Autobus tam a zpět: Girona od 229 Kč

Autobusy FlixBus jsou vybaveny wifi, zásuvkami a pohodlnými sedadly.

Komfort v autobusech

Naše autobusy jsou vybaveny velkými a pohodlnými sedadly, toaletami, Wi-Fi a zásuvkami.
Servis v našich autobusech
Velká síť autobusových spojů

Velká síť autobusových spojů

Cestujte do 1 400 destinací ve 27 zemích a denně si vyberte z 250 000 autobusových spojů.

Do naší sítě
Cestování autobusem může být ekologické - FlixBus

Ekologické cestování

Naše výkonné autobusy mají vynikající uhlíkovou stopu na ujetý kilometr na osobu.

Ekologické cestování autobusem
9 z 10ti našich autobusů dorazí do cíle včas

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.

Aktuální informace o trase
Autobusová jízdenka z 229 Kč
Počet spojů z Girona 18
Počet zastávek v Girona 1
Země Španělsko

Girona očima Pavlíny

Pavlína Cestování mě vždycky bavilo, ale chyběla mi odvaha. Ještě do nedávna byla mým vrcholným cestovatelským zážitkem dovolená v Turecku, s cestovkou a all inclusive samozřejmě. Vše se změnilo poté, co se má sestra odstěhovala do Irska a pozvala mě k sobě na návštěvu. Koupit si sama letenku, zajistit ubytování, cestovat místní veřejnou dopravou…zjistila jsem, že to není zase tak složité, ba naopak je to velká zábava a dobrodružství! A od té doby to začalo: Londýn, Amsterodam, Milano, Berlín, Barcelona, Neapol. Miluji ruch velkoměsta, místní způsoby života, restaurace… už jsem se zmínila, jak moc miluji jídlo? :) Čas od času vyměním příruční kufřík za batoh a shon města za klid v přírodě. Nejraději mám lesy a vyhlídky, ze kterých je vidět do širého okolí. Mám spoustu tipů, kam vyrazit na výlety a ráda se s vámi o ně podělím.
Praha
29 let
Backpacker

Girona: Informace o městě

Girona: Obecné informace

Chtěli byste na vlastní oči poznat historii cizích krajů, užívat si romantiky a ochutnávat ty nejlepší pokrmy a vína, ale nechce se vám vytáhnout paty z Evropy? Tak to vyrazte do španělské Girony. 

Girona nebo španělsky Gerona je město v Katalánsku, hlavní město provincie Girona a comarky Gironès. Ve městě žije 89 890 obyvatel. Město leží na soutoku řek Ter a Onyar. Nedaleko města se nachází i mezinárodní letiště.

Girona je často nazývána perlou Katalánska. Je umístěna na opevněném kopci nad řekou Onyar a nachází se zde zachovalé městské jádro. Úzké středověké uličky vedou vzhůru k románským městským hradbám. Ty původně založila římská vojska, teď jsou opravené a slouží k neobvyklé prohlídce historického jádra Girony. Po vysokých hradbách, které vypadají jako zmenšená kopie Čínské zdi, se dá podstatná část centra obejít. Z několika míst se přitom otevírají výhledy na město i jeho okolí včetně Pyrenejí. Pod nevysokou kupolí se skrývají Arabské lázně z 12. století vybudované ve stylu tradičních severoafrických lázeňských budov. K původnímu účelu sloužily do 15. století, pak se staly součástí ženského kláštera a využívaly se jako kuchyň, sklad či prádelna. Do své původní podoby se vrátily až na počátku 20. století.

Girona: Co navštívit

Katedrála Panny Marie (Girona Cathedral)
Gironskou katedrálu vysvěcenou Panně Marii můžeme bez pochyb označit za absolutní dominantu celé Girony. Nejde jen o to, že stojí v jejím nejvyšším bodě, jen samotná stavba dosahuje výšky 45 metrů a její gotická loď s šířkou 22 metrů je druhou nejširší na světě. Její základy byly položeny již v 11. století, tehdy ještě v románském slohu, stavba se však protáhla na dalších 700 let, a tak za tu dobu posbírala střípky několika dalších stylů, zejména gotiky, baroka a klasicismu. Pod střechou této katedrály se navíc ukrývá Tapiserie Stvoření, která patří mezi hrstku dochovaných uměleckých děl z románského období.

Muzeum židovské historie (Museum of Jewish History)
Za několik staletí se v Gironě rozrostla poměrně početná komunita židů, která se zasloužila o rozkvět zdejší čtvrti, která v současnosti patří mezi jedny z nejzachovalejších na světě. Postavili tu mnoho vlastních budov, ale jen jedna synagoga se později stala centrem židovských obyvatel z Girony i okolí, jejichž životní příběhy dnes sděluje návštěvníkům z celého světa jakožto Muzeum židovské historie. Dozvíte se tu o prvních židovských osadnících Katalánska, o jejich životním stylu, svátcích, tradicích a obyčejích, a kromě spousty zajímavých artefaktů si tu budete moci prohlédnout i sbírku 29 náhrobků s jemně vyrytými epitafy, jež uctívají památku zesnulých židů Girony.

