Navštivte ty nejhezčí vánoční trhy u nás doma!

Vánoční dekorace

Přečtěte si, které vánoční trhy stojí za to navštívit v Čechách.

Vánoční trhy v Praze

Vánoční trhy v Praze se řadí mezi jedny z nejkouzelnější v Evropě. Není divu, že sem během prosince každoročně přivítá o padesát procent více návštěvníků ze zahraničí než během jiných měsíců. Tím nejznámějším trhem je pak jednoznačně vánoční trh na Staroměstském náměstí, kde si pro vás kromě prodejních domků nachystali i pódium, kde se během celého trvání trhů budou konat různá kulturní vystoupení. Umělci z České republiky i ze zahraničí, sólisté ale také sbory. Těšit se dále můžete i z divadelního vystoupení. Naše další tipy?

Před návštěvou trhů doporučujeme nic nejíst, protože odolat všem těm dobrotám jako jsou trdelníky, svařené víno či různé druhy klobás by dokázal jen málokdo. Čím dál tím častěji se na trhu můžete setkat také s více lokálními stánkaři a farmáři, kteří prodávají poctivé a po domácku vyrobené produkty. 

Něco navíc: Odtud se následně můžete vydat směrem k Václavskému náměstí, kde na vás mimo trhů čeká i nově zrekonstruovaná budova Národního Muzea, která je ideálním pro všechny ty, kteří chtějí návštěvu Prahy spojit i s nějakým tím kulturním zážitkem. Hlavní Autobusové nádraží, kde naleznete i jedno z našich pražských stanovišť je navíc hned za rohem.

Vánoce v Brně

Moravská metropole letos již tradičně láká své návštěvníky mimo vánoční výzdobu i na jedinečný gastronomický zážitek. Město, s největším počtem kavárenských podniků a bister, kdy mnohé z nich můžete potkat i na samotných trzích se během období Vánoc promění v destinaci pro všechny milovníky dobrého jídla a pití. Jedním z takových míst je i vánoční trh na Dominikánském náměstí, který navíc mimo všudypřítomné dobroty zdobí i romantická kulisa Nové radnice společně s kostelem sv. Michala. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na již tradiční betlém, Betlémské světlo či zookoutek, který si každoročně získá srdce nejednoho malého návštěvníka. 

Něco navíc: Kde jinde ochutnat tolik pro Moravu typické "lokše”, neboli bramborové placky, které na trzích naleznete hned v několika variantách. Ať už se řadíte mezi milovníky masa, nebo dáte přednost variantě se skořicí – vedle určitě nešlápnete. Chcete se spíš zahřát někde v teple? Doporučujeme zavítat do bistra Elsner nacházejícím se na Zelném trhu, kde si můžete pochutnat na speciálním vánočním menu, ale i klasikách jaké znáte z jejich Instagramu. Do tohoto bistra prostě cesta Flixem z Prahy do Brna jednoznačně stojí za to.

Vánoční trhy v Olomouci

Zažijte kouzlo těch pravých českých Vánoc. Přesně takto lákají návštěvníky i organizátoři vánočních trhů v 6. největším městem, které naleznete i na samotném seznamu světových památek UNESCO. Zpátky ale k trhům, a to konkrétně tomu nejznámějšímu, který se koná v samotném srdci města – na Horním náměstím. Na co se můžete těšit? Kromě klasických lákadel jako jsou trdelník, klobásy či svařené víno až z Norimberku, je pro vás připraven bohatý kulturní program či dechberoucí historické kulisy města, které jen tak jinde nenajdete. Zmínit musíme samozřejmě také přítomné kluziště, součástí kterého je i půjčovna bruslí pro všechny ty, kteří si ty svoje nechali doma.  

Něco navíc: Jestliže si budete chtít od vánoční atmosféry trošku odpočinout, doporučujeme navštívit například budovu Městské radnice, kde se nachází i slavný socialistický orloj. Rarita, kterou jen tak někde nemají. No, a zbylou energii můžete využít třeba na výšlap radniční věže, jenž se nese do výšky 75 metrů. Odměnou vám následně bude dechberoucí výhled na celé město.

Vánoční trhy v Českém Krumlově

Čas adventu v Krumlově je spojován s obdobím klidu a poezie. Zdejší obyvatelé vycházejí do ulic užít si přátelských či rodinných setkání a turisté tady zase každoročně žasnou nad živým Betlémem, který se nese na vlně vánočních melodií, tance a lidových písní. Živý Betlém se jako každoročně koná čtvrtou adventní neděli a to hned dvakrát během odpoledne. 

Něco navíc: Kromě klasických stánků s občerstvením a suvenýry na náměstí Svornosti naleznete i Ježíškovu poštu, kam můžete donést své přání. Za zmínku stojí i široké množství speciálních adventních koncertů, které probíhají například v Synagoze Český Krumlov, Zámecké jízdárně, městském divadle Český Krumlov a dalších místech. 

Vánoční trhy v Plzni

Tradiční atmosféru si v Plzni můžete vychutnat na náměstí Republiky, kde na vás stejně jako každý rok čeká spousta té pravé vánoční atmosféry, dobrot v podobě voňavých perníčků či dárků pro ty nejbližší. Samozřejmostí je i zdejší ukázka tradičních lidových řemesel, živý betlém a bohatý kulturní program, který podle slov pořadatelů bude stejně tak skvělý, jako v letech minulých. 

Něco navíc: Když už tu budete, rozhodně nesmíte vynechat ani návštěvu zdejšího vědeckého centra Techmania, které se vám navíc stane i příjemným útočištěm v případě nepříznivého počasí. Fascinující světla chemie, expozice z Holandska či Finska nebo 3D planetárium. Na své si tady tak přijdou návštěvníci všech věkových kategorií.