hero image

Autobus tam a zpět: Cáchy

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Cáchy

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Cáchy- západ (Henricistraße)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Cáchy: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

91

Počet zastávek

1

Země

Německo

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Cáchy: Informace o městě

Cáchy: Obecné informace

Cáchy jsou historickým a lázeňským městem v západním Německu, ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko. Leží nedaleko hranic s Belgií a Nizozemskem, je proto možné, že místo německého Aachen uvidíte na některých cedulích Aken (holandsky) či Aix-la-Chapelle (francouzsky). Místní Cáchy nazývají jako Oche. V současné době zde žije skoro čtvrt milionu obyvatel. Centrum města bylo pro svou historickou cennost zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Z Prahy sem dojedete přímým spojem našich zelených autobusů.

Co navštívit

Historické centrum Cách je velmi male a bez problémů si jej prohlédnete za jediný den. Turisty ve městě přitahují hlavně dvě středověké památky – katedrála a radnice.

Katedrála Panny Marie

Patří mezi nejkrásnější katedrály v Německu i celé Evropě. Dominuje celému městu, proto ji můžete využít jako výchozí bod pro procházky po městě. Svým vzhledem je velmi netypická – tvoří ji několik staveb, které vznikaly v průběhu dějin, z nichž nejstarší pochází již z 8. století. Při vstupu do katedrály nejdříve vstoupíte do nádherného románského chóru na půdorysu osmiúhelníku zaklenutého kopulí. Celý interiér je vyzdoben starými mozaikami, centrální prostor v patře obklopuje ambit (krytá klenutá chodba otevřená do chóru arkádami), kde je umístěn mramorový trůn, na kterém byli korunováni králové. Všimněte si románských klemb podpíraných korintskými sloupy. Mramor na výzdobu byl přivezen až z Itálie.

Ve středověku byl přistavěn východní chór po vzoru známé pařížské Saint Chapelle. Ve zdejší části vás upoutá zlatý relikviář s ostatky franského krále a prvního středověkého římského císaře Karla Velikého. Později byly ke katedrále přistavěny i další kaple – Maďarská, Annenská, Matyášova či Karlova nebo Mikulášova.

V chrámu byli jako králové Svaté říše římské korunováni i někteří čeští panovníci – Karel IV., Václav IV. či Zikmund Lucemburský. Celé místo tak má významnou spojitost s naší historií.

Dnes je celý areál přístupný zdarma, musíte zaplatit pouze za fotografování. Připravte se ale na fronty turistů. Vstupné naopak musíte zaplatit do katedrální klenotnice, její návštěva se ovšem rozhodně vyplatí. Vystavují tu několik výjimečných předmětů spojených starých i více než tisíc let – například mramorový sarkofág Properpiny ze 3. století, který si nechal z Říma přivézt Karel Veliký a ve kterém byly nejdříve uloženy jeho ostatky. Zajímavá je rovněž zlatá ruka sloužící jako relikviář, na objednávku českého krále byla vytvořena zlatá busta K. Velikého s korunou, se kterou byl náš panovník korunován. K vidění je toho daleko více – zájemci o dějiny a umění zde mohou strávit i několik desítek minut.

Historická radnice

Na první pohled vypadá jako středověký hrad – v minulosti skutečně sloužila jako karolinský palác a ve středověku tu měl korunovační hostinu také Karel IV. Stavba prošla několika přestavbami, současnou novogotickou přestavbu získala v polovině 19. století. Radnice je přístupná veřejnosti – otevírací dobu si zjistěte předem, protože se kvůli pořádání různých společenských akcí často mění. V interiéru vás nejvíce zaujme ohromný sál v prvním patře, ve kterém se pořádaly již zmiňované hostiny. Na stěnách tu uvidíte několik fresek z 19. století, které vyobrazují události ze života K. Velikého.

Naproti radnici na náměstí Marktplatz stojí nenápadný středověký dům Haus Lowenstein. Slouží jako museum, pro českého návštěvníka je ale daleko zajímavější soška sv. Jana Nepomuckého, kterou najdete v rohovém výklenku pod stříškou. Další z gotických domů – Grashaus – najdete na náměstí Fischmarkt. Původně to byla první radnice Cách, později dům sloužil jako vězení. V sedmi výklencích na budově si všimněte soch šesti kurfiřtů a Rudolfa I. Habsburského.

V Cáchách se zajděte podívat k tzv. Elisenbrunnenu – kolonádě, kde můžete ochutnat místní léčivé prameny. Na okraji města se zachovaly dvě středověké brány – Ponttor a Marschiertor.

Cáchy: Kultura & historie

Cáchy patří mezi místa s velmi bohatou historií. V paleolitu se zde těžil pazourek, ve starověku tu Keltové a Římané objevili nejteplejší prameny na sever od Alp a postavili lázně. Nejvýznamnější epizodu ale představuje doba od 8. století. Franský král Pipin III. Krátký postavil v Cáchách královskou falc, která se později stala zimním sídlem Karla Velikého – nejmocnějšího vládce raného středověku. Ten nechal postavil tzv. Oktogon, základ pro budoucí dóm, ve kterém byl také pohřben. Mezi lety 936–1531 zde bylo korunováno vice než 30 německých králů, mezi nimi i ti čeští – Karel IV., Václav IV. či Ferdinand I. Město se stalo sídlem německého království, ve středověku byly postaveny obranné hradby, které se částečně zachovaly dodnes. Počátkem 17. století měly Cáchy 14 tisíc obyvatel. Úpadek zastavil velký požár, který ovšem brzy vystřídal lázeňský boom. Jezdili sem ruský car, pruský král, ale také významné osobnosti německé společnosti. Dějiny města ovlivnily i tři války a byl zde uzavřen druhý cášský mír, který ukončil války o rakouské dědictví. Při bombardování v roce 1944 bylo vice než 65 % města zničeno leteckými nálety.

Za kulturou se můžete vydat do městského divadla, za uměním pak do muzea Ludwig Forum, kde se nachází sbírka moderního umění. Stará vydání významných deníků si můžete prohlédnout v muzeu tisku.

Při procházce městem ochutnejte místní specialitu Aachener Printen, sladký chléb, který pečou pouze zde.

Cáchy se mohou po celý rok pochlubit velmi bohatým kulturním programem. Pokud přijedete v červenci, budete mít možnost navštívit významné mezinárodní jezdecké a parkurové závody CHIO. Léto se nese ve stylu kultury – akcí jsou desítky všech různých žánrů od klasiky po modernu.

Cáchy: Cíle v okolí

Autobusem se můžete vydat přes hranice do nedalekého nizozemského Maastrichtu. Toto historické město plné památek vás nebude nudit – kromě katedrály tu můžete navštívit knihkupectví v původním středověkém kostele. Milovníci přírody se odtud mohou vydat na procházku k bývalému dolu Sint Pietersberg či volně přístupné zřícenině hradu Lichtenberg. Milovníkům vojenské historie doporučujeme návštěvu pevnosti Eben Emael.

Nedaleko je to do národního parku Eifel či Kolína nad Rýnem, do města se slavnou katedrálou svatého Petra zapsanou na seznamu UNESCO.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.