hero image

Autobus tam a zpět: Bergamo

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Bergamo

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Bergamo hlavní autobusové nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Bergamo: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

86

Počet zastávek

1

Země

Itálie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Bergamo: Informace o městě

Bergamo: Obecné informace

Většina cestovatelů má Bergamo spojené pouze s nízkonákladovým letištěm, kam směřují lety ze všech zemí Evropy. Následně se ihned vydají do Milána a úplně pominou návštěvu Bergama, které toho má daleko více, co nabídnout. Zastavte se v tomto překrásném italském městě a pak se třeba vydejte Flixbusem do Milána či jiných zajímavých cílů v okolí.

Co navštívit

Město je vlastně rozdělené do dvou částí – na opevněné horní město Citta Alta a dolní Citta Bassa. Obě místa jsou spojena lanovkou, na kterou platí jízdné MHD.

Horní město obklopené benátskými zdi postavenými v 16. století tvoří dnes historické centrum Bergama. Z památek uvidíte Cittadellu ze 14. století, Palazzo della Ragione, což bylo v minulosti sídlo správy města. Palác byl postaven již ve 12. století a později v 16. století renesančně přestavěn. Na budově si všimněte i starých zachovalých slunečních hodin.

Bazilika Santa Maria Maggiore postavená v roce 1137 na místě původního kostela ze 7. století vám ukáže překrásný interiér s barokními freskami významného benátského malíře Giovanniho Battisty Tiepola. Blízko baziliky se nacházejí i další architektonické skvosty Bergama – Cappella Colleoni, Baptisérium nebo katedrála postavená až v 17. století.

Pevnost Rocca se začala stavět z příkazu Jana Lucemburského v roce 1331 a dokončena byla o pět let později. V současné době slouží celý komplex jako muzeum, vystoupit můžete i na věž pevnosti, odkud se vám naskytne velkolepý pohled na celé okolí.

V dolním městě se nachází pouze moderní budovy postavené od 19. století do současnosti. Architektonicky nejzajímavější místa zde jsou Borgo Palazzo a Borho Santa Caterina, navštívit tu ale můžete i galerii moderního umění Accademia Carrara di Belle Arti di Bergamo s obrazy od Botticelliho, Belliniho či Raphaela.

Bergamo: Kultura & historie

Historie Bergama sahá již do dob před naším letopočtem, kdy bylo území Lombardie obsazeno keltskými kmeny. Ty byly později vyhnány a oblast se stala součástí Římské říše. Během stěhování národů v 6. století sem přišel z pobřeží jižního Baltu germánský kmen Langobardů a jedním z jeho sídel se stalo i Bergamo. Název Lombardie je právě odvozen od jména tohoto kmene. V 11. a 12. století se tehdy již nezávislé město Bergamo podílelo na porážce italské jízdy německého císaře Fridrich I. Barbarossy. Následně získalo vliv nad městem Miláno, v roce 1331 pak došlo k významné události z pohledu českých dějin. Tehdejší český král totiž prokazoval velký zájem v severní Itálii a podařilo se mu získat jako říšskou zástavu i Bergamo. Tato česká stopa nicméně netrvala dlouho a ještě ve 14. století se ujalo vlády nad městem znovu Milánské vévodství. Od 15. do 18. století bylo Bergamo součástí Benátské republiky. V tu dobu došlo k největšími rozvoji města, bylo silně opevněno, aby chránilo republiku směrem od Milána. V roce 1859 dobyl město během druhé italské vlády o nezávislost Gieseppe Garibaldi, v jehož důsledku bylo Bergamo začleněno do Italského království. Ve 20. století se okolí Bergama stalo jednou z nejvíce průmyslových oblastí Itálie, což do částečné míry přetrvává dodnes.

