hero image

Autobus tam a zpět: Olomouc

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Olomouc

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Olomouc,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Olomouc: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

78

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Olomouc: Informace o městě

Olomouc: Obecné informace

Olomouc je se sto tisíci obyvateli šestým největším městem České republiky. Pro návštěvníky nabízí řadu atraktivních míst, od klášterů a chrámů po rozlehlé parky, zoologickou zahradu či aquapark. V centru je pak dominantou sloup Nejsvětější Trojice zařazený mezi světové dědictví UNESCO. Vydejte se do srdce střední Moravy tzv. Hané a poznejte toto nejvýznamnější historické moravské město ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice.

Co navštívit

V historickém jádru města je situována většina olomouckých památek. Po Praze se jedná dokonce o druhou největší památkovou rezervaci v České republice. Prohlídku začněte na nejvýznamnějším náměstí v Olomouci - tzv. Horním náměstí. Jemu vévodí radnice ze 14. století, jež je jedinou olomouckou památkou s veřejným posláním, která stále slouží svému původnímu určení. Součástí radnice je 75 metrů vysoká věž, na kterou můžete v letních měsících vystoupit a mít Olomouc jako na dlani. Na severní stěně radnice potom najdete orloj z 15. století.

Na Horním náměstí je umístěn také zmiňovaný sloup Nejsvětější Trojice postavený v roce 1740 katolickou církví coby okázalá oslava ukončení morové epidemie. Na seznam UNESCO byl zapsán v roce 2000.

Pozoruhodná je také katedrála svatého Václava, přestavěná z původní románské baziliky do gotického slohu ve 13. století. V kryptě kostela byl pohřben král Václav III., jeho ostatky ale byly později převezeny do Zbraslavského kláštera v Praze. Věž katedrály vysoká 100,65 m je druhou nejvyšší kostelní věží v Česku. Na druhé straně historického centra jsou budovy Univerzity Palackého, které v dnešní době navštěvuje na 25 tisíc studentů.

Olomouc je významná i svými kašnami. V centru se jich nachází více než 25, z toho 7 barokních zapsaných mezi národní kulturní památky. Známé jsou Neptunovy a Herkulovy kašny z druhé poloviny 17. století a také největší Caesarova kašna. Všechny najdete na Horním náměstí.

Mezi další významné olomoucké památky se řadí hrad nacházející se na Václavském pahorku u svatováclavské katedrály, bývalý premonstrátský klášter Hradisko sloužící dnes jako nemocnice nebo pozůstatky barokních cihlových fortů postavených v 18. a 19. století

U místní části Svatý Kopeček vznikla v roce 1956 Zoologická zahrada nesoucí stejný název Svatý Kopeček. Chovají tu na 1860 kusů zvířat např. žirafy, opice, levharty, ale i klokany a medvědy. V Zoo můžete navštívit i 32 metrů vysokou vyhlídkovou věz, ze které můžete pozorovat nejen zvířata v Zoo, ale také Olomouc a když bude hezké počasí, tak dohlédnete až na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd.

Svatému kopečku dominuje poutní bazilika Navštívení panny Marie, která je viditelná široko daleko. Tento barokní kostel se dokonce může pyšnit titulem Basilica minor, jenž je významným kostelům propůjčován papežem. Obě tyto pamětihodnosti spojte do jednoho výletu, dojeďte autobusem MHD č. 11 na konečnou zastávku Svatý Kopeček, Zoo, kde začíná sedmi kilometrová nenáročná naučná stezka a při cestě kromě Zoo a baziliky můžete navštívít ještě zříceninu kartuziánského kláštera Kartouzka.

