hero image

Autobus tam a zpět: Třeboň

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Třeboň

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Třeboň,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Třeboň: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

12

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Třeboň: Informace o městě

Třeboň: Obecné informace

Město Třeboň se nachází v Jihočeském kraji nedaleko Českých Budějovic. Leží ve stejnojmenné pánvi typické pro rybníkářství – samotné město leží mezi rybníky Svět a Rožmberk. Jedná se o turisty vyhledávané místo, které nabízí nespočetné možnosti využití volného času i lázeňství. Centrum bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací a ustanoveno střediskem Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. V současné době zde žije okolo 8 tisíc obyvatel.

Co navštívit

V současné době je město a jeho okolí jednou z nejatraktivnějších destinací v České republice. Centrum města se rozkládá na malé ploše a bez problémů si jej prohlédnete za několik hodin. Svou návštěvu Třeboně pravděpodobně zahájíte na Masarykově náměstí, kde se nachází budova staré radnice s podloubím, Mariánským sloupem a kamennou kašnou. Mezi další památky na náměstí se řadí hotely Zlatá hvězda, Bílý koníček či tzv. Vratislavský dům postavený v 16. století. Mezi národní kulturní památky se řadí augustiniánský klášter a kostel svaté Alžběty, na oběd a prohlídku můžete vyrazit do knížecího pivovaru Regent. V Husově ulici, ležící v těsné blízkosti náměstí, se nachází Kostel blahoslavené Panny Marie Královny a sv. Jiljí. Za svou historii si prošel přestavbami i požáry, svůj původ má již ve 13. století. Ve vybrané dny se konají prohlídky s průvodcem, při kterých uvidíte nejen kostel se vzácnými varhany nebo sochou Třeboňské Madony z roku 1400, ale i křížovou chodbu a rajskou zahradu. Pro aktuální čas prohlídky doporučujeme navštívit webovou stránku třeboňské farnosti.

Třeboň: Kultura & historie

Třeboňsko bylo v minulosti podmáčeným a zalesněným územím, na kterém se od pradávna těžily stromy a půda tříbila pro hospodářské využití. Z tohoto důvodu se dnes město nazývá Třeboň. Ve 12. století zde vznikla osada, později je zde připomínán farní kostel a od roku 1341 používá Třeboň status města. Pod nadvládou Rožmberků tu byl založen augustiánský klášter, knížecí pivovar a centrum opevněno hradbami, které město proměnilo na nedobytnou pevnost. Nejvíce se okolí města proslavilo svými rybníky, které tu ještě ve středověku založil Štěpán Netolický. Na jeho dílo o sto let později navázal Jakub Krčín, autor rybníků Svět a Rožmberk. Počátkem 17. století přenesl šlechtický rod Rožmberků své sídlo. Na další dvě staletí pak celé panství připadlo jinému rodu Schwarzenbergů, kteří zde při rašeliništi založili první slatinné lázně. Lázeňský statut si Třeboň udržela dodnes. V letních měsících žije Třeboň každým večerem. Konají se zde koncerty, výstavy a festivaly. Koná se zde festival animovaných filmů Anifilm, mezinárodní multikulturní festival Okolo Třeboně nebo festival vážné hudby Třeboňská Nocturna. Obrazy regionálních malířů vystavují v městském muzeu a galerii.

Třeboň: Noční život

Areál třeboňského zámku patří mezi největší v republice. Najdete ho v samotném historickém centru, blízko hlavního Masarykova náměstí. Zámek prošel ve středověku i novověku několika přestavbami, svůj dnešní vzhled pak získal po velkém požáru v 16. století. Celý areál je samozřejmě přístupný veřejnosti – osobně zde můžete navštívit jeden z prohlídkových okruhů. Trasa A je věnována rožmberským renesančním interiérům, trasa B soukromým schwarzenberským apartmá a trasa C konírně, psí kuchyni a kasematám (podzemním chodbám). Rybník Svět patří mezi největší rybníky České republiky. Nachází se několik minut chůze od centra Třeboně, ke hrázi je to z náměstí asi jeden kilometr. Rybník má velké rekreační využit, můžete se vydat na vyhlídkovou plavbu po motorové lodičce či si zapůjčit šlapadlo. V případě příznivých klimatických podmínek, funguje na několika místech přírodní koupaliště, z nichž jsou některá volně přístupná a jiná za poplatek. Na severním břehu je to koupaliště Hliník s tobogánem, na tom jižním pak Ostende. V případě volného času se vyplatí vydat po naučné stezce Rožmberk či cyklostezce Okolo Třeboně okolo celého rybníka. Po asi dvou kilometrech trasy směrem od hráze narazíte na Schwarzenberskou hrobku. Ta byla postavena koncem 19. století u osady Domanín, v celkem 26 rakvích jsou ale pohřbeny i osobnosti mnohem starší. Během prohlídkové trasy tak spatříte ostatky krumlovských vévodů a knížat ze Schwarzenbergu. Okolí hrobky bylo upraveno jako anglický park.

Třeboň: Zajímavé informace

Do Třeboně se vydejte s kolem – nebo si ho pronajměte v některé z půjčoven. Okolí je totiž ideální pro cyklovýlety, celé Třeboňsko leží v rovinaté oblasti, proto vše bez problému zvládnou i děti či starší ročníky. Oblíbenou trasou může být cesta k největšímu rybníku Česka – Rožmberk, odkud se dá pokračovat přes Lomnici and Lužnicí do Frahelže a Vlkova, opačným směrem cyklisté hojně využívají cyklostezku k obci Magdalena, jezu Pilař a Chlumu u Třeboně. Tras jsou desítky, stačí si jen otevřít mapu a vybrat si! Mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem se nachází město Stráž and Nežárkou spojené s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové (znáte ji z dvou tisícové bankovky). Ta byla majitelkou zdejšího zámku přestavěného z původního hradu. Dnes její osud připomíná zámecká expozice věnovaná i dalším slavným českým operním pěvkyním. Nedaleko hranic s Rakouskem stojí za návštěvu gotický hrad, původem z 13. století zvaný Nové Hrady. Návštěvníkům nabízí celkem dva prohlídkové okruhy – I. trasa připomíná historii rodu Buquoyů, kteří hrad po staletí vlastnili, ve II. trase nazvané “Za časů pana správce” se podíváte do bytu panského úředníka situovaného do počátků 20. století. Kilometr od hradu se nachází národní přírodní památka Terčino údolí. Jedná se o romantický krajinný park v údolí říčky Stropnice, uměle vybudovaný v 18. století. Nově bylo postaveno několik budov, vznikly zde také sochy, pomníčky, ale i dvacet metrů vysoký vodopád. V blízkosti parku se zachovala pozdně gotická tvrz Cuknštejn, která je v držení soukromého majitele.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.