hero image

Autobus tam a zpět: Chomutov

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Chomutov

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Chomutov,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Chomutov: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

6

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Chomutov: Informace o městě

Chomutov: Obecné informace

Město severozápadních Čech a sídlo chomutovského okresu. Leží v Mostecké pánvi pod vrcholy Krušných hor nedaleko hranic s německém. Je bydlištěm necelých 50 tisíc obyvatel, společně s nedalekým Jirkovem tvoří tzv. chomutovskou aglomeraci. Chomutov se proslavil jako průmyslové město, ve skutečnosti je ale ideálním místem pro dovolenou, kromě množství výletních cílů v okolí zaujme pěkným historickým centrem, Kamencovým jezerem či zooparkem.

Co navštívit

Ačkoliv je Chomutov vnímán jako průmyslové město, památek přímo v historickém centru i jeho okolí je skutečně nespočet. Středem města se táhne náměstí 1. máje, na kterém stojí řada zajímavých staveb včetně barokního sloupu Nejsvětější Trojice, radnice, kostel či městská věž. Na severozápadní straně najdete budovu dřívějšího zámku a dnes městské radnice. K ní přiléhá vůbec nejstarší a nejcennější stavba v Chomutově – raně gotický kostel svaté Kateřiny z roku 1291. Jeho historie je spjata s řádem německých rytířů, v několika válka nicméně utrpěl těžké škody a vyhořel. Sloužil jako sýpka, než byl v devadesátých letech opraven a otevřen pro veřejnost. Dnes je možné interiér navštívit při různých výstavách či koncertech, případně v rámci prohlídky expozice Oblastního muzea.

Na protější straně stojí další kostel – Nanebevzetí Panny Marie s 53 metrů vysokou městskou věží. Ta dnes slouží v letní sezoně coby rozhledna. Na náměstí dále najdete i barokní kostel svatého Ignáce či Jezuitskou kolej. Při prohlídce si všimněte některých měšťanských domů, zajímavě je upraven dům čp. 4 nebo čp. 9.

Zoopark Chomutov
Nejnavštěvovanější turistický cíl v Chomutově i blízkém okolí. Svou rozlohou 112 ha patří mezi největší v republice, na jeho prohlídku si tak vyhraňte alespoň půlden. Podkrušnohorský zoopark se zaměřuje na chov živočichů tzv. palearktické oblasti zahrnující oblasti Euroasie a severní Afriky. Obdivovat tu můžete přes tisíc jedinců z více než 160 druhů zvířat včetně zubra evropského, levharta sněžného či velblouda dvouhrbého. Součástí parku je i skanzen Stará Ves s expozicí způsobu života v Krušnohoří.

Kamencové jezero
Oblíbená turistická lokalita, která má díky svému původu světovou raritu: jedná se o jediné kamencové jezero na světě. Svým vznikem po zatopení lomu na těžbu kamencových břidlic totiž obsah kamence ve vodě přesahuje 1 %, což z jezera, s nadsázkou, činí obdobu Mrtvého moře. Ne však kvůli obsahu soli, ale díky čisté vodě bez řas a sinic, které nejsou v této koncentraci vody schopny života. Jezero se tak využívá k rekreaci, můžete se tu vykoupat, vyzkoušet vodní lyže či jen relaxovat na břehu jezera – pláž je travnatá a písčitá. Koupaliště je v provozu podle počasí, většinou však od 1. května do konce září. Kamencové jezero rovněž nabízí pro turisty ubytovací kapacity v chatovém táboře. V minulosti se voda využívala k léčebným účelům. Areál jezera najdete na severovýchodním okraji Chomutova nedaleko zooparku.

Chomutov: Kultura & historie

Dějiny Chomutova sahají do poloviny 13. století, kdy se o tehdejším městečku zmiňoval řád německých rytířů, který zde založil svou komendu – středověké sídlo rytířského řádu. V průběhu dalších desetiletí vybudovali němečtí rytíři z Chomutova své nejvýznamnější sídlo v českých zemích, zkupovali i ostatní obce či hrady. Byly postaveny kamenné hradby a roku 1396 město dokonce dostává pečeť se znakem. Němečtí rytíři nakonec o chomutovské panství přišli po bitvě u Grunwaldu roku 1411, kdy ji ho odňal český král. Do historie se město zapsalo i za husitských válek – husité jej dobyli a vyplenili. Noví majitelé se střídali, v 16. století zde šlechtický rod Lobkoviců založil jezuitskou kolej. Občané se proti tomuto kroku vzbouřili a sídlo jezuitů vyplenili. V raném novověku se Chomutov stal královským městem. Rozmach přineslo hornictví, zejména kamencový důl Kryštof, který se nacházel na území dnešního Kamencového jezera. Regionu pomohla stavba císařské silnice spojující Chomutov s Prahou, v okolí města tak mohly být otevřeny nové hnědouhelné doly a železárny – největším chomutovským dolem byl Důl Jan Žižka sloužící svému účelu až do roku 1992. Ve 20. století se Chomutov, díky hutnickému průmyslu, proměnil v industriální město, v šedesátých až osmdesátých letech došlo k rozsáhlé výstavbě panelákových sídlišť mezi Chomutovem a Jirkovem. Chomutov vzhledem ke své velikosti nenabízí příliš mnoho možností kulturního vyžití. Kulturní akce se pravidelně konají v městském divadle, navštívit můžete i kino s knihovnou.

Chomutov: Noční život

Na okraji Chomutova začíná Bezručovo údolí, třináctikilometrový přírodní park v údolí řeky Chomutovky. Můžete se sem vydat na pěší turistiku, procházkou dojít až na vrchol kopce Strážiště s hotelem a bývalou vyhlídkovou věží, či ke zaniklým hradům Hausberk a Najštejn. Nezachovalo se z nich téměř nic, přesto jejich návštěvu doporučujeme. Nedaleko Chomutova v Jirkově je velmi vyhledávanou památkou Červený hrádek – barokní zámek z roku 1655 s přilehlým parkem a oborou. Kromě prohlídek interiérů slouží objekt jako hotel, restaurace a místo konání řady kulturních akcí. Součástí jsou i expozice pohádkový svět a technické muzeum vystavující nalezené pozůstatky sestřelených letadel z druhé světové války. Na jednodenní výlet se vydejte turistickou cestou z Kadaně až ke hradu Hasištejn – jednomu z nejstarších sídel v severozápadních Čechách. Vznikl ve 14. století, později prošel několika přestavbami, než byl roku 1560 opuštěn. Do areálu hradu se dostanete po zaplacení vstupného pouze v otevíracích hodinách – obdivovat budete zbytky dvou paláců a část hradeb. Bonusem je zachovalá velká věž, která dnes slouží turistům jako rozhledna. Hasištejn zaujme milovníky historie – vždyť byl poprvé zmíněn v zákoníku Majestas Carolina, významně se proslavil i coby rodiště humanistického básníka a prozaika Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic.


Chomutov očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.