hero image

Autobus tam a zpět: Bern

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Bern

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Bern (Car-Terminal Neufeld)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Bern: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

61

Počet zastávek

1

Země

Švýcarsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Bern: Informace o městě

Bern: Obecné informace

Bern, pro mnohé hlavní město Švýcarska, za které nebyl nikdy legitimně uznán leží ve švýcarské plošině na řece Aara mezi horami Gurten na jihu a Bantiger na východě. Sídlí zde vláda i parlament, obecně je toto 140 tisícové město považováno za jedno z nejdražších na světě. Tím se ale nenechte odradit, protože Bern v sobě skrývá řadu překrásných turistických památek, které stojí za to navštívit.

Co navštívit

Historické centrum Bernu se postupně vyvinulo ze středověkého města, které se zde nacházelo již ve 12. století. Při procházce městem by vám neměla uniknout návštěva středověké věže Zytglogge s velkými hodinami a orlojem. Stejně jako v tom našem pražském se v něm každou hodinu ukazují pohyblivé loutky. Zůstává zajímavostí, že věž v minulosti sloužila jako západní vstupní brána do města. Dalším architektonickým skvostem v Bernu je pak gotická katedrála Münster z 15. století. Ta je se svojí výškou věží přes 100 metrů nejvyšší ve Švýcarsku. Do kostela lze samozřejmě bezplatně nahlédnout a pokochat se překrásnou vnitřní výzdobou.

Centrum Bernu se dá v klidu projít pěšky za několik hodin. Za nejkrásnější ulici ve městě je považována Kramgasse, na které v minulosti dokonce bydlel slavný fyzik Albert Einstein. Na tuto epizodu z jeho života upozorňuje pamětní deska.

Na Kramgasse navazuje další podobná ulice – Markgasse. Obě zmiňované ulice lemuje podloubí s řadou barů, kaváren či restaurací, kde můžete ochutnat místní švýcarskou kuchyni.

Za překrásným výhledem na celé historické centrum se vydejte do Rosengarten. Původní hřbitov byl v roce 1913 přeměněn v park, ze kterého se vám naskytne panoramatický výhled na město i blízké okolí. Rosengarden je vhodný i pro odpolední piknik, či jen na krátký odpočinek.

Jednou z nejvýznamnějších a největších budov v Bernu je Bundeshaus, současné sídlo parlamentu, vlády a části federální administrativy. V době, kdy parlament nezasedá, jsou přístupné části budovy pro veřejnost. A pokud se zasedání koná, máte možnost vše pozorovat z volně přístupné galerie.

Řada turistů nejezdí do Švýcarska a Bernu za historickými památkami, ale za jeho nádhernou přírodou. Přímo ve městě se nachází nespočet udržovaných parků a zahrad. Švýcaři jsou na přírodu právem pyšní, a proto se ji snaží udržovat čistou. V letních měsících si můžete čas v Bernu zpestřit třeba koupáním v řece Aare, na které jsou v mnoha místech vybudované vstupy určené přímo na koupání. Nemusíte se ničeho bát, koupají se zde i místní a voda má čistou, průzračnou vodu.

U mostu Nydegg v městském příkopě nazývaném Barengraben najdete symbol města Bernu, živého medvěda. Toto zvíře mají místní opravdu všude, dokonce i název města pochází z německého der Bar, kdy na tomto místě podle legendy zakladatel města skolil jako první zvíře právě medvěda. Medvědy tu chovají již od 15. století, vy se s nimi budete moci vyfotit a pak si zakoupit některý z široké řady suvenýrů, které v přilehlém obchodě Barengraben prodávají.

V Bernu se nachází i řada kostelů a chrámů, které můžete bezplatně navštívit. Na začátku rušné nákupní ulice Spitalgasse se nachází chrám Ducha svatého, německy Heiliggeistkirche. Tato stavba postavená v 18. století patří mezi nejvýznamnější protestanské barokní kostely v celém Švýcarsku. Velmi významnou historickou památkou je také katedrála sv. Vincence.

V Bernu se můžete kromě pěších přesunů pohybovat také městskou hromadnou dopravou, na kterou získáte bezplatně lístek, pokud se ubytujete v hotelu či hostelu přímo v Bernu. Mezi místními je oblíbena i cyklodoprava.

Bern: Kultura & historie

Historie Bernu sahá až na přelom letopočtu, kdy se na jeho území nacházelo keltské osídlení. Později jej vystřídalo římské sídliště, hlavní rozmach města ale přišel ve středověku, kdy bylo burgundským rodem Zahringu založeno středověké město. V průběhu dalších století patřil Bern mezi nejvlivnější města ve Švýcarsku a patří mezi ně i v dnešní době.

Ve městě se nachází celkem 16 různých muzeí všeho druhu. My vám doporučujeme navštívit Muzeum výtvarného umění Kunstmuseum, které se pyšní širokými muzejními sbírkami zahrnujícími umění od středověku do současnosti. Uvidíte zde známá díla švýcarských umělců, jako byli Ferdinand Hodler, Albert Anker nebo Alberto Giacometti. Zastoupeni jsou samozřejmě i významní zahraniční umělci, jako byl Pablo Picasso či Salvator Dalí.

Umění a historii se věnuje také historické muzeum - Bernisches historisches Museum. V jeho expozicích uvidíte středověké sochy či burgundské tapisérie z 15. století. Za návštěvu stojí ještě další muzea jako například Muzeum pošty a telekomunikací. Pro české návštěvníky je zajímavé prvorepublikovým automobilem Tatra 57 z roku 1937, který ve speciální úpravě sloužil švýcarské poště po druhé světové válce.

V Bernu můžete navštívit i Přírodovědecké muzeum, Švýcarské muzeum pušek nebo Muzeum psychiatrie. Ve městě sídlí také zoologická a botanická zahrada.

Bern: Noční život

Bern ožívá již v podvečerních hodinách, kdy můžete posedět v jedné z restaurací na ulici Kramggase a ochutnat regionální švýcarské víno. Většina restaurací a kaváren je spíše luxusních s vysokými cenami, řada turistů i místních proto preferuje vlastní občerstvení v některém z parků.

Z nočních klubů a diskoték z osobní zkušenosti doporučuji H24 Club, za největší party ale místní jezdí do klubu MAD v Lausanne.

Bern: Cíle v okolí

V Okolí Bernu se nachází nádherná příroda, která láká k mnoha výletům do okolí. Nezapomenutelným může být zcela určitě výšlap na 864 metrů vysokou horu Guten. Na vrchol je samozřejmě možné se nechat vyvézt lanovkou, mnohem silnější zážitek ale získáte pěší procházkou na Guten přes vesničku Gurtendorfl. V zimních měsících okolí Gutenu slouží jako lyžarské středisko.

Na delší jednodenní výlet pak můžete vyrazit do Lausanne či k Neuchatelskému jezeru, které taktéž nabízí široké možnosti pěší i cyklo turistiky.


Bern očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.