hero image

Autobus tam a zpět: Banská Bystrica

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Banská Bystrica

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Banská Bystrica,,AS

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Banská Bystrica: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

46

Počet zastávek

1

Země

Slovensko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Banská Bystrica: Informace o městě

Banská Bystrica: Obecné informace

Město plné turisticky zajímavých míst, s bohatou historií a množstvím architektonických památek. To vás čeká v Banské Bystrici. Při prohlídce se soustřeďte na historické jádro, které je již od roku 1955 městskou památkovou rezervací a určitě se vám bude líbit.

Banská Bystrica leží ve středu Slovenska ve Zvolenské kotlině a v současnosti má už téměř 90 000 obyvatel a stále se rozrůstá. Městem protéká stejnojmenná řeka, která se přímo na území města vlévá do Hronu. Je zde mnoho významných administrativních budov: krajský úřad nebo budova Úřadu průmyslového vlastnictví.

Co navštívit

Městský hrad - místo, které by turista měl v městě rozhodně navštívit, je hradní areál, který se skládá z několika světských i církevních staveb. Z kdysi mohutného protitureckého opevnění se do dnešní doby zachoval asi kilometr hradeb a několik bašt. V areálu hradu si prohlédněte Barbakan s padacím mostem a vstupní bránou do opevnění, starou radnici z 16. století (dnes je v ní Středoslovenská galerie) a pětipatrový Matejov dom z 15. století stavěný pro krále Matyáše Korvína. Najdete tu i dva kostely, románský kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející už ze 13. století, ve kterém je oltář z dílny mistra Pavla z Levoče a kaple zasvěcená patronce horníků svaté Barboře a mladší kostel Svatého kříže.

Hodinová věž - hrdě se tyčí ve vrchní části náměstí. Byla postavena v polovině 16. století. Z ochozu ve výšce 20 m nad terénem náměstí se vám naskytne překrásný panoramatický výhled
na koruny okolních horských masivů i do hloubky náměstí a blízkých ulic. Kvůli mírnému naklonění o 68 cm získala přívlastek šikmá.

Mariánský sloup - v roce 1719 byl jako projev díků za ukončení morové epidemie na náměstí před hodinovou věž postavený barokní sloup tyčící se na polygonálním podstavci, na kterém byla umístěná 245 cm vysoká socha Panny Marie. Sloup a samotná socha byly v 19. století přestavěny v klasicistním stylu. Autor díla není znám.

Kostel sv. Františka Xaverského - dvouvěžový kostel ze začátku 18. století je již přes dvě stě let katedrálním chrámem banskobystrického biskupa. Celková rekonstrukce se uskutečnila v roce 2001.

Budova radnice - vznikla v 15. století spojením dvou gotických domů a skoro čtvrt tisíciletí sloužila jako sídlo městské správy. Zachovaly se v ní cenné prvky: překrásný neobarokní měděný lustr, původní dveře s vročením 1698, vzácné fresky či klenby. V současnosti zde sídlí i Informační Centrum Banská Bystrica.

Banská Bystrica: Kultura & historie

Historie
Poprvé byla Banská Bystrica zmíněna v roce 1225, když jí uherský král Béla IV. udělil právo na těžbu surovin. Těžilo se zde železo, stříbro a zlato. Tímto krokem chtěl nalákat hlavně řemeslníky ze Svaté říše římské. Do města tak koncem 13. století přišli Němci, tehdy se tu používal název Neusohl (Nový Zvolen). Bystrica právě díky přistěhovalým řemeslníkům vzkvétala. V roce 1494 zde vznikla společnost Ungarischer Handel (Uherský obchod), která se v nadcházejícím 16. století stala jednou z největších těžebních společností tehdejšího světa.

Město bylo poškozeno několika velkými požáry, při tom nejhorším roku 1761 vyhořelo téměř celé. Ani tato pohroma však neukončila jeho stálý rozvoj. Stalo se sídlem biskupství, což znamenalo rozvoj školství a kultury. Po válce se stala hlavním městem Středoslovenského kraje a spolu s Bratislavou a Košicemi tak jedním ze tří hlavních administrativních a vzdělávacích center Slovenska. Působí zde univerzita Matěje Bela celkem se sedmi fakultami.

Kultura
Zájemci o kulturu mohou navštívit některé ze čtyř divadel. Ve městě je budova Státní opery na Národnej ulici, Divadlo z pasáže, loutkové divadlo Na rázcestí. Jediné profesionální taneční divadlo na Slovensku se stálou scénou je Štúdio tanca. Kromě již zmíněných muzeí a galerií se můžete podívat také do muzea Slovenské pošty nebo do Literárního a hudebního muzea. Ve městě se samozřejmě pořádá i celá řada sezónních kulturních akcí.

Banská Bystrica: Noční život

Zeleným kopcům a odlehlým pastvinám vděčí Banska Bystrica za vynikající pochoutky vyrobené z ovčího mléka – bryndza či chutný ovčí sýr. Banskej Bystrici se někdy také hovoří medové město. Určitě okoštujte jejich medový dort anebo ho kupte svým blízkým jako dárek.

Slovenské pivo Urpiner z dílny Banskobystrického pivovaru konkuruje s přehledem nejen českému, ale i evropskému pivu. Pravidelně to potvrzuje v různých degustačních soutěžích, kde Urpiner získává mnoho mezinárodních ocenění. Zásluhu na těchto úspěších mají jednoznačně suroviny nejvyšší kvality, tradiční receptura, klasická technologie a originalita.

Banská Bystrica: Cíle v okolí

Okolí Banské Bystrice také skýtá mnoho možností pro pěší i pro cykloturisty, všechny stezky jsou pečlivě značené. Když už budete v Banské Bystrici, udělejte si výlet do dřevěného artikulárního kostela v Hronseku. Leží jen asi deset kilometrů jižně od Bystrice a na konci 20. století proběhla jeho generální oprava. Kostel byl postaven v 18. století podle tzv. šoproňských artikul - musel být celý ze dřeva bez použití jediného železného hřebíku, bez věže a stavba musela být hotova za jediný rok. Zajímavě se v něm mísí skandinávská architektura a slovenská lidová tvorba.

Druhý výlet pak můžete uspořádat na hrad Slovenská Ľupča, který leží také asi deset kilometrů tentokrát východně od města. Byl postaven ve 13. století v gotickém slohu jako královský lovecký hrad, ale později často měnil majitele a byl mnohokrát přestavován. Dnešní podoba je neogotická z 19. století. Hrad je situovaný v krásné krajině a je poměrně dobře zachovalý, neboť byl využíván po celou dobu své existence.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.