Autobus tam a zpět: Olomouc od 75 Kč

Olomouc: Informace o městě

Olomouc – obecné informace

Olomouc je se sto tisíci obyvateli šestým největším městem České republiky, pro návštěvníky nabízí řadu atraktivní míst, od klášterů a chrámů po rozlehlé parky, zoologickou zahradu či aquapark. V centru je pak dominantou sloup Nejsvětější Trojice zařazený mezi světové dědictví UNESCO. Vydej se do srdce střední Moravy tzv. Hané a poznej toto nejvýznamnější historické moravské město ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice.

Olomouc – co navštívit

V historickém jádru města je situována většina olomouckých památek, po Praze se jedná dokonce o druhou největší památkovou rezervaci v České republice. Prohlídku začneš na nejvýznamnějším náměstí v Olomouci - tzv. Horním náměstí. Jemu vévodí radnice ze 14. století, jež je jedinou olomouckou památkou s veřejným posláním, která stále slouží svému původnímu určení. Součástí radnice je 75 metrů vysoká věž, na kterou můžeš v letních měsících vystoupit a mít Olomouc jako na dlani. Na severní stěně radnice potom najdeš orloj z 15. století.

Na Horním náměstí je umístěn také zmiňovaný sloup Nejsvětější Trojice postavený v roce 1740 coby okázalá oslava katolické církve ukončení morové epidemie. Na seznam UNESCO byl zapsán v roce 2000.

Pozoruhodná je také katedrála svatého Václava, přestavěná z původní románské baziliky do gotického slohu ve 13. století. V kryptě kostela byl pohřben král Václav III., jeho ostatky ale byly později převezeny do Zbraslavského kláštera v Praze. Věž katedrály vysoká 100,65 m je druhou nejvyšší kostelní věží v Česku. Na druhé straně historického centra jsou budovy Univerzity Palackého, které v dnešní době navštěvuje na 25 tisíc studentů.

Olomouc je významná i svými kašnami. V centru se jich nachází více než 25, z toho 7 barokních zapsaných mezi národní kulturní památky. Známé jsou Neptunovy a Herkulovy kašny z druhé poloviny 17. století a také největší Caesarova kašna. Všechny najdeš na Horním náměstí.

Mezi další významné olomoucké památky se řadí hrad nacházející se na Václavském pahorku u svatováclavské katedrály, bývalý premonstrátský klášter Hradisko sloužící dnes jako nemocnice nebo pozůstatky barokních cihlových fortů postavených v 18. a 19. století

U místní části Svatý Kopeček vznikla v roce 1956 Zoologická zahrada nesoucí stejný název Svatý Kopeček. Chovají tu na 1860 kusů zvířat např. žirafy, opice, levharty, ale i klokany a medvědy. V Zoo můžeš navštívit i 32 metrů vysokou vyhlídkovou věz, ze které budeš pozorovat nejen zvířata v Zoo, ale také Olomouc a když bude hezké počasí, tak dohlédneš až na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd.

Svatému kopečku dominuje poutní bazilika Navštívení panny Marie, která je viditelná široko daleko. Tento barokní kostel se dokonce může pyšnit titulem Basilica minor, jenž je významným kostelům propůjčován papežem. Obě tyto pamětihodnosti spoj do jednoho výletu, dojeď autobusem MHD č. 11 na konečnou zastávku Svatý Kopeček, Zoo, kde začíná             sedmi kilometrová nenáročná naučná stezka a při cestě kromě Zoo a baziliky navštívíš ještě zříceninu kartuziánského kláštera Kartouzka.

