihlavský havířský původ nebo například mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.

Jihlava: Cíle v okolí

Severně od Jihlavy leží město Žďár nad Sázavou. To je unikátní díky stavbám pražského architekta Jana Blažeje Santiniho, který ve Žďáru postavil klášter a hlavně poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, jenž je bezesporu nevýznamnější Santiniho dílem vůbec. Vznikl v letech 1719 až 1722 ve stylu barokní gotiky, tedy slohu vznikajícího přeměnou gotických prvků do barokní podoby. Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám a nejen proto byla roku 1994 zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kostel je celoročně otevřen po zaplacení vstupného veřejnosti.

14 kilometrů daleko najdete historické město Polná. Jeho centrem včetně starého hradu a zámku je městskou památkovou zónou. Z původního hradního paláce se zachovalo pouze jeho západní křídlo, ve kterém dnes sídlí městské muzeum. Polná je známá i pro svou zachovalou židovskou synagogu a starý židovský hřbitov z konce 16. století, do dějin se zapsala díky vraždě Anežky Hrůzové místním Židem Leopoldem Hilsnerem jako místo tzv. hilsneriády.

Město Třešť se proslavilo hlavně díky svým betlémům, které můžete obdivovat ve stálé expozici Schumpeterova domu v Třešti. Navštivte tu i novorenesanční zámek, kostel sv. Kateřiny Sienské z 15. století nebo rodný dům Josefa Schumpetera, významného ekonoma a politologa. Z Třešti můžete podniknout pěší výlet na vrch Špičák a poté dále ke kamennému mostu v Jezdovicích, čímž uděláte krátký okruh okolo města.

Zajímavým místem pro výlet může být i okresní město Třebíč. Nachází se zde starobylé židovské město zapsané v roce 2003 na seznam dědictví UNESCO, čímž je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, která je na tomto seznamu uvedena. Budete zde procházet křivolakými uličkami, uvidíte původní domy s klenutými průchody i další unikátní prvky spojené s židovskou čtvrtí. Navštivte i baziliku svatého Prokopa z 13. století, zámek, jenž je sídlem Muzea Vysočiny nebo 75 metrů vysokou městskou věž náležící ke kostelu sv. Martina z Tours.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.