Bergamo – sport

V Bergamu působí fotbalový klub Atalanta hrající v nejvyšší italské soutěži Serii A. V posledních letech se pravidelně umisťuje na předních příčkách ligy a na stadionu Atleti Azzurri d´Italia tak hrají v rámci evropských pohárů i věhlasné kluby ze zahraničí. Město je dále sídlem ženského volejbalového týmu Foppapredretti Bergamo, v americkém fotbalu má Bergamo zastoupení díky týmu Bergamo Lions.

Z kulturních akcí jsou nejznámější Bergamo Creattiva Automn konající se v říjnu či Il Sentierino. Z muziky to jsou festivaly Moscato di Scanzo v září a Bum Bum festival konaný pravidelně na přelomu srpna a září. Pro milovníky jídla se v září a říjnu koná v Bergamu The Big Food Festival.

Bergamo: Cíle v okolí

Jak již bylo několikrát zmíněno, většina turistů přilétajících do Bergama automaticky z letiště odjíždí do druhého největšího města Milána. Z památek toho v Miláně příliš nenajdete, pokud se sem přeci jen ale vydáte, tak navštivte místní Katedrálu Narození Panny Marie (Duomo Milano), která je vůbec třetí největší na světě a pojme až 40 tisíc lidí. Pro vstup se musí zaplatit vstupné, zdarma se dovnitř dostanou pouze věřící. Z dalších zajímavých cílů v Miláně lze jmenovat Kostel Santa Maria delle Grazie s nástěnnou malbou od Leonarda da Vinciho Poslední večeře, hrad Sforzesco z 15. století či Galerii Viktora Emanuela II., což je vlastně zastřešená pasáž sloužící jako luxusní obchodní centrum.

Flixbusem se přímo z Bergama dostanete k zábavnímu parku Gardaland. Ten byl zařazen mezi nejzábavnější parky v Evropě i ve světě. Nabízí 34 atrakcí různého druhu – horské dráhy Blue Tornado a Magic Mountain, řadu vodních aktrakcí nebo Raptor, dráhu, kde během jízdy dosáhnete rychlosti 90 kilometrů za hodnu.

V provinciích Bergamo a Brescia najdete jezero Iseo, které ve svém okolí nabízí řadu značených turistických tras, které vás provedou nad vrcholy tohoto šestého největšího italského jezera.

V dojezdové vzdálenosti se nachází i atraktivnější a známější jezero Lago di Garda. Je ideálním letním místem pro prázdninovou dovolenou, jeho specifické podmínky jsou ideální pro subtropické květiny, palmy a olivovníky. V jezeře je navíc průhledná azurová voda, která je i vhodná ke koupání. Svůj pobyt si můžete zpříjemnit pěší turistikou při výstupu na nejvyšší horu Monte Baldo s výškou 2218 metrů a kochat se nádhernými panoramatickými pohledy na jezero.

Lago di Garda je i skvělou volbou pro zájemce o cyklistiku, vodní sporty a windsurfing. Jsou tu ale možnosti i pro ferraty, horolezectví, canoying, paragliding a další…

U jezera nezapomeňte navštívit městečko Sirmione s dochovanými zbytky antické vily Grotte di Catullo z 1. století před naším letopočtem nebo středověkým hradem Castello Scaligero z druhé poloviny 13. století.

Město Brescia, hlavní město stejnojmenné provincie, se nachází asi 50 kilometrů od Bergama. Je po Milánu druhý největším v oblasti Lombardie a vzniklo za Keltů ještě v době před naším letopočtem. Později bylo sídlem Ostrogótské říše a ve středověku součást Benátské republiky, což se projevilo na architektuře města. Z památek stojí za to navštívit architektonický komplex s radnicí na náměstí Piazza della Loggia, dále dalších náměstí Piazza della Vittoria nebo Piiazza Paolo VI se starou zachovalou rotundovou z 11. století, novým renesančním chrámem a palácem Broleetto. Památky z antické římské doby se pak nacházejí u náměstí Piazza del Foro.


Bergamo očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.