Olomouc – historie

Dějiny Olomouce sahají již do doby kamenné. V 1. století se pak na území města nacházel římský tábor, jenž je nejseverněji dochovaným pobytem Římanů v Evropě. Koncem 7. století vzniklo na předměstích Olomouce nejstarší slovanské hradiště v České republice, za vlády Boleslava I. se v 10. století stala Olomouc jedním ze správních středisek Přemyslovců. V roce 1306 byl v Olomouci zavražděn český král Václav III., čímž vymřela přemyslovská dynastie po meči. V dalších stoletích pokračoval vzestup města, v 16. století zde vznikla nejstarší moravská univerzita, později Olomouc okupovala jak švédská, tak během válek o rakouské dědictví i pruská vojska. Pobýval tu W. A. Mozart i slavný maršál Radecký. Zajímavostí je, že počátkem 20. století byla v Olomouci provedena první úspěšná transplantace na světě – transplantace oční rohovky. Za druhé světové války z města nacisté deportovali do koncentračních táborů všechny Židy. V roce 1997 Olomouc zasáhly katastrofální povodně, nejničivější v její historii.

Olomouc – noční život

Vyhlášeným místem v Olomouci je prostor v blízkosti Horního náměstí u bývalých Vodních kasáren. Najdeš zde mnoho hospod, barů i klubů, kde si přijde na své milovník elektronické hudby i jazzu. Slavní čeští DJs vystupují hlavně v Párty Clubu Varna, koncerty všeho druhu i párty akce se konají ještě ve studentském S Klubu.

Olomouc – sport a kultura

Téměř všechny druhy sportu mají v Olomouci nějaké zastoupení. Je sídlem fotbalového klubu SK Sigma Olomouc hrající nejvyšší českou fotbalovou ligu. Hokejisté hrají za hokejový klub HC Olomouc, v extralize Mora, jak se klubu přezdívá, působí od sezony 2014/2015, dříve hrál klub pouze nižší soutěže. Významné zastoupení má v Olomouci ještě ženský volejbalový klub SK UP Olomouc, hrající v posledních letech na špici ženské volejbalové ligy a házenkářky z oddílu DHK Zora Olomouc.

Pro zápasy fotbalového klubu a také české reprezentace je využíván Andrův stadion pro 12 566 diváků.

Olomouc nabízí široké možnosti kulturního vyžití. Najdeš tu Moravské divadlo Olomouc, Moravskou filharmonii, která pořádá hudební festival Olomoucké hudební jaro a Mezinárodní varhanní festival, nebo více než desítku galerií, z nichž je neznámější galerie Caesar zaměřená na prezentaci současného umění.

V Olomouci se dále koná festival dokumentárních filmů Jeden svět, festival animovaného filmu nebo hudební události Religiosa.

Okolí Olomouce

U severního okraje města směrem na Litovel se nachází zatopená bývalá pískovna Náklo, dnes sloužící jako přírodní koupaliště. Voda je zde průzračná, ale vstup do vody je poměrně strmý a koupání je tak doporučeno pouze dobrým plavcům. I tak je Náklo oblíbeným cílem pro odpočinek během horkých letních dnů.

Po proudu řeky Moravy se dostaneš do Litovle, kterou bys v případě volného času rozhodně neměl vynechat. Městu se díky specifickému rázu rozvětvené Moravy přezdívá hanácké Benátky a najdeš tu řadu památek, včetně zachovalých městských hradeb, staré radnice a morového sloupu. Přímo centrem Litovle protéká jedno z ramen řeky Moravy nazvané Nečíz. Atraktivitou pro turisty je sestup k vodní hladině Nečízu po klasicistním schodišti přímo z plochy náměstí.

Za návštěvu stojí také Mladečské jeskyně v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Bohaté krápníkové výzdoby najdeš i v blízkých Javoříčských jeskyních.

Na úpatí Nízkého Jeseníku leží město Šternberk se zachovalým hradem ze 13. století, který je přístupný veřejnosti. Více směrem k horám se nachází hrad Sovinec, přibližně 35 km je od Olomouce vzdálen jiný známý hrad - Bouzov.

V nedaleké Náměšti na Hané navštiv místní zámek s výstavou kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů, život a řemesla hanácké vesnice ti pro změnu přiblíží v hanáckém skanzenu v Příkazech.

Olomouc: vaše autobusové zastávky

notice Mějte prosím na paměti, že Olomouc má 2 autobusové zastávky/autobusových zastávek.