hero image

Autobus tam a zpět: Bayonne

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Bayonne

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Bayonne

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Bayonne: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

54

Počet zastávek

1

Země

Francie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Bayonne: Informace o městě

Bayonne: Obecné informace

Město Bayonne se nachází na samém jihu Francie u hranic se Španělskem. Protéká jím řeka Adour, která se pak o pár kilometrů později vlévá do Biskajského zálivu. Jedná se o oblíbené výletní místo, které s dalšími městy Anglet a Biarritz tvoří městkou aglomeraci s více než 300 tisíci obyvatel. V samotném Bayonne žije okolo 45 tisíc obyvatel. Pro turisty je to jedno z nejoblíbenějších výletních míst, které láká na řadu historických památek, z nichž jsou některé zapsány i na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město získalo svůj název od bodné chladné zbraně bajonetu, který se zde po staletí vyráběl.

Co navštívit

Dominantou města, kterou nesmíte při návštěvě Bayonne vynechat je bezesporu katedrála Panny Marie Bayonnské - ve francouzštině Cathédrale Sainte-Marie de Bayonne. Byla postavena v gotickém slohu ve 13. století, dostavba a úpravy ale trvaly až do 19. století. Katedrála je sídlem bayonnských biskupů. Vstup je zdarma, otevřena je však pouze v letních měsících a v době bohoslužeb. Chrám najdete na poutní cestě do Santiago de Compostela.

Z dalších míst stojí za návštěvu Bayonnské baskické historické muzeum, které se nachází v domě Maison Dagourette postaveném v 16. století na břehu řeky Nive, která se zde vlévá do Adouru. Muzeum ve své expozici návštěvníkům představuje dějiny námořního obchodu v regionu, historii města, a hlavně Baskickou kulturu. Baskové, franc. Basques, jsou obyvatelé středoseverní části Španělska a jihozápadního cípu Francie, z nichž je většina soustředěna v autonomním společenství Baskicko, které usiluje o nezávislost. Mluví vlastním jazykem, a proto možná najdete v Bayonne i některé nápisy v baskičtině.

Pro zájemce o jídlo se doslova nabízí prohlídka továrny na vyhlášenou místní čokoládu lˇAtelier de Chocolat. Dozvíte se tu něco blíže k technologiím výroby čokolády, samozřejmostí je i ochutnávka. Děti si dokonce mohou vytvořit vlastní čokoládu ve tvaru ryby a tu si potom odnést domů.

„Bayonne ham tour“ uspokojí zájemce s chutí na pravou francouzskou šunku. V místní šunkárně Pierre Ibaialde´s atelier se při 40minutové prohlídce dozvíte plno zajímavých faktů o tradici výroby baskické šunky a dalších uzených pochoutek. Závěrem dostanete i ochutnat několik druhů.

Bayonne: Kultura & historie

Největší slávy dosáhlo Bayonne ve středověku – mezi 13. a 15. stoletím město prosperovalo pod nadvládou anglo-normanských králů, kteří sídlili v Akvitánii. Později sem přišli židé, vyhoštění ze Španělska. Ti se pak zapsali do historie města. Svým typickým obchodnickým chováním udělali z Bayonne obchodní město a založili výrobny čokolády. Symbolem se stala i stavba lodí a výroba místních zbraní – bajonetu.

Město se zapsalo i do československé historie, a to během první světové války. V roce 1914 tu českoslovenští legionáři z Roty Nazdar prodělali dvouměsíční vojenský výcvik a v 12. října 1914 složili slavnostní přísahu. Věnován jim je památník u městského opevnění.

Kultura v Bayonne je poměrně mrtvá, většina akcí se odehrává v nedalekém Biarritzu, kde najdete i několik dalších muzeí a kasin. Výjimku tvoří pouze tradiční průvod obrovských figurín během baskického festivalu. V tu dobu – na přelomu července a srpna – se město zahalí pouze do dvou barev, červené a bílé, které jsou národními barvami Baskicka. Pokud se sem v termín festivalu vydáte, uvidíte místní s bílými obleky, červeným pásem a červenou čepicí. Během festivalu se konají různé koncerty, oslavy, býčí zápasy a mnoho dalších zajímavých kulturních akcí.

Bayonne: Cíle v okolí

Biarritz

Coby kamenem dohodil se snadno dostanete z Bayonne do přímořského městečka Biarritz. V letních měsících můžete zdejší pláže využít ke koupání, kromě toho můžete ve městě navštívit i řadu dalších památek: Kostel sv. Martina z 12. století, přestavěný v 16. století, Mořské muzeum s akvárii a bazény pro chov žraloků či muzeum čokolády. Rozsáhlou sbírku předmětů původem z Indie, Nepálu, Tibetu a Číny uvidíte v místním asijském muzeu. Zajímavostí jsou i dvě velká kasina či luxusní hotel Chapelle Imperiale, který navštěvovala císařovna Eugenie. Milovníci surfu se do Biarritzu každoročně sjíždějí na světoznámý Surf Festival.

Bayonne leží v blízkosti španělských hranic, proto můžete využít této příležitosti a vydat se více na jih do města San Sebastian. Jeho historická část Parte Vieja (Staré Město) leží pod vrchem Monte Urgull, na kterém se nachází pevnost La Mota. Hlavní obchodní a hospodářské centrum tvoří čtvrť Centro. Z nejznámějších památek zde můžete navštívit katedrálu Catedral del Buen Pastor de San Sebastián, která je nejvýznamnější sakrální stavbou ve městě. Byla postavena koncem 19. století v novogotickém stylu. Kongresové centrum Kursaal je hlavním centrem pro známý každoroční filmový festival San Sebastián. Pozornost si zaslouží i palác Miramar, bývalé letní sídlo španělské královské rodiny nebo kostely San Vicente ze 16. století a kostel Santa Maria z 18. století.

Dune du Pilat je největší písečná duna v Evropě. Nachází se asi 60 kilometrů jihozápadně od Bordeaux u městečka Arcachon. V současnosti je vysoká skoro 107 metrů a vy se po ní můžete osobně projít. Vzniká navíváním písku z mořského pobřeží, rozšiřuje se rychlostí pět metrů ročně a postupně pohlcuje okolní les i cesty.

Na delší jednodenní výlet se můžete vydat do již zmiňovaného Bordeaux. Ochutnáte místní víno a poznáte památky – ideální francouzská kombinace. Městu dominuje středověká katedrála se zvonicí. Najdete zde i jedno z největších náměstí v Evropě a překrásné nábřeží řeky Garonny s náměstím Place Royal, kde na vás dýchne atmosféra 18. století a doby Ludvíka XV.


Bayonne očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.