Všechny autobusové i vlakové spoje včetně FlixBusu do Maastrichtu přijíždějí směrem k vlakovému nádraží. Budova nádraží je stará přes 160 let a minimálně za krátkou prohlídku rozhodně stojí. Vede odtud jedna z hlavních ulic, po které se dostanete přímo do turisticky vyhledávaného starého města. To se nachází na druhém břehu řeky Meusy (Mázy). Nepůjdete sice po mostě, který tu postavili Římané – ten byl totiž dřevěný, nýbrž po kamenném mostu Sint Servaasbrug postaveném na konci 13. století. Je nejstarším mostem v Nizozemsku, a dokonce o několik desítek let starší než náš Karlův most v Praze. Na mostu je vždy velmi rušno, přesto si zkuste všimnout sedmi kamenných oblouků, které se na konci ztratí, aby mohly pod mostem proplouvat větší lodě. Pokud budete mít na prohlídku vice času, projděte se i po architektonicky zajímavém mostu Hoge Brug.
V Maastrichtu se jako v jednom z mála měst zachovalo ve velké míře středověké opevnění. Nejznámější součást představuje několik bran: Helpoort neboli pekelnou bránu, tvoří dvě masivní věže postavené po roce 1230. Je to nejstarší městská brána v Nizozemí. Waterpoortje, v překladu malá vodní brána, byla v 19. století zbourána a později obnovena. Zachovalé opevnění najdete hlavně u řeky Mázy nedaleko Onze-Lieve-Vrouwewal.
V historickém centru najdete silnou koncentraci starých kostelů a církevních staveb. Nejznámější je románská bazilika Panny Marie či bazilika svatého Serváce, jehož počátky sahají až do 6. století. Jedná se o stavbu, která vznikla nad hrobem svatého Serváce. Dnes je přístupná po zaplacení drobného poplatku. Součástí vstupného je rovněž klenotnice s nádherným zlatým relikviářem z 12. století.
Knihkupectví v kostele. Zní to jako šílenost? V Maastrichtu je to možné. Osm set let starý gotický chrám neměl využití, a tak z něj nejdříve postavili skladiště bicyklů a později dokonce knihkupectví. Volně se sem dostanete v otevíracích hodinách. Interiéru dominuje tříposchoďový knihovní regál – prohlížet si tu můžete stovky knih, ale hlavně středověké fresky, které se dochovaly na klenutých stropech. V přední části kostela se pak nachází kavárna – mají tu výbornou kávu i sladké dobroty. Britský list Guardian označil toto knihkupectví za nejkrásnější na světě.
Milovníci přírody se z centra mohou vydat na procházku k bývalému dolu Sint Pietersberg. Jeho součástí je i jeskyně svatého Petra vzniklá dobýváním slínu. Nedaleko se nachází pevnost či volně přístupná zřícenina hradu Lichtenberg.
Jak zněl název jednoho novinového článku: Maastricht je a není Holandsko. Lidé jsou tu chováním trošku jiní.