hero image

Autobus tam a zpět: Tábor

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Tábor

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Tábor,,aut.nádr.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Tábor: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

5

Počet zastávek

1

Země

Česká republika

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Tábor: Informace o městě

Tábor: Obecné informace

Město Tábor najdete v jižní části České Republiky, přibližně 50 km na sever od největšího města Jihočeského kraje Českých Budějovic. Na ploše 60 kilometrů čtverečních tu žije přibližně 34 tisíc obyvatel, kteří si určitě život ve městě plném historie nemohou vynachválit. Samotné centrum města Tábor je totiž také městskou památkovou rezervací, která patří mezi hlavní lákadla a jádro turistického ruchu ve městě. Čím se ale Tábor proslavil úplně nejvíce? No, přeci svojí spojitostí s husitským hnutím, kterému město sloužilo jako vojenská základna. Tábor si tak prošel obdobími válek a bitev a situace se zde uklidnila až ke konci devatenáctého století, kdy bylo město povýšeno na krajské město. Následovalo otevření prvního veřejného gymnázia a zprovoznění železniční tratě, která vedla z Prahy přes Tábor až do nedaleké Vídně.

Co navštívit

Táborem protéká řeka Lužnice, která leží na jednom z nejnižších bodů města - 384 metrů nad mořem. Naopak nejvyšším bodem v Táboře je rozhledna Hýlačka, kterou najdete ve výšce 522 metrů nad mořem v obci Větrovy. Pokud tedy stále váháte, co ve městě ležícím uprostřed Třeboňské pánve podniknout, rozhledna je skvělé řešení pro nejen víkendový výlet. Nechce se vám cestovat z města a zároveň si chcete užít místní zeleň? Zamiřte do Husova parku, který se nachází jen kousek od centra. Mimo uklidňující prostředí tu budete mít možnost vidět velký sochařský um Mistra Jana Husa, od Františka Bílka. Téměř třímetrová socha v nadlidské velikosti tu stojí na žulovém podstavci, za kterým najdete ještě jeden žulový pomník. Ten prý má připomínat knihu, jenž vypovídá o životě mistra Jana Husa. Zbyl vám čas a vy nevíte, kam dál? Navštivte Botanickou zahradu! Botanická zahrada v Táboře funguje již od roku 1866 a mimo 4000 druhů rostli tu můžete vidět například i odrůdu pšenice, která se pěstovala téměř osm tisíc let zpátky. Během roku se tady také konají různé akce a workshopy, určené nejen pro děti a jejich vzdělávání. Určitě tak nezapomeňte prostudovat webové stránky Botanické zahrady.

Tábor: Kultura & historie

Cíl většiny turistů, kteří do Tábora zamířili je velmi slavný Kostnický dům. Jak jeho název napovídá, jedná se o dům, v jehož útrobách najdete místnost plnou kostí uspořádaných do sloupců a ornamentů. Zvenčí byste jen těžko dokázali odhadnout, co tato stavba ukrývá. Dvoupatrový řadový domek na Pražské ulici, který dnes funguje také jako penzion, kde ubytování hledají nejen fanoušci období gotiky. Mezi další oblíbené turistické památky se řadí například Poutní kostel Panny Marie v Klokotech, jehož stavba byla zahájena už v roce 1700 a trvala téměř třicet let. Tato stavba patří určitě mezi jednu z nejvíce významných památek v regionu a řadí se mezi nejznámější stavby pocházející z evropského baroka. Dále, Barokní zámek Měšice vás určitě mile překvapí. A to nejen svou vzdáleností od Tábora, ale především svou expozicí nábytku, jenž patřil slavným osobnostem. Na vlastní oči tu tak můžete spatřit například stůl, u kterého snídával Reinhard Heydrich či postel Jana Masaryka. Otevírací doba zámku je od jedenácti do pěti hodin odpoledne a je třeba si ji domluvit předem.

Tábor: Noční život

Tábor se řadí mezi města, které cyklistiku posunuly na úplně jiný level. O cyklisty se tady totiž starají a právě jim pak patří nově vytvořený systém stezek a cest, díky kterému si čas strávený tady zajisté užijete. Pokud máte rádi výzvy, vydejte se na stezku s názvem Po Kopcích Nadějkovská, která se řadí mezi stezky horského typu. Během 43 kilometrů projedete třinácti vesnicemi, kde se případně můžete zastavit a občerstvit. Dovolená na kolech není zrovna to, co hledáte? Zažijte místní malebnou a pestrou přírodu pěšky. Terén většiny turistických tras zde není vůbec náročný a systém značení by se též dal ocenit na výbornou. Celkem v Táboře naleznete více než 630 km turistických tras umožňujících poznat ty nejzajímavější pamětihodnosti a přírodní zázraky v okolí.

Tábor: Zajímavé informace

Jestli je něco, čím je Táborsko proslulé je to určitě místní zelí. Tomu se tady totiž díky plodné půdě, jež oplývá skvělým složením ideálním pro pěstování této plodiny. Není tedy překvapením, že právě zelí patří mezi jednu z hlavních surovin těch nejoblíbenějších receptů. Pokud tedy budete mít šanci navštívit jeden z místních podniků, určitě se na pokrmy obsahující zelí zeptejte. Další typický výrobek, který byste měli v Táboře ochutnat jsou místní hnětýnky. Jedná se vlastně o takové tradiční sladké pečivo, které se zde peče především v období posvícení. Koláčky se ale staly natolik oblíbenými, že je tu pečou po celý rok. Teď už si jen vybrat jednu z lokálních pekáren, kterých je v Táboře opravdu dost. Koláčky nejsou to, po čem vaše srdce touží? A co Pivní stezky, o těch jste už slyšeli? Jen kousek od Tábora se nachází Rodinný pivovar Bukovar, kde se pivo vaří již od 18. století a nápad pro jeho znovuotevření vznikl teprve nedávno. O něco větší Pivovar Protivín, jenž patřil mezi majetek rodu Schwarzenbergů a který své nejlepší období prožíval mezi 19. a 20. stoletím, kdy měl pivovar své sklady dokonce i v New Yorku. Dnes se tady vaří Čechy hodně oblíbený Platan a Lobkowicz. Návštěvy tu velmi vítají.


Tábor očima Lenny

Lenny. Vášnivá cestovatelka, bloggerka a taky trochu gurmánka. Svou rodnou Prahu jsem v devatenácti letech vyměnila za Skandinávii, kam jsem se vydala za studiem a novými zážitky. Dánsko mi ale mimo jiné také otevřelo dveře do světa cestování. Jsem ukecaná, zvídavá a své zážitky s ostatními sdílím prostřednictvím svého blogu www.lennymali.com a Instagramu. Mezi místa, které mne nejvíce okouzlily svojí atmosférou bych pak určitě zařadila můj milovaný Londýn a Berlín, kam se vždy ráda vracím. Cestování tak pro mne tvoří velmi důležitou část mého života a život bez něj si už nedokážu představit.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.