Pokud máte potíže při náhledu na tuto webovou stránku, zavolejte nám prosím na +420 228 880 001 nebo se obraťte na FlixBus Google Assistant aplikace.

§§ geoTextTitle §§

§§ geoLinkText §§

Autobus tam a zpět: Skopje

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.

Více informací zde

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.

Více informací zde
Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.

Aktuální informace o trase

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.

Naše nabídka

Jízdní řády autobusů Skopje

Vyhledat jízdní řád mezi
Vybrat dny
Odjezd
zpět
Dny Přestupy Odj. Doba jízdy Příj. Od
§§ getWeekdayString(connection.weekdays) §§ §§ connection.interconnection_transfers.length §§ §§ formatTimeFilter(connection.departure.timestamp, connection.departure.tz) §§ §§ formatDuration(connection.duration.hour, connection.duration.minutes) §§ §§ formatTimeFilter(connection.arrival.timestamp, connection.arrival.tz) §§ §§ connection.price > 0 ? formatPrice(connection.price) : 'Rezervuj nyní' §§
Doba jízdy: §§ connection.duration.hour §§:§§ connection.duration.minutes < 10 ? '0' + connection.duration.minutes : connection.duration.minutes §§
Čas na přestup: §§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.hour §§:§§ connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes < 10 ? '0' + connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes : connection.interconnection_transfers[tripIndex-1].duration.minutes §§
§§ stop.departure.timestamp + '000' | date :'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.station.name §§
přes  
§§ viaStop.station.name §§ §§ viaStop.station.name §§,  ...,  §§ viaStop.station.name §§ ,
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date :'HH:mm': stop.arrival.tz §§ §§ stop.station.name §§
přes
§§ stop.arrival.timestamp + '000' | date : 'HH:mm' : stop.departure.tz §§ §§ stop.departure.timestamp + '000' | date : 'HH:mm': stop.departure.tz §§
§§ stop.station.name §§

Pokud máte rádi historie, mohla by se vám líbit také tato města:

Skopje očima Jiřího

Jiří Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.
Praha
25 let
Low-cost cestovatel

Skopje: Informace o městě

Budova v Skopje

Obecné informace

Hlavní a také největší město Makedonské republiky představuje ideální cíl pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Toto půlmilionové město navíc díky své geografické poloze nabízí široké možnosti využití cestovního ruchu, což z něj dělá cestovatelské centrum jihovýchodní Evropy. Skopje se nachází v severozápadní části Makedonie na řece Vardar. V současné době tvoří jeho obyvatelstvo ze dvou třetin Makedonci a dále z dvaceti procenty Albánci či Romové. Ve městě tak najdete směsici arabské a křesťanské kultury, což Skopje rovněž dodává na jedinečnosti.
Budova ve Skopje

Co navštívit

Centrum města a bazar
Centrum Skopje je malé a pro jeho návštěvu bohatě postačí jediný den. Vaše cesta nejprve povede do starého bazaru, která se nachází mezi starým kamenným mostem, pevností a řekou Vardar. V minulosti tam probíhala veškerá hospodářská činnost ve městě, v době svého největšího rozmachu dokonce patřilo mezi největší bazary na Balkáně. Dnes se budete moci projít jeho malebnými uličkami, osvěžit se místní zmrzlinou či čerstvými džusy a pak ochutnat arabskou kuchyni. Na trhu také můžete zakoupit za nízké ceny všechny druhy ovoce, včetně těch exotických.  Mezi pevností a starým bazarem navštivte mešitu Mustafa Paši z roku 1492.

Ve Skopje najdeme kromě mešit i pravoslavné kostely. Jednou z nejvýznamnějších památek je kostel sv. Spase ze 16. století, nacházející se poblíž zmiňované Mustafa Paši. V kostele se nachází i hrob Goce Delčeva, makedonského národního hrdiny. Historicky vzácnější je ale kostel sv. Panteleona nacházející se v části Nerezi. Ten je známý díky zachovalým freskám z 12. století. 

Starý bazar (arabskou část) spojuje s centrem města kamenný most (Kamen most). Řadí se mezi symboly města – najdete ho i na městském znaku, a je hlavní spojnicí mezi oběma břehy Vardaru. Přes most se z bazaru dostanete na Náměstí Makedonie. Toto nejvýznamnější a největší náměstí ve Skopje můžeme nazvat makedonským Václavským náměstím. Náměstí dominuje novodobá socha Alexandra Makedonského či Ristikův palác. 

Pevnost Kale
Návštěvu místního bazaru můžete spojit s procházkou k nedaleké pevnosti Kale (v místním jazyce Ckopsko kale). Ta je v současné době volně přístupná, takže vám může posloužit jako místo pro dopolední piknik i večerní posezení. Při naší návštěvě (2017) nicméně probíhaly v pevnosti drobné stavební práce, které částečně limitovaly možnost prohlídky pevnosti. 

