Autobus tam a zpět: Liberec od 75 Kč

Liberec: Informace o městě

Liberec: Obecné informace

Liberec je krajské město Libereckého kraje a se svými 103 tisíci obyvateli je pátým největším městem v České republice. Liberec leží v severní části země mezi Jizerskými horami a Ještědsko-kozákovským hřbetem a protéká jím řeka Lužická Nisa. Partnerskými městy Liberce jsou i další města patřící do naší autobusové sítě – například německý Augšpurk, Amersfoort v Nizozemí nebo Dunkerk ve Francii. V Liberci a jeho okolí je spousta zajímaných míst a nabízí se celá řada aktivit. Na následujících řádcích se dozvíš více!

Liberec: Co navštívit

Protože Liberec leží mezi dvěma horskými hřebeny, kde poměrně často prší. Přesto, nebo právě proto, se vyplatí vydat se sem autobusem i při špatném počasí. Jako první možnost se rozhodně nabízí návštěva libereckého aquaparku Babylon, kde tě déšť rozhodně nepřekvapí – můžeš jej ale u některých atrakcí očekávat. Od svého založení v roce 1997 bylo Centrum Babylon neustále rozšiřováno a vylepšováno. Dnes tak můžeš kromě aquaparku navštívit také lunapark, wellness centrum, nebo nové science centrum IQLANDIA a dozvědět se něco nového zábavnou interaktivní formou.

Další atrakcí, kterou můžeš navštívit v jakémkoli počasí, je liberecká botanická zahrada. Ať prší, sněží, nebo je vedro k padnutí, ve sklenících botanické zahrady je vždy takové klima a prostředí, které rostlinám nejlépe svědčí. Můžeš tak přejít z Austrálie do Afriky, z pravěku do současnosti, nebo z tropů na poušť.

Do Liberce se můžeš vydat i za poznáním. Ve městě je celá řada muzeí a galerií, kde se dozvíš zajímavosti o historii regionu, nebo si můžeš prohlédnout díla místních současných umělců. Severočeské muzeum Liberec se zaměřuje na oblasti regionální přírodovědy, historie a umění, disponuje také bohatou knihovnou. Kromě stálých expozic zde probíhají různé výstavy, tak si nezapomeň před svou cestou autobusem do Liberce zkontrolovat záložku aktuality na webové stránce muzea. Dalším zajímavým muzeem je Liberecké podzemí, kde si můžeš prohlédnout interiér bývalého protileteckého krytu CO Lucemburská. Pro fanoušky techniky doporučujeme návštěvu Technického muzea – autobusy sice k vidění nejsou, můžeš se ale pokochat prohlídkou některých našich konkurentů – automobilů, motocyklů, jízdních kol, vlaků nebo tramvají. 

Liberec: Kultura & historie

První zmínky o Liberci jsou z roku 1352, kdy bylo současné krajské město pouze malou nevýznamnou osadou, která sloužila především jako místo, kde si mohli projíždějící obchodníci odpočinout po přechodu okolních pohoří. Od nepaměti bylo město známé svou tradicí výroby textilu. Původně se zde vyrábělo lněné plátno, od 16. století také vlněné sukno, které bylo distribuováno armádě Albrechta z Valdštejna. Textilní průmysl Liberec tenkrát proslavil po celém Rakousku-Uhersku, a jeho sláva trvala i za doby první republiky a až do konce 2. světové války, kdy byly místní manufaktury znárodněny, a vznikla továrna Textilana. Textilana zkrachovala v roce 2001, čímž víceméně skončily textilní dějiny Liberce. 

Liberec: Noční život

V Liberci je celá řada klubů, barů a restaurací, kde můžeš strávit večer. Kdo chce povečeřet ve velkém stylu s výhledem na prakticky celou republiku, ať vyzkouší restauraci ve vysílači na Ještědu. Komu se chce naopak zůstat blíže civilizaci, bude mít z čeho na výběr. Kromě starých známých restaurací, jako je Potrefená Husa nebo The PUB, je Liberec plný podniků servírujících kuchyni z různých koutů světa, například indickou („The Royal Maharaja“), japonskou („Saiko Cuisine“), italskou („Pizza Futura“), řeckou („Masa Buka Řecká Taverna“) a mnoho dalších. Po večeři zajdi na trochu kultury do divadla F. X. Šaldy – na programu může být činohra, ale také opera nebo balet. 

Liberec: Zajímavé informace

Když se vydáš autobusem FlixBus do Liberce, rozhodně se vydej na Ještěd. Na vrcholu Ještědu, který je 1012 metrů nad mořem, stojí známý televizní vysílač, který dodává hoře její nezaměnitelný vzhled. Vysílač je tak unikátní, že získal celou řadu architektonických ocenění, je jedním ze 7 divů České republiky, byl prohlášena za národní kulturní památku a má šanci k zapsání do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stavba vysílače byla dokončena v roce 1973 a dnes slouží jako rozhledna, restaurace a hotel. Protože je Ještěd poměrně osamělý, je odtud skvělý výhled, prý na polovinu Čech. 

Liberec: Cíle v okolí

Na sever od Liberce leží Jizerské hory, kam se dá pohodlně podniknout jedno nebo vícedenní výlet. Jizerské hory můžeš projít pěšky, projet na kole, nebo turistickým autobusem. Nejvyšší horou české strany Jizerských hor je Smrk (1124 m), který je oblíbeným cílem turistů. V horách je celá řada možností pro pěší túry všech obtížností pro různé věkové kategorie. Jedno mají ale společné – nadýcháš se zde čerstvého vzduchu a užiješ si krásnou přírodu. 

Liberec: tvoje autobusová zastávka