Olomouc: Kultura & historie

Dějiny Olomouce sahají již do doby kamenné. V 1. století se pak na území města nacházel římský tábor, jenž je nejseverněji dochovaným pobytem Římanů v Evropě. Koncem 7. století vzniklo na předměstích Olomouce nejstarší slovanské hradiště v České republice, za vlády Boleslava I. se v 10. století stala Olomouc jedním ze správních středisek Přemyslovců. V roce 1306 byl v Olomouci zavražděn český král Václav III., čímž vymřela přemyslovská dynastie po meči. V dalších stoletích pokračoval vzestup města - v 16. století zde vznikla nejstarší moravská univerzita, později Olomouc okupovala jak švédská, tak během válek o rakouské dědictví i pruská vojska. Pobýval tu W. A. Mozart i slavný maršál Radecký. Zajímavostí je, že počátkem 20. století byla v Olomouci provedena první úspěšná transplantace na světě – transplantace oční rohovky. Za druhé světové války z města nacisté deportovali do koncentračních táborů všechny Židy. V roce 1997 Olomouc zasáhly katastrofální povodně, nejničivější v její historii.

Olomouc: Noční život

Vyhlášeným místem v Olomouci je prostor v blízkosti Horního náměstí u bývalých Vodních kasáren. Najdete zde mnoho hospod, barů i klubů, kde si přijde na své milovník elektronické hudby i jazzu. Slavní čeští DJs vystupují hlavně v Párty Clubu Varna, koncerty všeho druhu i párty akce se konají ještě ve studentském S Klubu.

Olomouc: Zajímavé informace

Téměř všechny druhy sportu mají v Olomouci nějaké zastoupení. Je sídlem fotbalového klubu SK Sigma Olomouc hrající nejvyšší českou fotbalovou ligu. Hokejisté hrají za hokejový klub HC Olomouc. V extralize Mora, jak se klubu přezdívá, působí od sezony 2014/2015, dříve hrál klub pouze nižší soutěže. Významné zastoupení má v Olomouci ještě ženský volejbalový klub SK UP Olomouc hrající v posledních letech na špici ženské volejbalové ligy a házenkářky z oddílu DHK Zora Olomouc.

Pro zápasy fotbalového klubu a také české reprezentace je využíván Andrův stadion pro 12 566 diváků.

Olomouc nabízí široké možnosti kulturního vyžití. Najdete tu Moravské divadlo Olomouc, Moravskou filharmonii, která pořádá hudební festival Olomoucké hudební jaro a Mezinárodní varhanní festival, nebo více než desítku galerií, z nichž je neznámější galerie Caesar zaměřená na prezentaci současného umění.

V Olomouci se dále koná festival dokumentárních filmů Jeden svět, festival animovaného filmu nebo hudební události Religiosa.

Olomouc: Cíle v okolí

U severního okraje města směrem na Litovel se nachází bývalá pískovna Náklo, dnes sloužící jako přírodní koupaliště. Voda je zde průzračná, ale vstup do vody je poměrně strmý a koupání je tak doporučeno pouze dobrým plavcům. I tak je Náklo oblíbeným cílem pro odpočinek během horkých letních dnů.

Po proudu řeky Moravy se dostanete do Litovle, kterou byste v případě volného času rozhodně neměli vynechat. Městu se díky specifickému rázu rozvětvené Moravy přezdívá hanácké Benátky a najdete tu řadu památek, včetně zachovalých městských hradeb, staré radnice a morového sloupu. Přímo centrem Litovle protéká jedno z ramen řeky Moravy nazvané Nečíz. Atraktivitou pro turisty je sestup k vodní hladině Nečízu po klasicistním schodišti přímo z plochy náměstí.

Za návštěvu stojí také Mladečské jeskyně v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Bohaté krápníkové výzdoby najdete i v blízkých Javoříčských jeskyních.

Na úpatí Nízkého Jeseníku leží město Šternberk se zachovalým hradem ze 13. století, který je přístupný veřejnosti. Více směrem k horám se nachází hrad Sovinec, přibližně 35 km je od Olomouce vzdálen jiný známý hrad - Bouzov.

V nedaleké Náměšti na Hané navštivte místní zámek s výstavou kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů, život a řemesla hanácké vesnice vám pro změnu přiblíží v hanáckém skanzenu v Příkazech.


Olomouc očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.