hero image

Autobus tam a zpět: Pula

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Pula

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Pula autobusové nádraží

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Pula: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

39

Počet zastávek

1

Země

Chorvatsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Pula: Informace o městě

Pula: Obecné informace

Pula je přístavní město v Chorvatsku na pobřeží Jaderského moře. Jedná se o turistické centrum poloostrova Istrija a zároveň s 57 tisíci obyvateli i o největší město Istrijské župy. Návštěvníkům nabízí atmosféru menšího městečka s množstvím pamětihodností, krásnými písčitými plážemi a klidnou okolní přírodou. Diky své poloze se Pula stala dopravním centrem západního Chorvatska s možností lodní dopravy do italských letovisek. Nejznámější památky v Pule pocházejí z dob Římské říše, za jejíž vlády došlo k největšímu rozvoji města. Najdete zde slavný Amfiteátr (Arena) z 1. století, který je dnes druhý nejzachovalejší na světě po římském Koloseu. Amfiteátr, sloužící ve starověku pro pořádání gladiátorských zápasů, původně pojal 23 tisíc diváků, dnes se jich do něj vejde při různých kulturních akcích asi pětina. Stavba spadá pod archeologické muzeum a platí se do ní vstupné. Rovněž z 1. století pochází Herkulova brána z původního římského opevnění města (Porta Herculea) či triumfální oblouk rodiny Sergiů s bohatě zdobenou výzdobou. Původně byl oblouk součástí Zlaté brány, která ale byla v 19. století zbourána. Bránu i oblouk je možné si prohlédnout bezplatně. To ale neplatí o pozůstatcích chrámu sv. Augusta, přestavěnému po odchodu Římanů na křesťanský kostel. Dnes v něm sídlí muzeum antických soch. Porta Gemina, v českém překladu dvojitá brána dříve sloužila jako součást opevnění města, dnes jí vede vstup do archeologického muzea.

Co navštívit

Na kopci nad městem se nacházejí pozůstatky římského divadla a v jednom z domů i volně přístupná římská mozaika ze 3. století s motivem z řecké mytologie. Z neřímských památek ve městě stojí za návštěvu pozůstatek byzantské baziliky Sancta Maria Formosa z 6. století, respektive její pohřební kaple a římský sarkofág s ostatky svatých, dále budova renesanční mariánské katedrály Světa Marija s nádherným interiérem a nedaleký františkánský klášter (Franjevački Samostan). V jeho areálu lze, kromě kopií středověkých fresek, spatřit v kapli sv. Jana originální římskou mozaiku ze 2. století. Pouze zvenčí můžete obdivovat radnici vybudovanou v původním římském antickém Dianině chrámu. Atrakci pro turisty představuje komplex podzemních chodeb Zerrostrasse. Ten vznikl za vlády Rakouska-Uherska v první světové válce jako úkryt pro obyvatele města před bombardováním a jako sklad munice. V současnosti je objekt přístupný ze tří různých míst ve městě a sídlí v něm umělecká galerie. Pula je ideální místo pro koupání. Pláže jsou sice členité a často i štěrkovité, i přesto denně lákají stovky místních a turistů. Z vlastních zkušeností vám doporučujeme pláže Histria, Ambrela a Brioni.

Pula: Kultura & historie

Osídlení na místě dnešní Puly je spjato se starořeckou bájí o plavbě Argonautů, první doložené obydlení Istrijského poloostrova je pak datováno do 6. století před naším letopočtem, kdy se zde usídlil kmen Histrijců, podle kterého později dostala oblast i své jméno. Na přelomu letopočtu Římané v Pule založili novou kolonii a vybudovali mnoho dodnes dochovaných staveb. Ve středověku město dobyli Benátčané a ve 14. století Pula téměř zanikla. Vzestup přišel až v roce 1813 s připojením k Rakouské monarchii, kdy zde byl vybudován významný přístav. Po první světové válce město připadlo Itálii, jejíž součástí bylo až do vzniku obnovené Jugoslávie v roce 1945. Za druhé světové války utrpěla Pula těžké bombardování, při kterém bylo zničeno na 40 % budov města.

Pula: Noční život

Pula se v minulosti stala symbolem setkávání významných osobností kulturního života. Jezdili sem římští císaři, město fascinovalo Napoleona, Františka Josefa I. i Josipa Broze Tita., kteří v Pule trávili své volné dny a přijímali zahraniční vzácné hosty. Počátkem 20. století zde pobýval slavný spisovatel James Joyce. V Pule můžete navštívit desítky muzeí i galerií. Osobně doporučujeme zajít do archeologického muzea, kde najdete řadu antických vykopávek, historické a námořní muzeum Istrie, věnované mořeplavectví a dějinám přístavu či muzeum moderního umění a muzeum vinařství a pěstování oliv. V bývalé rakouské pevnosti Verudela je dnes umístěno mořské akvárium. Z kulturních akcí stojí za zmínku filmový festival, který se pravidelně koná po dva červencové týdny v amfiteátru, a mezinárodní festival alternativních divadel konaný také v červenci. Kromě těchto dvou událostí se v létě téměř každý den koná menší koncert či divadelní představení. V loděnici zvané Uljanik můžete každovečerně od devíti hodin bezplatně pozorovat světelnou show svítících obrů. V té samé loděnici najdete i legendární rockový klub Uljanik, za nočním života se můžete vydat i do dalších klubů, jako je např. Rock Cafe Pula, Pietas Iulia, Aruba a Monte Paradiso.

Pula: Zajímavé informace

Turisté návštěvu Puly většinou spojují s výletem na nedaleké Brijunské ostrovy, někdy zvané též jako Briony. Ostrovy jsou přístupné pouze lodí, která vás většinou zaveze z východiska výletů městečka Fažana vzdáleného 8 km od Puly. Briony jsou národním parkem, a proto do nich musíte zaplatit vstupné a dodržovat předepsaná pravidla. Vydat se můžete na několik ostrovů, z nichž se největší jmenuje Veli Brijun. Tam najdete vše, co od návštěvy očekáváte, včetně antických pozůstatků římských vil, byzantské pevnosti i středověkou hranolovou věž ze 13. století. V benátském kostele potom sídlí archeologické muzeum. V západním výběžku ostrova se nachází zoo-safari s volně žijícími zebrami i žirafami. K jednodennímu výletu se přímo vybízí návštěva obce Premantura a chráněné krajinné oblasti Kamenjak. Tato oblast je známá pro chov ústřic, které můžete ochutnat v některé z místních restaurací. Přímo na mysu Kamenjak potom najdete stovky zátok vhodných ke klidnému koupání v Jaderském moři.


Pula očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.