hero image

Autobus tam a zpět: Trenčín

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Trenčín

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Trenčín,,aut.st.

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Trenčín: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

35

Počet zastávek

1

Země

Slovensko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Trenčín: Informace o městě

Trenčín: Obecné informace

Trenčín je padesátitisícové město v západním Slovensku nedaleko hranic s Českou republikou. Leží na řece Váh v geografické oblasti nazvané střední Pováží. Už od svého vzniku patřil Trenčín mezi nejvýznamnější města v regionu, v současné době je pak centrem Trenčínského kraje. Město díky svým zachovalým památkám představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů na celém Slovensku.

Co navštívit

Centrum a dolní město
Na prohlídku Trenčína vám bohatě postačí jediný den. Centrum je malé a všechny památky se navíc nacházejí blízko sebe. První zastávku při cestě z vlakového či autobusového nádraží udělejte u hotelu Elizabeth. Proč právě u tohoto hotelu? V jeho útrobách se totiž nachází originální římský nápis na skále, který připomíná památku vítězství císaře Marca Aurelia v roce 179 našeho letopočtu. Latinský nápis je nejseverněji položený důkaz pobytu římských legií. Nápis z ulice není viditelný. Když vejdete do hotelu a zeptáte se personálu, tak vám jej bezplatně ukáže. Případně se ani nemusíte ptá a jeďte výtahem do druhého podlaží, kde je umístěna krytá vyhlídková terasa.

Od hotelu s římským nápisem je nadohled hlavní trenčínské náměstí – Mierové. Zde kromě několika pomníků a morového sloupu najdete hlavně několik restaurací, kde si můžete pochutnat i na tradiční slovenské kuchyni, včetně oblíbených halušek s bryndzou. V jednom z domů se tu ale nachází turistické centrum, kde vám ochotně poradí a odpoví na všechny vaše dotazy. Na konci náměstí se nachází původní městská brána z 15. století, později několikrát přestavěná a zvýšená o několik poschodí. Dnes je přístupná veřejnosti a slouží jako vyhlídková věž. V minulosti byly v Trenčíně takového brány dvě, zachovala se ale pouze tato přezdívaná Turecká.

Pozornosti by při vaší prohlídce Trenčína neměli uniknout ani tzv. Farské schody vedoucí z náměstí k farnímu kostelu z konce 16. století. Tyto schody měly umožnit přesun obránců města k městským obranám a jako spojnice ke zbrojnici. Na konci schodů při farním kostele nahlédněte do pohřební kaple a kostnice svatého Michala, která je jedinou dochovanou gotickou stavbou v Trenčíně.

Zájemci o židovskou tématiku mohou navštívit starou židovskou synagogu postavenou s byzantskými prvky v roce 1913. Před návštěvou si ověřte otevírací dobu kvůli různým židovským svátkům a šabatu.

Po prohlídce centra se vydejte po již zmiňovaných schodech do kopce směrem k Trenčínskému hradu.

Trenčínský hrad
Hlavní turistický cíl a dominanta města Trenčín i celého Pováží. Trenčínský hrad je přístupný veřejnosti celoročně a v rámci prohlídky nabízí několik okruhů. My doporučujeme zakoupit prohlídku s průvodcem, při které objevíte všechny zajímavosti hradu. Uvidíte rotundu, která byla v 11. století vůbec první prokazatelnou stavbou na návrší, lapidárium s expozicí zachovalých kamenných fragmentů z hradu či hladomornu s výstavou replik středověkých mučících nástrojů. Nejzajímavější částí hradu je potom Matúšova věž. Po rotundě je druhou nejstarší částí celého komplexu a její současná podoba pochází z roku 1270, kdy prošla gotickou úpravou. Na věž je možné vystoupat a kochat se nádherným výhledem na celé okolí. V rámci prohlídkového okruhu navštívíte i Ludovítův a Barborin palác. Ten nese jméno po Barboře Celjské, manželce Zikmunda Lucemburského. Ve středověku hrál Trenčínský hrad významnou roli, byla na něm podepsána Trenčínská smlouva, jíž se český král Jan Lucemburský vzdal nároků na polský trůn. Ve 13. a 14. století hrad ovládal Matúš Čák Trenčanský, významná osobnost Uher a Slovenska – právě jemu je část expozic na hradě věnována. Další část expozice zahrnuje hradní galerii nebo sbírku historického nábytku.

Trenčín: Kultura & historie

Historie Trenčína je velice obdobná historii místního hradu. Původně se město jmenovalo Laugarício, od středověku se užívá dnešní název Trenčín. V 11. století se celá oblast Pováží stala součástí Uherska (dnešního Maďarska), v roce 1241 město i hrad zpustošili Tataři. Později se město stalo jedním z center západního Slovenska, bylo napojeno na železnici i dálnici.

Kulturně žije Trenčín hlavně v létě. Na místním vojenském letišti se pravidelně začátkem července koná známý Pohoda Festival, z dalších letních akcí lze zmínit ještě Runway international rock festival či divadelní festival Sám na javisku.

Ve městě sídlí Galerie Miloše Alexandra Bazovského, vystavující hlavně díla tohoto známého slovenského malíře, městské i hudební divadlo nebo výstavisko Expo center s tématem Trenčín město módy.

Trenčín: Noční život

Bary a noční kluby jsou v Trenčíně situovány v centru města. Z osobních zkušeností vám můžu doporučit zejména návštěvu klubů NO.33 a Stejdž, kde se každý víkend, v pátek a sobotu, odehrávají diskotéky všech hudebních žánrů.

Tisíce návštěvníků zavítají do Trenčína kvůli festivalu elektronické taneční hudby EDMANIA. Ten se koná dvakrát ročně, většinou začátkem léta a v prosinci, v prostorech výstaviště Expo. Festivalu se pravidelně účastní ty největší hudební hvězdy, jako jsou Armin van Buuren či Axwell & Ingrosso.

Trenčín: Cíle v okolí

Oblast Pováží a Ponitří nabízí široké možnosti výletů do okolí. Můžete se vydat na romantický zámek Bojnice, známý z mnoha filmů a seriálů. V Bojnicích se nachází i zoologická zahrada.

V komedii Tajemství hradu v Karpatech je pro změnu vyobrazena zřícenina Čachtického hradu nacházející se nedaleko Nového Mesta nad Váhom.

V oblasti Považské Bystrice je ideálním místem pro pěší turistiku výlet do Manínské tiesňavy, národní přírodní rezervace s mnoha skalami, kaňonem či jeskyněmi. Je součástí chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy, kde najdete i řadu dalších pěších i cyklotras.

Mezi městy Brezová pod Bradlom a Košariskami se nachází mohyla Milana Rastislava Štefánika, pravděpodobně nejvýznamnější slovenské osobnosti a jednoho ze zakladatelů Československa.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.