You are here

Pardubice: Jedině autobusem FlixBus

Autobus tam a zpět Pardubice od 179 Kč

Více možností

Pardubice: Informace pro turisty

Obecné informace o Pardubicích

Pardubice: Obecné informace

Pardubice, hlavním město Pardubického kraje, leží ve východních Čechách na soutoku řek Labe a Chrudimky a se svými necelými 90 tisíci obyvateli patří mezi 10 největších měst v České republice. Na výlet autobusem jsou Pardubice ideální hned z několika důvodů – mají poutavou historii a památky, které stojí za vidění, na nespočtu zajímavých akcí, které se pořádají, si budeš moct dát i pivo, a k tomu všemu nebudeš muset hledat místo k pakování.

Pardubice mají hned několik zajímavostí, které jsou pro ně typické – perník, Velká Pardubická, Zlatá přilba, pivovarnictví… Dozvi se více o perníkovém srdci České republiky!

Památky a zajímavá místa v Pardubicích

Pardubice: Co navštívit

Centrum města Pardubice je chráněnou městskou památkovou rezervací. Naše zastávka je na pardubickém hlavním nádraží, které je od centra vzdáleno jen pár set metrů. V Pardubicích je mnoho zajímavých památek, přečti si více a vydej se na výlet autobusem FlixBus!

Zámek

Jednou z dominant města je renesanční zámek, který stojí nedaleko od centra v parku Tyršovy sady. Na místě dnešního zámku byl někdy ve 13. století vystavěn vodní hrad, když ale koncem 15. století přišel do města rod Pernštejnů, začalo se celé město, včetně hradu, měnit na renesanční sídlo aristokracie. Z původního vodního hradu bylo zachováno pouze pár fragmentů, které jsou dnes přístupné návštěvníkům zámku. V 60. letech 20. století bylo vlastnictví zámku převedeno státu, což způsobilo chátrání objektu a uzavření pro veřejnost. V 90. letech ale začala rozsáhlá rekonstrukce a o pár let později už byl zámek otevřen veřejnosti. Dnes si návštěvníci mohou prohléhnout i interiéry zámku a dozvědět se více o historii budově, a to při 50 minutové prohlídce. Vstupné pro děti je 60 Kč, dospělí zaplatí 120 Kč. V zámku také sídlí Východočeské muzeum, kde se dozvíš o historii a kultuře regionu.

Pardubický pivovar

Pardubické pivovarnictví má dlouhou historii. V minulosti bylo ve městě několik pivovarů – městský, obecní, zámecký a farní. Postupem času ale tyto pivovary zanikly nebo byly přeměněny a dnes funguje ve městě jenom jeden Pardubický pivovar a.s., založený roku 1871. Pivovar produkuje několik značek, a to Pernštejn, Backer, Kovář a Porter. Porter je unikátní druh piva, jehož vznik byl inspirován pivem stout Guiness a baltským porterem. Pardubický porter je tmavé, velice silné pivo, které má u konzumentů dobrou reputaci. Proč tedy nevyjet do Pardubic autobusem, a vyzkoušet toto unikátní pivo. Malý tip, Pardubický pivovar je otevřený pro exkurzi, součástí které je i ochutnávka!

Kde se vykoupat?

Co dělat v Pardubicích kromě návštěvy historických památek? V zimě nebo při špatném počasí se nabízí návštěva Aquacentra, které najdeš v Jiráskově ulici. Na své si zde přijdeš, ať si potřebuješ odpočinout v sauně nebo ve vířivce, nebo se vyřádit na tobogánech. Když se počasí vylepší, můžeš si zajít užít sluníčka na koupaliště Cihelna. Za 80Kč za den tě čeká mnohé: plavecký bazén, skokanský bazén, skluzavky, vířivka, tobogány... A až budeš mít dost vody, můžeš si zahrát plážový volejbal, stolní tenis nebo minigolf.

Pardubice: Tvoje autobusové zastávky

Autobusová zastávka Pardubice hl. n.

<p>nám. Jana Pernera <br />
, 530 02 Pardubice<br />
, Česká republika</p>
, Zobrazit polohu na mapě

Pardubice hl. n.

nám. Jana Pernera 
530 02 Pardubice
Česká republika

Více informací nalezneš na stránce

Pardubice: jízdní řády a zastávky autobusů

Pardubice: Další zajímavosti

Kultura a historie Pardubicích

Pardubice: Kultura & historie

První zmínky o Pardubicích jsou již z konce 13. století. Pravý rozkvět města začal s příchodem rodu Pernštejnů, kteří se kromě přestavby zámku zasloužili o celkovou renesanci Pardubic. Z této doby můžeme kromě již zmíněného zámku obdivovat celkovou architekturu centra města, například měšťanské domy na Pernštýnském náměstí, kostel sv. Bartoloměje, nebo kostel Zvěstování Panny Marie.

V období industrializace došlo k další vlně rozvoje jak průmyslu, tak kultury, sportu a příbuzných odvětví. Začátkem 20. století bylo postaveno secesní Městské divadlo, které dodnes funguje pod názvem Východočeské divadlo Pardubice. V současnosti je v repertoáru divadla například Čapkovo drama Bílá nemoc, komedie A je to v pytli!, nebo komedie Bláznivé nůžky.

Filmoví fanoušci si také v Pardubicích najdou zábavu. Ve městě je několik multiplexů i menších komorních kin. V letních měsících stojí za pozornost letní kino, které promítá prakticky každý den od konce června do konce srpna. V tuto chvíli je k dispozici program na celý červenec, kde je pár snímků, které opravdu stojí za to! A co víc, vstup je zdarma!

Kdo by se chtěl do Pardubic vydat autobusem na koncert, bude mít letos na výběr! Zahraje zde třeba kapela Kryštof, zpěvačka Aneta Langerová, nebo Elán. Tak si nezapomeň koupit jak lístky na koncert, tak autobusové jízdenky!

Noční život v Pardubicích

Pardubice: Noční život

Pardubická univerzita je magnetem na mladé lidi. A kde jsou mladí, stojí i noční život za to. Restaurace, bary, kluby, diskotéky, koncerty… Stačí si jen ukázat prstem. Protancovat noc můžeš třeba v hudebním klubu Hany Bany, kde máš kromě skvělé hudby na výběr ze 100 druhů kokrejlů. Nabízí se také Patapuf, oblíbený klub, kde můžeš rozjet večer – při happy hour dostaneš koktejly za neuvěřitelné ceny. Kdo si chce naopak jenom posedět, může zajít do baru Žralok, kde se dá dobře najíst i napít.