hero image

Autobus tam a zpět: Štětín

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Štětín

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Szczecin

Szczecin, dw.aut. PKS

Szczecin (Warzymice Osiedle Kresy)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Štětín: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

55

Počet zastávek

3

Země

Polsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Štětín: Informace o městě

Štětín: Obecné informace

Štětín patří mezi ta nejvýznamnější polská města, a to nejen díky své geografické poloze. Rozsáhlý přístav, který byl dříve především důležitým dopravním centrem, je jen jednou z mnoha zajímavostí tohoto města, které se nachází kousek od Baltského moře. Štětín ale není pouhý klasický přístav, kde se nachází jen hospody a podniky, lákající k návštěvě připlouvající námořníky. Je to také domov pro téměř 400 000 obyvatel, kteří bydlí na území dosahujícího 300 000 kilometrů čtverečních.

Co navštívit

I přesto, že město není tak známé jako například sousední Krakov, památek a zajímavých míst tu najdete opravdový nespočet. Třeba Štětínské náměstí, které se nachází v samotném srdci města vás jistě překvapí svou velkolepostí. Celá oblast Starého Města je vystavěna do svahu, což ve vás určitě zanechá nevšední dojem. Pro oblast severního Polska je totiž tento způsob výstavby velmi ojedinělý. Jako další významné místo zmíním Zámek Pomořanských knížat, o kterém se více rozepíšu v další části tohoto článku. Jdeme ale dál a dostáváme se ke kostelu sv. Petra a Pavla. Mohutná gotická stavba, která vás již na první pohled zaujme svou zajímavě řešenou čelní stranou budovy. Na co jsou tady místní obyvatelé nejvíce pyšní? Na bohatě zdobený oltář nacházející se uvnitř kostela! Nad ním uvidíte i samotný obraz dvou svatých – Petra a Pavla. U kostelů ještě chvíli zůstaneme, a to konkrétně u Katedrály sv. Jakuba ve Štětíně. Také tato stavba je pozůstatkem gotiky, jak vám zajisté napoví její tvary. Možná si říkáte, že vám zdejší polská katedrála silně připomíná Mariánský chrám v Lübecku. Náhoda? Vlastně ani ne. Německý chrám byl totiž inspirací právě této polské stavby.

Štětín: Kultura & historie

Ať už se do Štětína vydáte v zimě nebo snad v létě, toto místo si rozhodně nesmíte nechat ujít. Zámek Pomořanských knížat nelze ani přehlédnout, protože se nachází v samotném srdci města Štětín. Co se skrývá v historii této velkolepé stavby, jejíž historie zasahuje až do 15.století? Původní záměr zámku byl spíše reprezentativní a možná právě proto postupně vznikala během staletích nová křídla. Během 17. století byla vystavěna velká knihovna, kterou si přál mít tehdejší kníže Filip. Další ze zajímavostí je také to, že se na zámku velmi často střídali jeho majitelé. Postupem času byl tak zámek sídlem Prusů, Švédů či jiných evropských národů. Tím nejhorším obdobím pro zámek byla jednoznačně éra 19.století, během které stavba výrazně zchátrala. Do podoby, ve které zámek můžete spatřit dnes se tak stavba dostala až po konci druhé světové války, kdy došlo k rozsáhlé rekonstrukci. Na co se můžete těšit uvnitř hradu? Kromě klasických historických informacích o předchozích vlastnících hradu se hlouběji seznámíte s polskou kulturou. Uvidíte několik galerií, které jsou plné maleb a kreseb z dílny polských umělců. Navíc se tu během celého roku konají různorodé kulturní akce. Ať už se jedná o koncerty slavných zpěváků nebo církevních sborů, které se v Polsku těší velké oblibě. Otevřeno tady mají kromě pondělí každý den a vstupné je téměř zadarmo.

Štětín: Noční život

Polská kuchyně je obecně velmi bohatá na brambory, maso, smetanu, ale také třeba zeleninu. Kolikrát si vystačíte jenom s jedním chodem, jelikož vás zajisté už jen samotná polévka dozajista zasytí. Co musíte v Polsku rozhodně ochutnat? Můj první tip je polévka „Bigos“, která se připravuje ze zelí a masa. Někdo do ní přidává slaninu, zvěřinu nebo třeba jen vepřové maso. Vše se pak následně připravuje na mírném ohni, díky kterému polévka získává na intenzitě a chuti. Nejlepší Bigos je bezesporu ten domácí, ale i v restauraci si zajisté pochutnáte. Další dobrota, kterou si ve Štětíně nesmíte nechat ujít, jsou slavné pirohy. Ať už jsou ve tvaru čtverce nebo připomínají půlměsíc, jedno mají společné. Jsou chutné, těsto je vláčné a náplním se meze nekladou. Tou nejčastější variantou je určitě tvaroh. Velmi oblíbené jsou také masové varianty nebo náplně z brambor či zelí. Pirohy se podávají vařené nebo smažené. Celé to pak doplňuje rozpuštěné máslo, které celému chodu dodává tu správnou jemnost. Jako poslední musím zmínit něco více nevšedního a tím je „Gołąbki“. Co se skrývá pod tímto zajímavým názvem? Zelný list, do kterého je zabalená směs rýže, společně s mletým hovězím masem. Jelikož se do některých variant této dobroty přidávají i houby, doporučuji se dopředu zeptat obsluhy v restauraci. To hlavně v případě, že zrovna nepatříte mezi jejich příznivce, stejně jako já.

Štětín: Zajímavé informace

Cestování po Polsku patří mezi jednu z velmi dostupných možností cestování po Evropě. Snadno se domluvíte pomocí češtiny a můžete bez problému platit kreditní kartou. Ceny jsou v Polsku srovnatelné s těmi českými a mnohdy dokonce ještě nižší než ve více turistických polských městech. Osobně doporučuji spojit návštěvu Štětína s návštěvou jiného okolního města, jako například německý Rostock nebo polský Gdaňsk. Ten nejlepší čas k návštěvě Pobaltí? Určitě období letních prázdnin, kdy se můžete třeba i vykoupat a objevovat kouzla místních severských plážích. Mějte však na paměti, že je tady teplota vody stále o něco chladnější než na Jadranském pobřeží. Pobaltí je známé svým proměnlivým počasím, které může za to, že se během okamžiku dokáže z jasné oblohy stát liják. Nezapomeňte tak s sebou přibalit kromě pohodlných bot také něco nepromokavého a teplého. Vždyť jste u Baltu!


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.