Centrum a dolní město
Na prohlídku Trenčína vám bohatě postačí jediný den. Centrum je malé a všechny památky se navíc nacházejí blízko sebe. První zastávku při cestě z vlakového či autobusového nádraží udělejte u hotelu Elizabeth. Proč právě u tohoto hotelu? V jeho útrobách se totiž nachází originální římský nápis na skále, který připomíná památku vítězství císaře Marca Aurelia v roce 179 našeho letopočtu. Latinský nápis je nejseverněji položený důkaz pobytu římských legií. Nápis z ulice není viditelný. Když vejdete do hotelu a zeptáte se personálu, tak vám jej bezplatně ukáže. Případně se ani nemusíte ptá a jeďte výtahem do druhého podlaží, kde je umístěna krytá vyhlídková terasa.
Od hotelu s římským nápisem je nadohled hlavní trenčínské náměstí – Mierové. Zde kromě několika pomníků a morového sloupu najdete hlavně několik restaurací, kde si můžete pochutnat i na tradiční slovenské kuchyni, včetně oblíbených halušek s bryndzou. V jednom z domů se tu ale nachází turistické centrum, kde vám ochotně poradí a odpoví na všechny vaše dotazy. Na konci náměstí se nachází původní městská brána z 15. století, později několikrát přestavěná a zvýšená o několik poschodí. Dnes je přístupná veřejnosti a slouží jako vyhlídková věž. V minulosti byly v Trenčíně takového brány dvě, zachovala se ale pouze tato přezdívaná Turecká.
Pozornosti by při vaší prohlídce Trenčína neměli uniknout ani tzv. Farské schody vedoucí z náměstí k farnímu kostelu z konce 16. století. Tyto schody měly umožnit přesun obránců města k městským obranám a jako spojnice ke zbrojnici. Na konci schodů při farním kostele nahlédněte do pohřební kaple a kostnice svatého Michala, která je jedinou dochovanou gotickou stavbou v Trenčíně.
Zájemci o židovskou tématiku mohou navštívit starou židovskou synagogu postavenou s byzantskými prvky v roce 1913. Před návštěvou si ověřte otevírací dobu kvůli různým židovským svátkům a šabatu.
Po prohlídce centra se vydejte po již zmiňovaných schodech do kopce směrem k Trenčínskému hradu.
Trenčínský hrad
Hlavní turistický cíl a dominanta města Trenčín i celého Pováží. Trenčínský hrad je přístupný veřejnosti celoročně a v rámci prohlídky nabízí několik okruhů. My doporučujeme zakoupit prohlídku s průvodcem, při které objevíte všechny zajímavosti hradu. Uvidíte rotundu, která byla v 11. století vůbec první prokazatelnou stavbou na návrší, lapidárium s expozicí zachovalých kamenných fragmentů z hradu či hladomornu s výstavou replik středověkých mučících nástrojů. Nejzajímavější částí hradu je potom Matúšova věž. Po rotundě je druhou nejstarší částí celého komplexu a její současná podoba pochází z roku 1270, kdy prošla gotickou úpravou. Na věž je možné vystoupat a kochat se nádherným výhledem na celé okolí. V rámci prohlídkového okruhu navštívíte i Ludovítův a Barborin palác. Ten nese jméno po Barboře Celjské, manželce Zikmunda Lucemburského. Ve středověku hrál Trenčínský hrad významnou roli, byla na něm podepsána Trenčínská smlouva, jíž se český král Jan Lucemburský vzdal nároků na polský trůn. Ve 13. a 14. století hrad ovládal Matúš Čák Trenčanský, významná osobnost Uher a Slovenska – právě jemu je část expozic na hradě věnována. Další část expozice zahrnuje hradní galerii nebo sbírku historického nábytku.