Z Kale, která je dominantou celého centra, dostanete překrásný výhled na celé Skopje a jeho okolí. Samotná návštěva pevnosti, jejíž nejstarší základy pocházejí až ze 6. století, Vám nezabere víc než hodinu. Nejzajímavější pro vás asi bude procházka po zrekonstruovaných hradbách, které ale netvoří samostatný okruh a budete se muset vracet po stejné cestě tam i zpět. Ve své historii dosáhla Kale největšího rozmachu ve středověku, kdy byla součástí Byzantské říše, která se podílela na jejím rozšíření a přestavbě. Dalších modernizací se pak dočkala po nadvládou Osmanské říše. Již zmiňované zemětřesení v roce 1963 pevnost silně poškodilo a většina zdí byla obnovena až v poslední době.

Kaňon Matka
Svou nejkrásnější přírodní atrakci nenajdete přímo v centru Skopje, ale asi 15 kilometrů západně od města. Nejpohodlněji se sem dostanete samozřejmě taxíkem, zajíždí sem ale i linka městské hromadné dopravy. Samotný kaňon tvoří řeka Treska, pravý přítok Vardaru, ve skutečnosti se ale jedná hlavně o umělé jezero, které je nejstarším v Makedonii. Okolí kaňonu Matka představuje ideální místo pro koupání i nenáročnou pěší turistiku. Bezplatně je přístupna několikakilometrová stezka podél jezera, při které budete procházet okolo několika pozůstatků pravoslavných klášterů postavených v dobách Osmanské říše. Nejznámější z nich je patrně ženský klášter Sv. Bogorodice a kostel Sv. Andreja, vedle kterého najdete restaurace s tradiční makedonskou a balkánskou kuchyní.

Osobně vám pak doporučuji pronajmout si na dvě hodiny kánoe a poznat tak celý kaňon přímo z vodní hladiny.

Vrch Vodno
Městská hromadná doprava z centra Skopje zajíždí i pod vrchol Vodno. Ten se nachází jihozápadně od hlavního města a se svou výškou 1066 metrů nad mořem tvoří další z dominant celé Makedonie. Na samotný kopec můžete vystoupat pěšky, případně vyjet lanovkou. Pozor, lanovka jezdí pouze v určité dny a může se stát, že v době vaší návštěvy nemusí být v provozu. Doporučujeme proto informace ověřit předem. Pěší výstup na Vodno ale také nemusí být k zahození a přestože začátek výstupové cesty začíná v nadmořské výšce 337 (Vodno má 1066 – překonáte převýšení více než 700 metrů), po celou dobu se budete kochat nádhernými výhledy na okolí a makedonskou přírodu. V polovině cesty se navíc nachází tzv. Sredno Vodno, kde najdete i několik restaurací a možností občerstvení. 

Od roku 2002 se na vrcholu Vodna nachází největší křesťanský kříž na světě (Kříž tisíciletí – Mileniumskiot krst), který je viditelný až do vzdálenosti 100 kilometrů. V noci potom nádherně svítí na město Skopje.
Pravoslavná církev ve Skopje

Kultura & historie

Historie Skopje sahá až do doby starověku, kdy se zde nacházel hrad Scupi. Ve středověku pak město spadalo pod Byzantskou říši, ve 14. století ale nad Skopje získali nadvládu Turci, kteří zde vládli až do balkánských válek počátkem 20. století. V roce 1918 se Skopje i celá Makedonie stala součástí Jugoslávie a samostatnost získala až v roce 1991.

Skopje je kulturním cetrem země. Můžete zde navštívit Muzeum Makedonie s historickou, archeologickou či etnologickou expozicí či Muzeum současného umění, které se řadí mezi nejvýznamnější muzea svého druhu na Balkáně. 

V létě můžete ve městě navštívit kulturní léto nebo vyhlášený jazzový festival. Květen ve Skopje patří operním večerům či festivalu blues a soul.

Zájemci o sport mohou v sezóně navštívit zápas některého z místních házenkářských klubů. Právě házená je totiž v Makedonii národním sportem
Muzeum zálivu Bones v Makedonii

Cíle v okolí

Tetovo 
Ideální jednodenní výletní cíl ze Skopje. Pro turisty je toto město u kosovských hranic zajímavé svými arabskými památkami – Malovanou mešitou Šarena Džamija z 15. století, klášterem Arabati Baba Tekke či zbytky pevnosti zničené během balkánských válek.

Ohrid 
Při návštěvě Makedonie byste neměli vynechat návštěvu Ohridského jezera. Toto jezero se nachází asi tři hodiny jízdy od Skopje na hranicích mezi Albánií a Makedonií. Na březích jezera najdete krásné písčité pláže přímo vybízející ke koupání či město Ohrid s mnoha zachovalými historickými památkami.

Skopje: vaše autobusová zastávka

Autobusová jízdenka od 379 Kč
Počet spojů z města Skopje 46
Počet zastávek ve městě Skopje 1
Země Severní Makedonie