hero image

Autobus tam a zpět: Rotterdam

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Rotterdam

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Rotterdam hlavní nádraží

Rotterdam Zuidplein (nástupiště X)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Rotterdam: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

116

Počet zastávek

2

Země

Nizozemsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Rotterdam: Informace o městě

Rotterdam: Obecné informace

Rotterdam patří mezi největší města v Nizozemsku a také největší přístavy na celém světě. Přístavní komplex je podle mnoha odborníků považován za největší v Evropě – milovníci lodí tak budou doslova nadšení. Město ale láká i milovníky moderní architektury, stavby jako Erasmusbrug a věz Euromast tvoří dominanty města. V současné době zde žije 610 tisíc obyvatel.

Co navštívit

Dá se říci, že Rotterdam je směsicí různých architektonických slohů a stylů, ve kterých dominuje moderní architektura. Důkazem může být věž Euromast. Ta je vůbec nejvyšší budovou v Nizozemsku, která se tyčí od roku 1959 v rotterdamském přístavu. Vypadá jako dutý válet s prstencem vážícím 240 000 kilo ve výšce 96 metrů, ve kterém dnes najdete luxusní restauraci a hotel. Nachází se tu i vyhlídková plošina. Tedy vlastně dvě, ta první je u návštěvnického centra v prstenci a druhá pak v tzv. Spacetoweru, která je o dalších 85 metrů výše. Dostanete se do ní poměrně kuriózním způsobem – z vyhlídkové větrné plošiny v návštěvnickém centru vyjdete po schodech ještě výš, kde vstoupíte do zvláštní kruhové místnosti bez oken. Tady si následně sednete do sedačky a pomalu se otáčivým pohybem vyvezete nahoru. Vstupné není nikterak drahé, zaplatíte okolo 10 euro.

Nakloněné krychlové pilotové domy Blaakse Bos mají připomínat les. Najdete je u Starého přístavu a patří mezi nejpozoruhodnější architektonická díla Pieta Bloma. Domy mají tři patra – v přízemí se nachází vchod do domu, první patro zabírá obývací pokoj s kuchyní, v druhém patře jsou dvě ložnice a koupelna a poslední patro je někdy využíváno jako malá zahrada. Přestože je celková obytná plocha jednoho domu asi 100 m2, jedna čtvrtina z této plochy je z důvodu zkosených stěn nepoužitelná.

Architektonicky zajímavý je i moderní lanový most Erasmusbrug (Erasmův most) spojující centrum města s městskou částí Kop van Zuid. Most bývá nazýván „labuť“ pro svůj zalomený pilíř vysoký 139 m. Vytváří typické rotterdamské panorama – stavba z let 1994–1996 překonává řeku Mázu. V jeho blízkosti najdete moderní mrakodrapy, z nichž je asi nejzajímavější mrakodrap De Rotterdam. Projít se můžete po krásné promenádě okolo řeky, uvidíte terminál trajektů či dnešní hotel New York – v minulosti to ovšem byla budova lodní společnosti, díky které vypluly před sto a více lety tisíce Nizozemců do Spojených států Amerických.

Historické budovy najdete ve čtvrti zvané Delfshaven. Uvidíte zde historické domy a malý přístav s plachetnicemi. Na náměstí Grotekerkplein, pak najdete protestanský kostel sv. Vavřince z přelomu 15. a 16. století.

Rotterdam: Kultura & historie

Rotterdam se nemůže pyšnit tak bohatou historií jako ostatní města v Beneluxu. První usedlíci přišli do jeho okolí v 10. století, kdy zde byla postavena osada s hrází na říčce Rotte. Odtud také později vznikl název dnešního města, Rotterdam. Městská práva dostal ve 14. století, největší rozmach ovšem přišel až o několik set let později – průmyslová revoluce udělala z Rotterdamu moderní průmyslové město. To mělo bohužel za následek i bombardování za druhé světové války, kdy byla většina historických budov zničena Spojeneckými nálety podobně jako německé Drážďany.

Za kulturou se v Rotterdamu můžete vydat hlavně do některého z muzeí. Výběr máte skutečně široký: muzea moderního umění Kunsthal Rotterdam, Witte de With a Tent,Chabot Museum, Architektuře se věnuje muzeum Nederlands Architectuurinstituut.

Osobně pak mohu doporučit prohlídku námořního muzea Maritiem Museum Rotterdam. Najdete zde expozici věnovanou holandskému lodnímu průmyslu a několik výjimečných lodí. Nejvýznamnější výstavní kousek představuje zaoceánský parník SS Rotterdam, který funguje jako takové malé městečko. V parníku najdete restaurace, obchody i různé zábavní atrakce – sem samozřejmě vstupné platit nemusíte.

Asi nejslavnější muzeum ve městě je Boijmans Van Beuningen. Jedná se o druhé největší umění muzeum v Holandsku, ve kterém budete obdivovat díla od středověku až po současnost. Na ploše 12 tisíc metrů čtverečních tu vystavují díla od nizozemských mistrů raného baroka – Rembrandt či Rubense, po mistry italské i španělské – Tiziana a Goyu až po moderní umění zastoupené symbolismem, expresionismem, kubismem a dalšími styly – Picasso, Kandinsky, Salvator Dali, Van Gogh, Monet atd. Pokud cestujete s někým mladším, tak do 18 let je vstupné do tohoto muzea zdarma.

Rotterdam: Cíle v okolí

Oblast jižního Holandska je ve světě proslavená svými květinovými poli zářícími po celé jaro. Nejvýznamnější oblastí pro pěstování tulipánů v celé zemi je třicet kilometrů dlouhý pás mezi Haarlemem a Leidenem zvaný Bollenstreek. Kromě tulipánů se tu pěstují i další cibuloviny, a to od března do května. Uvidíte gladioly, narcisy, kosatce nebo lilie. „Must see“ destinaci představuje květinový park Keukenhof, jeden z nejkrásnějších a největších parků na světě. Pěstováno je zde více než šest milionů cibulovin, které v jarních měsících nádherně kvetou. Nevýhodou je zaplacení vstupného, litovat ale rozhodně nebudete.

Holandsko ale nejsou jen proslulá květinová pole – u Sassenheimu turisty láká zřícenina hradu Burcht Teylingen z 11. století, u přímořského městečka Katwijk pak doporučujeme návštěvu starého majáků ze 17. století.

Na jednodenní výlet se můžete vydat do Leidenu – významného obchodního města s mnoha historickými památkami a známou univerzitou. Studoval zde např. René Descartes a řada nizozemských králů. V historickém centru se můžete kochat řadou starých budov ze 16. století, dvěma pevnostmi Gravensteen a De Burcht, odkud budete mít překrásný výhled na celé město, historickými kanály, renesanční radnicí nebo třeba starou budovou gymnázia z roku 1599. V Leidenu sídlí i mnoho muzeí – např. Stedelijk Musem de Lakenhal, Museum Boerhaave či Národopisné muzeum.


Rotterdam očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.