Bazilika svatého Prokopa
Jedna ze dvou třebíčských památek na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Najdete ji v městské části Podklášteří poblíž centra města. Počátky baziliky sahají až do roku 1101, kdy začala stavba první kaple svatého Benedikta, a o pár let později již vznikl celý kostel. Dnešní podobu pak získala ve 13. století – přilehlý benediktýnský klášter bohatl a nabýval na významu, a proto byla potřeba kostel rozšířit.
Bazilika je v otevírací hodiny přístupná veřejnosti, bezplatně ji pak můžete navštívit v době bohoslužeb. V interiéru vás nejvíce zaujmou dochované středověké výmalby v Opatské kapli. Všímejte si i architektonických prvků kombinující dvě slohová období – románské a gotické.
Židovská čtvrť
Při prohlídce města byste bez pochyby neměli vynechat procházku židovskou čtvrtí. Tu najdete na levém břehu řeky Jihlavy v místech zvaném Zámostí. Jedná se o jednu z největších židovských čtvrtí v Evropě, a dokonce o jedinou židovskou památku zapsanou na seznamu UNESCO mimo Izrael. Přestože dnes již většina budov neslouží svému původnímu účelu, jejich vzhled a půvabnost vás jistě ohromí – mezi nimi budete procházet křivolakými uličkami a tmavými průchody.
Z památek v židovské čtvrti stojí za návštěvu hlavně několik synagog. Přední synagoga vznikla v 17. století a později byla několikrát přestavována. Pro turisty je ovšem daleko zajímavější Zadní synagoga, někdy označována za Novou synagogu. Ta dnes slouží jako výstavní a koncertní sál a též coby muzeum: Pražské židovské muzeum zde otevřelo svoji stálou expozici. V interiéru synagogy si všimněte dochovaných maleb z let 1706-1707, které představují biblické verše v hebrejštině a citáty z Talmudu. Na stropě pak uvidíte barokní štukovou výzdobu. V sousedním domě sídlí městské informační centrum.
Dům Seligmana Bauera na Blahoslavově ulici čp. 77 byl v nedávné době otevřen jako židovské muzeum – to je propojeno s tím v Zadní synagoze a návštěvníkům např. ukazuje původní byt nemajetné židovské rodiny z doby první republiky.
Na ulici Leopolda Pokorného stojí budova bývalé židovské radnice, o kousek dále se zastavte u unikátní bývalé židovské nemocnice (krankenhausu). Hotel byl přestavěn z židovského chudobince, na Tichém náměstí můžete alespoň zvenku obdivovat bývalý rabinát a v Subakově ulici tzv. koželužnu – bývalou továrnu na výrobu kůží.
Židovský hřbitov v Třebíči je po tom pražském druhým největším v České republice – najdete zde více než 2 600 náhrobků, z nichž nejstarší čitelný je datován do 1. poloviny 17. století. V otevíracích hodinách je volně přístupný veřejnosti.
Centrum města
Centru města dominuje Karlovo náměstí, jedno z největších v celé republice. Místní mu přezdívají rynek. U kostela sv. Martina z Tours je zpřístupněna 75 metrů vysoká renesanční městská věž sloužící v minulosti jako součást opevnění. Z dalších zajímavých památek se tu naházejí budovy kapucínského kláštera a tzv. Malovaný dům s galerií a informačním centrem.
Ve čtvrti Borovina se vydejte na nejvyšší položený bod v Třebíči s kaplí Povýšení sv. Kříže z roku 1644. U řeky Jihlavy pak najdete říční lázně Polanka.