Klášter Sant Pere de Galligants (Sant Pere de Galligants)
Benediktýnské opatství Sant Pere de Galligants pochází pravděpodobně již z 10. století a všude po světě se považuje za úžasný příklad románského slohu v katalánském provedení. Většina částí, které si dnes můžeme na vlastní oči prohlédnout, byla postavena až ve dvanáctém století, tedy v době, kdy se budova ještě nacházela mimo obezděné území Girony. Po obvodu její venkovní fasády si můžete povšimnout několika soch vyobrazujících bájné bytosti a zvířata, jako první se ale nejspíš pozastavíte nad překrásným, 3,5 metru širokým růžicovým oknem, které propouští venkovní světlo na jeho oltář. Od roku 1857 v opatství sídlí Katalánské muzeum archeologie (Archaeological Museum of Catalonia), které se zaměřuje především na starožitnosti a výtvarná umění.

Muzeum kinematografie (Cinema Museum)
Exhibici gironského Muzea kinematografie utváří především osobní sbírka filmařských předmětů, kterou shromáždil španělský rodák a režisér Tomàs Mallol. Mapuje cestu, kterou musely urazit první stínové hry a fotografické snímky k tomu, aby byl vytvořen film v podobě, v jaké jej známe dnes. Nejde ale jen o klasickou výstavu, kde si pouze prohlížíte vystavené předměty, své návštěvníky současně vybízí k akci a dává jim možnost rozšířit si obzory prostřednictvím zajímavých workshopů, promítání kultovních filmů a vzdělávacích kurzů pro děti i dospělé. Muzeum se pro svůj netradiční a skvěle propracovaný program dostalo mezi finální kandidáty na ocenění EMYA (European Museum of the Year Award) a skoro se tak stalo nejlepším evropským muzeem roku 2000.

Kostel sv. Felixe (Church of St. Felix)
Základy prvního ,a do postavení katedrály sv. Panny Marie, hlavního kostela Girony byly položeny již v 6. století. Jeho dnešní podoba ale vznikla mnohem déle, například vysoká gotická věž, zvonice a prostor jeho lodi pochází až ze čtrnáctého století a jeho zdobená barokní fasáda je ještě o tři stovky let mladší. Za vaši pozornost stojí nejen samotná budova, ale i její interiér, respektive jeho výzdoba tvořená velkolepými obrazy s náboženskou tematikou, jež byly vytvořeny již v 16. století.

Kam na jídlo

Ideálním místem na občerstvení je ulice Rambla de la Llibertat, která začíná na konci židovské čtvrti. V ulici je kromě obchodů také množství restaurací, pizzerií a lokálů v různých cenových hladinách.

Určitě ochutnejte místní tapas. To jsou malá porce jídla, která se podávají k různému druhu pití. Vybrat si přitom lze jak ze studených, tak i teplých variant a v některých regionech tapas svými rozměry nahrazují obědy či večeře. Nahlédneme-li do etymologického slovníku, tak zjistíme, že pojmenování tapas není vůbec náhodné. Tapa totiž znamená poklice či víko a kdysi se všechny nápoje ve džbánech nebo sklenicích přikrývaly plátkem chleba jako ochrana proti hmyzu a prachu. Ten se časem obohatil o plátek šunky nebo sýra a odtud už je to jen kousek k dnešním tapas, kde kromě obloženého chleba narazíte třeba i na porci oblíbených smažených olihní či paelly.

Zábava a odpočinek

Kdo hledá chvilku odpočinku před městským shonem, může zamířit na protější stranu ulice Passeig Devesa do nové městské části, kde se rozprostírá oáza klidu – největší městský park Parque de la Devesa. Je to doslova exotický les, plný stromů banánovníků a starých platanů, a představuje docela ostrý kontrast ke středověké architektuře. V létě se v parku konají nedělní pikniky, ale také se zde potkávají "noční ptáci" v open-air barech až do časných ranních hodin. Dvakrát týdně (v úterý a sobotu) se na ulici Passeig de la Devesa koná velký trh.

Oblíbené náměstí Plaça de la Independencia v nové části města Girona je se svými kavárnami a bary také populárním místem pro večerní setkávání. V průběhu celého roku se v Gironě konají různé oslavy a akce, které byste si neměli nechat ujít. Patří k nim například slavnosti Temps de Flors v polovině května, při kterých se město promění na moře květin. 11. září se koná národní svátek Katalánska – La Diada, kdy město doslova mizí pod žluto – červenými vlajkami a koná se mnoho protestních pochodů na podporu nezávislosti. Koncem října se zde po celý týden konají oslavy na počest patrona města Sant Narcis. Většina obchodů je v těchto dnech zavřená, slaví se totiž od rána do večera.

Girona: vaše autobusová zastávka