hero image

Autobus tam a zpět: Poreč

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Poreč

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Poreč autobusové nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Poreč: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

20

Počet zastávek

1

Země

Chorvatsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Poreč: Informace o městě

Poreč: Obecné informace

Město Poreč (v italštině Parenzo a v němčině Parentium), se nachází v Chorvatsku na západě Istrijského poloostrova. Leží na pobřeží Jaderského moře mezi většími městy Rijeka a Terst v Itálii. Kombinací historických památek zapsaných na seznamu dědictví UNESCO s průzračně čistým mořem je Poreč jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v Chorvatsku. Současné rušné přístavní městečko představuje ideální cíl pro letní dovolenou se zaměřením na rodiny s dětmi. V Poreči najdete památky všech historických slohů od antiky až po moderní architekturu. Nejstarší pamětihodnosti pocházejí z doby Římské říše, z počátku 1. století našeho letopočtu. Zachovala se struktura dvou římských ulic (Cardo Maximus a Decumanus) a fóra, dnes známého jako Marform. Nejcennější stavbou z tohoto období je pak pozůstatek Neptunova chrámu, který najdete západně od již zmiňovaného náměstí Marform. Románskou architekturu zastupují tři původní městské domy. Blízko Marformu je to Dům s balkónem, v mapách označen jako Kuca sa balkonom, tzv. Kanovnický dům na ulici F. Supila, chorvatsky Kanonička kuca a Dům dvou světců na ulici svatého Mazura (Kuca dva svetaca).

Co navštívit

Eufraziova bazilika (Basilica Eufrasiana) Památka, jejíž návštěva by vám neměla uniknout. Byla postavena v 6. století na místě staršího kostela a patří mezi nejvýznamnější zachovalé byzantské stavby vůbec. Vznikla na popud biskupa Eufrazia a zasvědcena byla svatému Maurovi. Při prohlídce baziliky si všímejte nádherných byzantských mozaik od mistrů tehdejší doby. Nejznámějšími mozaikami v chrámu jsou Kristus s apoštoly, suita biskupa Eufrazia s mučedníky a Matka Boží na trůně s anděly. Mozaiky hledejte i na podlaze, ve středu baziliky pak uvidíte pohřební kapli, hrobku církevních hodnostářů a atrium s ochozem. Unikátnost pámatky stvrzuje i zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Další památky Z dalších památek ve městě lze zmínit zdobený dům Gotička Kuca z roku 1473, pozdně gotický palác Zuccato či budovu Sabornica, tedy sněmovnu Istrijského parlamentu vzniklou přestavbou z původního františkánského kláštera ze 13. století. Pozornost si zaslouží původní středověké městské opevnění z poloviny 15. století. Je tvořeno hradbami a třemi strážními věžemi: kulatou věží (Okrugla kula), pětibokou věží se zachovalým reliéfem benátského lva (Peterokutna kula) a severní věží (Sjeverna kula). Vydat se můžete i do mořského akvária, které najdete přímo v centru města. Podmořský svět tu budete pozorovat v 25 samostatných nádržích. Při cestě mezi Porečí a Novigradem mohou rodiny s dětmi navštívit velkolepý aquapark Aquacolors.

Poreč: Kultura & historie

Historie města sahá až do dob starověkého Říma. Ve 2. století před naším letopočtem vznikl na místě dnešního města vojenský tábor, který byl později přestavěn na město. V 5. století našeho letopočtu převzali nadvládu nad Porečí Ostrogóti a o několik desetiletí později Byzanťané. Dalšími majiteli se roku 788 stala Franská říše a v průběhu středověku Benátská republika. Právě Benátčané zanechali za více než 500 let ve městě svou největší stopu, vystavěli zde mnoho budov a paláců v benátském stylu. Koncem 18. století se Poreč stal součástí Habsburské monarchie, kterou střídaly krátké nadvlády Italského království a Francouzského císařství. S koncem první světové války se město stalo součástí Itálie a pod správu Jugoslávie, respektive Chorvatska se dostalo až roku 1947. Za kulturou se můžete v Poreči vydat do několika městských muzeí. V budově sněmovny Sabornica je přístupná výstava Porečské anály (Porečki annale), což je soubor děl umění moderní doby, o historii města se více dozvíte ve Vlastivědném muzeu Porečska (Zavičajni muzej Porestine), sídlícím v barokním paláci Sinčiců. Za uměním se vydejte do muzea sakrálního umění v budově Diocesan nedaleko Eufraziovy baziliky. Na první pohled nenápadné muzeum vás zaujme sbírkou raně křesťanských předmětů ze 4. století, či sbírkou plastik ze středověku a novověku. Poreč žije především v letních měsících. To se zde koná řada hudebních festivalů, z nichž ty nejznámější jsou folklorní festival Zlatá sopela, jazzové večery u vlastivědného muzea (Jazz u lapidariju) nebo koncerty klasické hudby konané přímo v Eufraziově bazilice. V září se veškerá pozornost města věnuje historickému festivalu Giostra.

Poreč: Noční život

Noční život v Poreči probíhá především v letní sezóně. Kromě samotných hotelových komplexů je zábava situována do centra města na Náměstí svobody (Trg Slobode). Zde najdete řadu nočních klubů, barů i kaváren. Osobně pak doporučujeme návštěvu klubu Byblos přímo na pláži v tzv. Zelené laguně. Vyzkoušet můžete i další bary, v Modré laguně bar Plava a na městské pláži Villa Club. Diskotéka až do ranních hodin se pořádá v klubu Saint and Sinner.

Poreč: Zajímavé informace

Pokud budete mít v Poreči volný čas, můžete jej využít k výletům po okolí. Na předměstí města v hotelové části Cervar Porat se dochovaly zbytky římských vil a přístavu, který zde v antice stával. Z novodobého přístaviště odtud vyplouvají lodě do Benátek. Ve vesnici Višnjan, vzdálené dvanáct kilometrů od Poreče, se dochovalo středověké městské opevnění, několik kostelů s původními gotickými freskami. Hlavním lákadlem obce je ale hvězdárna, která je v rámci prohlídkových okruhů přístupná veřejnosti. Každoročně se zde 21. června, na den letního slunovratu, koná Astronomický festival. Od hvězdárny se pouhé dva kilometry nacházejí zříceniny benediktského kostela z 11. století. Stejným směrem od Poreče, do vnitrozemí na severovýchod leží další turisty vyhledávaný cíl. Jedná se o zpřístupněnou krápníkovou jeskyni Baredine. Otevřená veřejnosti byla teprve nedávno a v rámci čtyřiceti minutového prohlídkového okruhu tu uvidíte kromě bohaté krápníkové výzdoby i macaráta jeskynního (čovječja ribica), vzácného endemického obojživelníka, který pobývá pouze v jeskyních Dinárského krasu.


Poreč očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.