hero image

Autobus tam a zpět: Bruggy

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Bruggy

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Bruges (D1034 Brugge)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Bruggy: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

38

Počet zastávek

1

Země

Belgie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Bruggy: Informace o městě

Bruggy: Obecné informace

Bruggy, ve francouzském jazyce Bruges, jsou město na severozápadě Belgie, necelých sto kilometrů od Bruselu. Bývají považovány za jedno z nekrásnějších sídel v západní Evropě, díky síti kanálů tvořených řekou Reie navíc připomínají italské Benátky. Ve městě žije přes 115 tisíc obyvatel, kteří tvoří správní a historické centru, provincie Západní Flandry. Bruggy jsou vyhledávaným cílem milovníků středověké architektury, centrum města od 16. století příliš nezměnilo svoji podobu a tak se v něm nachází velké množství gotických staveb. Nejen z těchto důvodů je město zapsáno na seznamu UNESCO.

Co navštívit

Centrum města je velmi malé, proto jej bez problémů zvládnete projít pěšky. Nebo si můžete půjčit kolo, na která jsou v Belgii zvyklí a využívá jej kde kdo.

Vaší cestu po památkách začněte na hlavním náměstí (Grote Markt, pro místní jen Markt). V jeho jižní straně najdete dominantu Brugg, 83 metrů vysokou zvonici Belfort. Ta je přístupná veřejnosti, a tak si po zdolání více než 360 schodů budete moci vychutnat překrásný pohled na město, pokud navíc přijdete v určitou dobu, uslyšíte a uvidíte zvonkohru se 47 zvony. Zvonice byla postavena ve 13. století, dnešní podobu ale získala až později při úpravách začátkem doby renesanční. K této památce se vyplatí přijít hned ráno, během dne se zde tvoří dlouhé fronty. Na náměstí se můžete zastavit v některé z místních restaurací nebo si prohlédnout středověké měšťanské domy a sochy Pietra de Conincka a Jana Breidela, občanů stojících v čele povstání proti Francouzům.

Druhé nejnavštěvovanější místo ve městě představuje kostel Panny Marie (Onthaalkerk Onze Lieve Vrouw), postavený převážně v gotickém slohu ve 13. století. Jeho věž je dokonce vyšší než zmíněné zvonice, měří 122 metrů, byla postavena z cihel a je druhou nejvyšší kostelní věží v Belgii. Jen pro představu, ta nejvyšší v Česku, kostelní věž sv. Bartoloměje v Plzni měří 102 metrů. Hlavním důvodem pro Vaši návštěvu kostela ale nebude její velikost, hned vpravo od vchodu najdete Michelangelovu Madonu s dítětem, která je jeho jedinou sochou mimo území Itálie. V interiéru stavby můžete obdivovat i zdobené renesanční náhrobky Marie Burgundské.

V historickém centru mezi náměstími vyčnívá ještě tzv. Burg. Stojí tu krásná středověká radnice (Stadhuis) zdobená sochami flanderských hrabat a biblických postav či soudní palác s renesančním průčelím (Oude Griffie). Dále na náměstí najdete Baziliku Svaté krve tvořenou dvěma kaplemi. Jsou úplně odlišné, ta dolní je románská a horní novogotická. V Bazilice je uložena jedna z nejvýznamnějších relikvií v Evropě - několik kapek údajné Ježíšovy krve.

Od úterý do soboty je v provozu Rybí trh, kde si můžete koupit některou z čerstvě ulovených mořských ryb. Z trh můžete podél vodního kanálu dojít k přístavištím, odkud vyplouvají loďky na cestu po kanálech. Tato turisticky velmi oblíbená atrakce ukáže návštěvníkům i jinak nepřístupná místa. Počítejte s variantou, že i loděk se budou tvořit fronty.

Bruggy: Kultura & historie

První osídlení na území Bruggy pochází již z dob Římanů, jehož původní opevnění obnovil v 9. století flanderský hrabě. Založil zde nové město proti nájezdům Vikingům, které se ve středověku proměnilo mezi jedno z hlavních evropských center obchodu. Bruggy se staly členem obchodního spolku Hanza a obchodovali především se skotskou a anglickou vlnou, ze které potom vyráběli sukno. Město se stalo cílem kupců z celého světa, kteří sem přivezli koření a další zajímavé suroviny. Údajně zde dokonce roku 1309 vznikla burza, ve středověku jakási směnárna zboží. Populace dosáhla počtu 200 tisíc obyvatel, což bylo dvakrát více, než v současnosti. V 15. století město ovládl burgundský vévoda Filip Dobrý. Bruggám přinesl další rozvoj ve vědě a umění, vznikla tradice výroby krajek, proslavily se i díky vlámské malířské škole. Později nastala, kvůli zvyšující se hladině kanálů, v Bruggách ekonomická krize a došlo k úpadku města, který byl obnoven před první světovou válkou jako jedno z center světového turistického ruchu.

Za kulturou a uměním se můžete vydat do Groeninge muzea, galerie obrazů mistrů vlámského malířství. Jsou zde vystaveny díla autorů, jakým byli Jan van Eyck nebo Hieronymus Bosch. V Greuuthouse museu kromě obrazů vystavují i tapisérie. Francie a Belgie se přou o původ hranolek, dnes se většinou užívá název French fries, ale jak to bylo doopravdy se dozvíte v muzeu hranolků (Friet Museum). Milovníci dobré belgické čokolády by neměli vynechat muzeum Choco-Story věnující se výrobě tohoto sladkého kakaového pokrmu. Samozřejmostí je ochutnávka.

Bruggy: Noční život

Bruggy nejsou hlavním centrem nočního života v Belgii. Většina mladých jezdí za akcemi do nedalekého Gentu, přesto se najde ve městě několik míst, kde se dá zajít na dobré belgické pivo či do taneční kavárny. Ty hlavně najdete ve studentských čtvrtích Langestraat, Kraanplein nebo Kuiperstraat.

Bruggy: Zajímavé informace

Gent
Leží mezi Bruselem a Bruggami na soutoku řek Šeldy a Leie. Bývá považován za jedno z nekrásnějších měst v Belgii, dominují mu středověké hradby a mohutný hrad Gravensteen. Za návštěvu stojí i gotická katedrála St-Baafskathedral či malebná ulička Graslei, která je lemována starými středověkými domy. V současné době je Gent univerzitním městem, proto tu je velmi aktivní noční život.

Ostende
Nachází se opačným směrem od Bruggy, na belgickém pobřeží. Jedná se o lázeňské město s krásnými písčitými plážemi. Kromě toho tu najdete např. vojenské muzeum Atlantického valu vybudovaného Němci za druhé světové válce proti invazi Spojenců.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.