hero image

Autobus tam a zpět: Gdaňsk

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Gdaňsk

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Gdaňsk autobusové nádraží

Gdańsk, Hala Olivia 1840 i 1841

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Gdaňsk: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

69

Počet zastávek

2

Země

Polsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Gdaňsk: Informace o městě

Gdaňsk: Obecné informace

Jedno z nejstarších a největších polských měst Gdaňsk leží na řece Visle u břehů Baltského moře na severu země. Svou polohou byl předurčen za kulturní i obchodní centrum regionu, v současnosti se řadí mezi jeden z nejvýznamnějších námořních přístavů v Evropě. Spolu s městy Sopoty a Gdyně tvoří aglomeraci přezdívanou jako Trojměstí. Gdaňsk i okolní místa láká návštěvníky na řadu historických i přírodních památek, které z něj dělají vhodný turistický cíl po celý rok.

Co navštívit

Centrum města se rozkládá okolo hlavního náměstí Dlouhý trh (polsky Dlugi targ), kde můžete spatřit budovu městské radnice ze 14. století. Dnes v ní sídlí muzeum, jehož návštěvu si nenechte ujít. Uvidíte totiž bohatě vyzdobené interiéry, kterým dominuje Velká zasedací červená síň. Na stejném náměstí si dále můžete prohlédnout zvonkohru, kde každé poledne uslyšíte Ódu na radost a symbol Gdaňsku – Neptunovu fontánu.

Na náměstí se zastavte ještě u jedné budovy – u bohatě zdobeného domu nesoucí jméno Dvůr krále Artuše. Dnes se ve sklepě tohoto dvora nachází polská restaurace a pivnice.

Více než 400 schodů vede na věž Mariánského kostela, ze kterého budete mít Gdaňsk jako na dlani. Tento kostel je vůbec nejvyšší církevní stavba postavená z cihel. Kromě toho se může pyšnit ještě dalším unikátem – 14 metrů vysokým orlojem z 15. století.

Mezi centrem města a vlakovým nádražím můžete navštívit Muzeum Solidarity. Solidarita je název pro hnutí založené pozdějším prezidentem Lechem Walesou, které začaly v 80. letech minulého století s komunistickým režimem. V moderním muzeu se více dozvíte nejen o hnutí Solidarita, ale také o zločinech komunismu po roce 1948 v celém východním bloku.

Westerplatte
Gdaňsk se ve své historii stal několikrát svědkem převratných událostí důležitých pro dějiny Polska, ale i celého světa. Poloostrov Westerplatte vybíhající z pevniny do Baltského moře sloužil jako obyčejné vojenské překladiště. Dne 1. září 1939 se ale právě Westerplatte stalo místem útoku nacistického Německa, kterým začaly boje v druhé světové válce. Na nejhrozivější konflikt v dějinách lidstva dodnes najdete v Gdaňsku stopy. Kromě nově otevřeného vojenského muzea můžete navštívit i přímo Westerplatte. Uvidíte zbytky bunkrů či kasáren a hlavně monumentální památník polským obráncům. Ty, které vojenská historie tolik nezajímá, zaujme malebná příroda s mnoha lavičkami a pohledy na vyplouvající zaoceánské lodě.

Sopoty
V aglomeraci mez Gdaňskem a Gdyní se nachází menší, čtyřicetitisícové město Sopoty. To nabídne především procházku po písčitých plážích Baltského moře, protože historických památek tu moc nenajdete. Za zmínku stojí snad jen mořský maják, budova místní pošty a několik kostelů, z nichž je nejzajímavější cihlový kostel sv. Jerzego. Ve městě najdete nejdelší dřevěné molo v Evropě.

Gdyně
Dál od Gdaňsku se v rámci Trojměstí nachází město Gdyně. To získalo tento statut až v roce 1926 a řadí se tak mezi nejmladší polská města. Stejně jako místa v okolí můžete využít místní pláže k procházce do Sopoty. Otužilejší se mohou na plážích opalovat či se dokonce vykoupat v moři. Gdyně je moderní město s mnoha novými budovami ve stylu funkcionalismu a modernismu. Největším turistickým lákadlem je možnost prohlídky dvou starých lodí, které kotví v místním přístavu. První z nich, polský torpédoborec Blyskawice byl postaven v roce 1937 a sloužil ve druhé světové válce. Při krátké prohlídce uvidíte dobově vybavené místnosti posádky i velitelský můstek. Druhou zpřístupněnou lodí je pak 100 let stará fregata Dar Pomorza. Před návštěvou lodí si ověřte návštěvní dobu, většinou jsou otevřené jen v letních měsících. V místním přístavu se nachází rovněž akvárium a námořní muzeum s dalšími zajímavými exponáty. V letních měsících na promenádě z přístavu do centra prodávají vynikající polskou točenou zmrzlinu, kterou doporučuji.

Gdaňsk: Kultura & historie

Počátky města Gdaňsk sahají až do 7. století, kdy vzniklo jako rybářská osada. Ve 13. století získalo městská práva, čímž se jeho vliv rozrostl na celé Pomořansko. Gdaňsk byl ve svých dějinách až do začátku Napoleonských válek součástí Polska, poté až do roku 1920 Pruska, respektive sjednoceného Německa. V letech 1920-1939 zastávalo zvláštní status svobodného města a koncem druhé světové války se stalo opět součástí Polska.

Město nabízí široké možnosti kulturního využití. Nachází se v něm desítky muzeí, galerií a divadel. Zvláštní postavení zaujímá Národní muzeum s několika různými expozicemi od moderního umění po historii. Historické muzeum města Gdaňsk pak spravuje řadu zajímavých objektů po celém městě. Národní námořní muzeum vystavuje poválečnou obchodní loď SS Soldek s unikátně zachovalými interiéry.

V Gdaňsku sídlí Polská baltská filharmonie, Baltská opera či divadlo W. Shakespeara. To bylo otevřeno teprve v roce 2014 a je zakladatelem stejnojmenného divadelního festivalu, který se koná každoročně v září. Město Sopoty jsou známy hudebním festivalem Sopot Festival a Gdyně svým filmovým festivalem.

Gdaňsk: Cíle v okolí

Oblast pobřeží Baltského moře láká své návštěvníky na možnosti koupání a oddychu na krásných plážích od Gdaňska až po hranice s Kaliningradskou oblastí. V dostupné vzdálenosti od Gdaňska najdete okresní město Elblag. Toto město dosáhlo své největší slávy ve středověku a novověku a právě z tohoto období zde najdete zachovalé měšťanské domy, gotický dominikánský kostel a klášter nebo zbytky hradu německých rytířů. Elblagský kanál, na kterém se můžete svést výletní lodičkou, je světovou raritou. Překonává převýšení okolo 100 metrů a to na souši kolejovým výtahem. Tento systém je tak jediným svého druhu na světě.

Druhým tipem pro zajímavý jednodenní výlet je křižácký hrad Malbork. Byl postaven ve 13. století v gotickém slohu. Ve své dlouhé historii utrpěl několikrát těžká poškození, v minulém století byl ale celý zrekonstruován a přeměněn na hradní muzeum. Součástí prohlídky je tak prohlídka zajímavých dobových interiérů či muzeum jantaru.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.