hero image

Autobus tam a zpět: Humpolec

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Humpolec

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Humpolec,,Poliklinika

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Humpolec: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

4

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Humpolec: Informace o městě

Humpolec: Obecné informace

Na Vysočině, asi v polovině cesty mezi Prahou a Brnem leží menší město Humpolec. Dnes je součástí okresu Pelhřimov, dříve však byl vlastní samosprávnou jednotkou. Žije zde přibližně 11 tisíc obyvatel. Turisty je Humpolecko opomíjené – cílů k návštěvě přitom nabízí víc než dost. Výhodou jsou tak památky bez front, nižší ceny a nádherná nedaleká příroda Českomoravské vrchoviny.

Co navštívit

Humpolec je velmi mladé město a pokud sem míříte za historií, tak příliš nepochodíte. Centrum je malé a prohlédnete si ho za několik desítek minut.

Nejstarší stavbou ve městě je kostel svatého Mikuláše poprvé připomínaný již ve 13. století. Původně menší gotický kostelík byl přestavěn ve stylu baroka, vznikla nová krásná věž, která je veřejnosti, po zaplacení drobného vstupné, přístupná jako vyhlídka. Cesta do věže vede po 115 schodech, do výšky cca 30 metrů. Do interiéru kostela se pak dostanete bezplatně – zde si všimněte zajímavého půdorysu ve tvaru kříže s dlouhým kněžištěm.

Nachází se zde i řada dalších kostelů – evangelický kostel, toleranční pozdně barokní kostel z roku 1785, hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1869, židovská synagoga, židovský hřbitov založený v 18. století, Medova vila navržena architektem Josefem Gočárem v konstruktivistickém a funkcionalistickém stylu, jejíž součástí je i okrasná zahrada. Za zmínku stojí i budova městské knihovny z roku 1873, která v minulosti vznikla jako nová radnice podle projektu architekta Josefa Zítka.

Osobně pak doporučuji se na chvilku zastavit u budovy spořitelny. V historii zde mělo několik významných osobností své proslovy – jako např. Karel Havlíček Borovský, T. G. Masaryk nebo Karel Kramář.

Ve čtvrti Zichpil můžete navštívit stejnojmenný skanzen. Ten je v rámci prohlídek zpřístupněn veřejnosti – v prohlídkové trase se seznámíte s historií Humpolecka i města, uvidíte příklad života místních obyvatel na přelomu 19. a 20. století a v tzv. toleranční modlitebně vás jistě zaujme výstava o soužití různých náboženství na Humpolecku.

Pozornost si možná zaslouží i některé humpolecké pomníky a pamětní desky – pomník T. G. Masaryka, pomník rumunským vojákům nad železniční tratí, pomník obětem první a druhé světové války či pamětní deska místnímu nejslavnějšímu přistěhovalci Hliníkovi. Tu najdete v parku Stromovka a připomíná jednu z postav filmu „Marečku, podejte mi pero!“

Humpolec: Kultura & historie

Humpolec vznikl v raném středověku jako tzv. strážní místo na stezce z Prahy na Moravu. Poprvé je připomínán roku 1178, v dalších letech se pak vystřídalo mnoho majitelů, kteří se věnovali hlavně těžbě stříbra a později soukenictví. Nevýznamná obec byla až počátkem 19. století povýšena na město. Rozvoj přišel až s průmyslovou revolucí, rozvoj soukenického cechu dal Humpolci přezdívku český Manchester. V minulém století byl ve městě zřízen okresní úřad, avšak později přešel pod správu okresu Pelhřimov.

Jako malé město má Humpolec kulturu velmi omezenou. Působí zde ovšem městské kulturní a informační středisko, které provozuje Muzeum Dr. Aleše Hrdličky. Pojmenováno je po místním rodákovi, jemuž je část expozice věnována, další části pak tvoří antropologická či národopisná výstava či expozice loutek, která potěší hlavně děti.

V muzeu vah můžete obdivovat více než tisíc různých vah z různých koutů světa. Pokud vás však více zajímá včelařství, zajímavosti se dozvíte ve Včelařském skanzenu, který byl vybudován na Dolním náměstí. Ve venkovní části expozice jsou vystaveny různé typy úlů, v té vnitřní pak druhy včelařských pomůcek a medometů.

Humpolec: Noční život

Dva kilometry od města najdete zříceninu hradu Orlík, ke kterému se dostanete po modré turistické značce. Jeho historie spadá až do 14. století, později byl ještě několikrát přestavován. Přestože je Orlík zřícenina, některé objekty jsou zastřešené a slouží jako hradní museum. To vás provede historií hradu, ukáže archeologické nálezy z okolí hradu či model, jak vypadal. Nejvíce pozornosti je věnováno nálezům kachlí ze středověkých kamen.

Humpolec: Cíle v okolí

V obci Želiv vzdálené asi 11 kilometrů na západ od Humpolce se nachází jeden z nejstarších českých klášterů. Jeho součástí je kostel Narození Panny Marie se dvěma věžemi. V jeho interiéru se dochovalo vzácné barokní zařízení a několik obrazů. Součástí klášterního areálu je dále jednopatrový konvent a tzv. Trčkův hrad, palácová budova ve stylu pozdní gotiky a renesance.

Pouhých devět kilometrů vzdušnou čarou se nachází v obci Lipnice and Sázavou stejnojmenný gotický hrad. Ten se řadí mezi jedny z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, díky čemuž tvoří zdaleka viditelnou dominantu Havlíčkobrodska. Obec Lipnice je známá také pro poslední místo odpočinku slavného spisovatele Jaroslava Haška.

V okolí Humpolce doporučujeme návštěvu rozhledny Pípalky. Ta se nachází na vrcholu hory Křemešník (765 m), asi 5 km severozápadně od obce Nový Rychnov. Kromě návštěvníků ji nepřetržitě využívají telekomunikace a armáda.

V centru města Červená Řečice stojí zámek, nedávno prohlášený za národní kulturní památku. V Pravoníně se nachází původně románská rotunda a v údolí říčky Brtnice mezi Přímělkovem a Panskou Lhotou leží velká hradní zřícenina Rokštejn vypínající se na skalním ostrohu.

Město Světlá and Sázavou láká návštěvníky hlavně na zdejší zámek, který byl teprve zpřístupněn před patnácti lety. Najdete ho na levém břehu Sázavy asi 14 km od Humpolce.

Blízko to ovšem budete mít i do dalších zajímavých míst – 25 kilometrů je vzdáleno krajské město Jihlava s nádhernou zoologickou zahradou v malebném údolí řeky Jihlávky. K vidění je zde okolo 200 druhů exotických zvířat.

V případě delšího pobytu v Humpolci se vyplatí vydat do asi hodinu vzdálené Telče, jejíž historické centrum bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Humpolec očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.