Lyžování v Evropě: Přehled lyžařských středisek

Zasněžená krajina s odrazy zapadajícího slunce

Německo: Garmish – Partenkirchen

Zajeďte si autobusem do ski areálu v Garmisch-Partenkirchenu, který je tzv. německou vstupní branou do Alp. Na 60 km sjezdovek si můžete od listopadu do května užívat parádní počasí, moderní lanovky a vleky i fantastický výhled. Není divu, že se v areálu Garmisch-Partenkirchen konalo v roce 2011 Mistrovství světa v alpském lyžování.

Městečko Garmisch-Partenkirchen leží v Bavorsku na jihu Německa u hranic s Rakouskem. Nabízí mnoho, od kultury přes nakupování a jídlo až po noční život, nicméně lidé sem jezdí hlavně kvůli lyžování. Na areálu Garmisch-Partenkirchen je skvělá široká škála dobrodružných zážitků, které nabízí všem, kdo vyhledávají vyžití venku v přírodě. Můžete se vydat na běžky, zimní pěší túru nebo výlet na sněžnicích, udělat si výlet na lyžích, užít si bobování, či sporty na ledě a mnoho dalších rodinných aktivit. Pokud vás víc láká snowboarding, freestyle lyžování nebo carving, žádný strach. Lyžařský areál Classic je tu právě pro vás. Nezapomeňte omrknout Zugspitzi, nejvyšší horu Německa, která je vysněným areálem lyžařů i nelyžařů.

S FlixBusem do Garmisch-Partenkirchen: Chcete-li do areálu Garmisch-Partenkirchen vyrazit na jednodenní výlet, máme pro vás skvělé a rychlé autobusové spoje z Mnichova, jimiž se tam snadno dostanete.

Více o FlixBus zastávce v Garmisch-Partenkirchenu

Rakousko: Schladming – Dachstein

Schladming patří mezi TOP 5 lyžařských regionů v Rakousku. Schladming 4-Berge-Skischaukel spojuje 4 největší štýrská lyžařská střediska - Planai, Hochwurzen, Hauser Kaibling a Reiteralm - už jen z toho důvodu patří mezi nejatraktivnější lyžařské destinace. Těšit se můžete na 235 km sjezdovek různých úrovní jak pro zkušené lyžaře a snowboardisty, tak i pro začátečníky. V roce 2013 se zde konalo Mistrovství světa v alpském lyžování. Můžete na vlastní kůži zažít, co závodníci museli absolvovat. 

Pokud se vydáte na lyže do Schladmingu, nevynechejte návštěvu ledovce Dachstein, který nabízí několik sjezdovek a snowpark. Hlavní atrakcí je zde vyhlídka SkyWalk – 17 m dlouhá panoramatická plošina vyrobena ze skla, která je vysunutá do volného prostoru. Naskytne se vám nezapomenutelný výhled na krajinu kolem Dachsteinu. 

Jak s FlixBusem do Schladmingu: Nejlepší způsob, jak se dostat do lyžařského areálu, je přes Salzburg: Autobus Salzburg - Schladming. Chcete-li zůstat více než jeden den a zakoupit vícedenní skipas, můžete využít všechny lyžařské vleky ve Ski Amadé (230 kilometrů sjezdovek)!

TIP: Pokud vyrážíte na hory na delší dobu, doporučujeme si zakoupit vícedenní skipas, který platí na celý lyžařský region. 

Více o FlixBus zastávce v Schladming

Itálie: Madonna di Campiglio / Pinzolo

Lyžařský komplex Madonna di Campiglio patří mezi nejznámější a nejlepší střediska v regionu Trentina, nacházející se v nadmořské výšce 1550 metrů. Středisko leží mezi Dolomity kolem Brenta, které jsou zapsány na seznamu UNESCO, a ledovci Adamello a Presanella. Je to tak skutečný ráj pro milovníky zimních sporů. Krásný výhled, azurové nebe, upravené sjezdovky a dostatek sněhu jsou 100% jistotou. Součástí ski areálu Madonna di Campiglio je také Pinzolo, Folgarida a Marilleva. Najdete zde přes 60 vleků a 150 km sjezdovek. Pro začátečníky je tu velké množství modrých a červených úrovní sjezdovek. Ale na své si přijdou i zkušení lyžaři a snowboardisté – přibližně 13 černých sjezdovek o délce 13 km. Hledáte-li opravdový adrenalin, vyzkoušejte nejznámější a nezvykle prudkou 2,5 km dlouhou sjezdovku Spinale Direttssima nebo si můžete vyzkoušet 3-Tre slalom, který se sjíždí i na Světových pohárech v lyžování. 

Jak s FlixBusem do města Madonna di Campiglio: Vyrazte na zimní dovolenou s FlixBusem. Z Milána nebo Mnichova se jednoduše dostanete do centra města Madonna di Campiglio. Případně můžete hledat ubytování v nedalekém městečku Pinzolo, kde samozřejmě také stavíme. 

Více o FlixBus zastávce ve městě Bolzano

Slovensko: Park Snow Donovaly

Nejznámější lyžařské středisko Slovenska se nachází nedaleko Banské Bystrice v nadmořské výšce 1360 metrů. Perfektně upravené sjezdovky s technickým zasněžováním nabízí návštěvníkům kvalitní lyžování po celý den. Sjezdovky jsou rozdělené do dvou areálů – Záhradiště a Nová hoľa. Díky spojovacím vlekům se jednoduše dostanete z jednoho areálu do druhého. Pro začátečníky a mírně pokročilé lyžaře doporučujeme areál Záhradiště, kde najdete čtyřsedačkovou lanovku a dalších 12 vleků. Naopak v areálu Nová hoľa se nachází sjezdovky červené a černé úrovně s kombinovanou 6-sedačkovou a 8-místní kabinovou lanovkou. Vyzkoušet si také můžete Riders snowpark, kde trénuje samotná slovenská reprezentace ve slopestyle snowboardingu a akrobatickém lyžování. Jestli ani tohle ve vás nerozproudí adrenalin, pak vyzkoušejte paragliding nad Novou holí.

Dalším lákadlem Donoval je večerní lyžování při umělém osvětlení, diskotéky na sněhu nebo jízda se psím spřežením, která tu má svoji historii. Mistrovství světa a Evropy v psím spřežení se tu každoročně koná již od roku 1996.

Jak s FlixBusem do Donoval: Vyrazte do nejoblíbenějšího slovenského střediska s FlixBusem. Z Banské Bystrice je to pouhých 30 minut a k tomu FlixBus staví na samotném začátku lyžařského střediska. Okamžitě tak můžete nasadit přezkáče a vyrazit na svah. 

Více o FlixBus zastávce v Donovalech