hero image

Autobus tam a zpět: Sofie

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Sofie

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Sofie (autobusový terminál Serdika)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Sofie: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

30

Počet zastávek

1

Země

Bulharsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Sofie: Informace o městě

Sofie: Obecné informace

Hlavní město Bulharské republiky ležící na úpatí známého pohoří Vitoša na západě země nedaleko hranic se Srbskem. Město s počtem obyvatel srovnatelným s Prahou (1,3 milionu) je politickým, kulturním i hospodářským centrem města. Sofie představuje pro turisty ideální destinaci se starověkými, středověkými a moderními památkami i nedalekou přírodou krásných balkánských hor.

Co navštívit

Centrum města
Město Sofie je na prohlídku velmi nenáročné, všechny památky se nacházejí v centru města a jejich návštěva vám zabere maximálně jediný den. Dominují zejména církevní stavby, do kterých můžete nahlédnout bezplatně. V novobyzantickém stylu byla postavena Katedrála sv. Alexandra Něvského. Není sice nejstarší (byla postavena až v letech 1904-1912), ale svou krásou se řadí mezi nejkrásnější turistické cíle Sofie. Obdivovat budete zejména bohatou výzdobu s mnoha freskami, mozaikami i dřevořezbami. V centru města na bulváru kněžny Marie Luisy nelze přehlédnout jedinou sofijskou mešitu. Nese jméno Banja Baši, což v turečtině znamená Mnoho lázní. Stavba postavená již koncem 16. století totiž stojí v místech lázeňského termálního pramene. Dominantou celé mešity je minaret s 15 metrů velkou kopulí. Oficiálně se do mešity nedostanete. Pokud sem však dorazíte mimo hlavní modlitební časy a dodržíte-li pravidla islámského náboženství, budete si moci prohlédnout i interiér stavby. V centru města dále můžete navštívit byzantský cihlový kostel sv. Sofie, který stojí v parku nedaleko katedrály či pozůstatky antického fóra s kostelíkem sv. Jiří v samém centru Sofie. Na ulici Vitoša najdete stovky obchodů s módou, suvenýry a řadu kaváren či restaurací, kde je možnost ochutnat typické balkánské jídlo.

Bojanský kostel a vodopád
Jediná památka na území Sofie zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Najdete ji na kraji města nedaleko pohoří Vitoša v dostupnosti městské dopravy. Bojanský kostel byl postaven již v 10. století a pro své návštěvníky je unikátní svými zachovalými středověkými freskami. Na první pohled nenápadná stavba, kterou snadno přehlídnete vás v interiéru doslova učaruje. Počítejte pouze s tím, že do kostela se platí vstupné a uvnitř vás nechají maximálně 10 minut. Od kostela se potom můžete po strmé cestě vydat k nádhernému Bojanskému vodopádu. Jeho návštěvu doporučuji v jarních měsících, kdy jím protéká spousta vody.

Pohoří Vitoša
Městskou hromadnou dopravou jsou lehce dostupné vrcholky pohoří Vitoša. Možností k výletu budete mít hned několik, přičemž můžete využít i některou z řady lanovek, které areál nabízí. Jen si předem zjistěte otevírací dobu lanovky a přesvědčte se, že na vrcholcích se ještě nenachází větší množství sněhu. Vždy se držte pouze turistických tras a dostatečně se vybavte na cestu. Vydat se potom můžete na nejvyšší vrchol Vitoše – Černý vrch (2290 m), kam především v letních měsících stoupají denně desítky turistů. Vaši cestu začněte v Aleku, odkud si můžete vybrat z nabídky několika cest, z nichž ta nejdelší trvá na vrchol 2 hodiny. Při sestupu zpátky z hory se vraťte včas, ať stihnete poslední jízdu lanovky dolů do města. Nám bohužel ujela a museli jsme si složitě volat taxi.

Sofie: Kultura & historie

Historie osídlení na území dnešní Sofie má původy již před osmi tisíci let. Ve starověku to bylo nejdříve sídlo kmene Thráků a v roce 29 př. n. l. zde Římané založili antické město Ulpia Serdica, ze kterého se stalo hlavní město vnitřní Dácie. V době Římské říše město dosáhlo nebývalého rozsahu, vznikla řada veřejných budov, z nichž se některé dochovaly do současnosti. Po vzniku Byzantské říše se stala dnešní Sofie její součástí. Několikrát změnila své jméno, nejdříve se ze Serdiky stal Sreděc a v 11. století Triadica. Až teprve ve 14. století začal být používán název Sofia, a to podle chrámu sv. Sofie, který byl ve městě postaven. Ve stejném století město dobyli Arabové, kteří celé Bulharsko ovládali přes 500 let. Osmanští Turci v Sofii postavili řadu mešit a minaretů, většina z nich nicméně padla za oběť dobytí města v roce 1878 ruskými vojsky. O rok později vznikl stát Bulharsko a Sofie se stala jeho hlavním městem. Podrobnou historii města se dozvíte v Národním historickém muzeu či Archeologickém muzeu. Za uměním se naopak vydejte do Národní galerie v dnešním bývalém carském paláci. Osobně potom doporučuji návštěvu vojenského muzea, kde se v expozici nachází také československý předválečný tank LT 35. Kulturně žije Sofie zejména v letních měsících. To se ve městě konají festivaly všeho druhu, v červnu lze zmínit Holi music festival, Watertower art fest nebo rockový festival Voinegovtsi wrong fest. V červenci a srpnu pak návštěvníky láká Jazzový festival a Drum&Bass festival Broken Balkanz.

Sofie: Noční život

Plovdiv
Na jednodenní výlet se můžete ze Sofie vydat do druhého největšího města Plovdivu. To návštěvníky láka na starověké, středověké i moderní památky se zachovalými malebnými křivolakými uličkami. Z památek zde stojí za návštěvu zachovalé thrácké opevnění, starověký stadion či antické fórum. Ve městě se zachoval i římský amfiteátr, který je dnes dějištěm mnoha kulturních akcí. Dále zde najdete mešitu Džumaja ze 14. století, turecké lázně a řadu novobyzantských kostelů. Vydat se můžete i do národního leteckého muzea či hojně navštěvovaného kláštera Bachkovo, vzdáleného asi 30 kilometrů od města.

Skopje
Ze Sofie je hlavní město Makedonie Skopje snadno dostupné. To pro vás může být ideálním cílem na jednodenní výlet za poznáním nádherné přírody, historických památek i kulturní rozmanitosti křesťanů a muslimů na jednom místě. V centru Skopje navštivte starý bazar, pevnost Kale či se vydejte na výlet do nedalekého kaňonu Matka.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.