hero image

Autobus tam a zpět: Zadar

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Zadar

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Zadar autobusové nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Zadar: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

140

Počet zastávek

1

Země

Chorvatsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Zadar: Informace o městě

Zadar: Obecné informace

Turisticky vyhledávané město Zadar se nachází v Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře v oblasti nazvané Dalmácie. Žije zde 75 tisíc obyvatel a je pátým největším chorvatským městem. Současně je i správním centrem Zadarské župy, sídlí zde univerzita i řada dalších významných institucí. Nejen v letních měsících tvoří Zadar ideální místo pro dovolenou. Pláží pro skvělé koupání je tu nespočet a o množství historických památek a kulturním programu ani nemluvě. V roce 2016 pak dokonce Zadar získal prestižní ocenění European Best Destination (Evropská nejlepší destinace).

Co navštívit

Další památky v centru města - Celé centrum města leží na poloostrově odděleném od pevniny Zadarským kanálem. Najdete tu i pozůstatky středověkých benátských obranných staveb, které byly před několika lety zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Nejzachovalejší je tzv. Pevninská brána (Kopnena vrata, Porta Terraferma) vystavěná v renesančním slohu. Má tři vchody a nad tím velkým uprostřed si všimněte svatého Krševana na koni, symbolu města. Nad ním je potom zobrazen okřídlený lev sv. Marka, symbol Benátek. Náměstí pěti studní - (trg pet bunara) rovněž ze 16. století je unikátní svou funkcí, kdy pod ním byla vybudována nádrž na sběr vody. Najdete tu i další stavby, městskou strážnici nebo kostelík svatého Vavřince. Nejvýznamnější ulice v Zadaru se jmenuje Kalelarga, oficiálně ji ale v mapách najdete jako Široka ulica. Najdete na ní moderní budovy s obchody, kavárnami i nočními kluby. Ochutnat tu můžete výbornou chorvatskou zmrzlinu a nápoj pro Zadar typický – slavný likér maraschino či některé ze zadarských vín.

Zadar: Kultura & historie

Kostel sv. Donáta - Nejnavštěvovanější a také nejvýznamnější památka v Zadaru. Jedná se o rotundu z předrománského období vystavěnou na místě bývalého antického/římského fóra z počátku 9. století. Své jméno nese po zadarském biskupovi Donátovi, jenž získal při svých cestách od byzantského císaře ostatky svaté Anaztázie, které převezl do Zadaru. Po svém návratu nechal vystavět právě tento kostel. Dnes 27 metrů vysoká budova slouží jako historické muzeum – je jednou z poboček archeologického muzea (Arheološki muzej). Po zaplacení drobného vstupné spatříte překrásný interiér kostela se třemi apsidami. Při prohlídce se všímejte četných úlomků ve zdivu, na kterých jsou patrné i staré římské nápisy. Ty pocházejí právě z pozůstatků antického fóra. V kostele se nachází i druhé patro – tzv. galerie, kam dříve směly vstupovat pouze ženy. Dnes už to neplatí a podívají se sem všichni bez rozdílu pohlaví. Katedrála sv. Anastázie (Sveta Stošija) - Po návštěvě kostelu sv. Donáta vaše cesta pravděpodobně povede do nedaleké katedrály, zasvědcené svaté Anastázii. Z historického hlediska vzácná stavba zaujme návštěvníka bohatou především plastickou výzdobou či zachovalou kryptou. Největším lákadlem je ale místo odpočinku sv. Anastázie, které je celá katedrála věnována. Vedle katedrály stojí románská zvonice. Ta slouží jako vyhlídkové místo a její návštěvu vám rozhodně doporučuji. Po výstupu na vrchol totiž budete mít na dlani nejen celé město Zadar, ale i protilehlý ostrov Ugljan či vrcholy pohoří Velebit. V Zadaru to žije především v letních měsících. Poslední tři dny v červenci se tu pravidelně koná festival pouliční kultury KalelargArt, kdy zde spatříte desítky pouličních umělců, kouzelníků či hudebníků. Z dalších festivalů lze zmínit ještě Zadarské divadelní léto, Festival nového divadla a hudební festival nazvaný Hudební večery v Donátu, věnovaný klasické hudbě. Kromě již zmiňovaného archeologického muzea stojí za návštěvu Národní muzeum Zadar, které je umístěno v několika pobočkách – je složené z Muzea města Zadaru, Přírodovědného oddělení a Umělecké galerie. V Klenotnici sv. Františka potom spatříte zachovaný velký románský malovaný kříž z 12. století.

Zadar: Noční život

Území dnešního Zadaru bylo osídleno již stovky let před naším letopočtem. Potom se dostal pod správu Římské a Byzantské říše a stal se jedním z jeho správních center. Ve středověku město ovládala Benátská republika, poté Chorvati a opět Benátčané. Ve 13. století následovalo několik menších povstání a Zadar byl připojen pod uherské království, aby jej v 15. století prodali za 100 tisíc dukátů opět Benátkám. V letech 1797 – 1914 byl Zadar s celou Dalmácií až na několik let součástí Habsburské říše (stejně jako Čechy). Po první světové válce připadl Zadar Itálii a součástí Chorvatska, respektive Jugoslávie se stal až po osvobození v roce 1944. Koncem minulého století dva roky obléhala město Jugoslávská lidová armáda v rámci balkánských válek.

Zadar: Zajímavé informace

Rozložení na břehu Jaderského moře a významný lodní přístav Gaženica přímo vybízejí k výletům na blízké ostrovy, kterých se nachází v okolí Zadaru několik desítek. Koupit si tu můžete například lodní výlet na Kornatské ostrovy (Kornati). Ty spolu tvoří národní park zahrnující celkem 147 téměř holých ostrůvků rozesetých v tmavomodré mořské hladině. Na některých z nich můžete spatřit pozůstatky římských sídel starých dva tisíce let. Do národního parku musíte zaplatit vstupné, sídlo a východisko všech cest se nachází v obci Murter na stejnojmenném ostrově. I tak může posloužit pro denní výlet, najdete tu totiž jednu z nekrásnějších pláží v celém Chorvatsku. Necelou hodinu jízdy od Zadaru směrem na sever se rozkládá národní park Paklenica pyšnící se zejména unikátní nedotčenou balkánskou přírodou. Paklenica je součástí pohoří Velebit a tvoří ji vlastně dva mohutné kaňony nazvané Velika Paklenica a Mala Paklenica. Při návštěvě parku opět musíte zaplatit vstupné, které zaplatíte v návštěvnickém centru nedaleko osady Maranovici. Z osobní zkušenosti doporučujeme navštívit hlavně kaňon Velika Paklenica, odkud získáte nádherné scenérie, projdete se soutěskou a uvidíte krápníkovou jeskyni Manita pec. Pokud některým z vás bude kaňon cokoliv připomínat, tak právě tady se natáčely známé scény ve filmech o Vinnetouovi (např. Poklad na Stříbrném jezeře).


Zadar očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.