hero image

Autobus tam a zpět: Pasov

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Pasov

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Passau central bus station

Passau,,Hbf

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Pasov: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

49

Počet zastávek

2

Země

Německo

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Pasov: Informace o městě

Pasov: Obecné informace

Město, které miloval Napoleon Bonaparte. Prohlásil, že krásnější město v Německu neviděl. Snad pro jeho romantická zákoutí či netradiční polohu na soutoku tří řek. To je Pasov, město, které stojí za to navštívit nejen kvůli architektonickým památkám, ale i atmosféře, malebným uličkám, hospůdkám či plavbám po Dunaji.

Pasov (německy Passau) je město v Německu. Nachází se na jihovýchodě spolkové země Bavorsko, těsně u hranice s Rakouskem a asi 60 km jižně od hranice s Českem.

Cesta s FlixBusem trvá z Prahy přibližně 7-8 hodin. Můžete sem však dojít i pěšky – když se vydáte přes hraniční přechod Strážný/Philippsreuth na Šumavě, odtud je to do Pasova asi 40 kilometrů. To je skvělý tip pro milovníky pěší turistiky.

Kolem roku 300 př.n.l. se tu usadili Keltové, Římané později vystavěli vojenský tábor Casta Batava. Středověký rozvoj ovlivnili tři faktory – voda, církev a poloha poblíž rakouských a českých zemí. Pasov fungoval jako říční překladiště zboží, zejména soli. Navíc se město stalo vůbec největším biskupstvím Svaté říše římské, vláda knížat-biskupů vydržela až do roku 1802. Za náboženského neklidu v 16. století vyjednal roku 1552 arcivévoda Ferdinand I., bratr císaře Karla V., s knížecí protestantskou opozicí tzv. Pasovskou dohodu, která vedla o tři později k augsburskému míru.

Poloha Pasova bere dech. Staré centrum se rozkládá na zužujícím se výběžku pevniny ve tvaru šípu mířícího na východ, ze severu ho obtéká Dunaj a z jihu Inn. Severně od cípu leží menší cíp země tvořený Dunajem a Ilzem. Nad ním se tyčí stará pevnost. Požár počátkem 17.století otevřel dveře do města baroku, zvláště v jeho italské podobě, neboť právě mistry z jihu biskupové pozvali.

Co navštívit

Náměstí Rathausplatz

Další krásné náměstí Rathausplatz najdete severovýchodním směrem, na nábřeží Dunaje. Zaujme vás tu radnice ze 14.století s malovanou fasádou tvořená několika městskými domy, radniční, 68 metrů vysoká věž přibyla až v 18. století. V historickém domě Wilder Mann sídlí Muzeum skla vystavující sbírku 30 000 exponátů českého skla od roku 1780 až do třicátých let 20. století. Muzeum skla je otevřeno denně od 9 hodin do 18 hodin a vstupné činí 7 eur za dospělého a 5 eur za dítě. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

Poloostrov Dreiflusseeck

Z náměstí se můžete vydat po nábřeží až na cíp poloostrova s výhledem na hrad, ústí řek a přístaviště výletních lodí. Mimochodem Inn je zde mohutnější než Dunaj, nicméně jméno získává řeka po té delší, a tak z Pasova dál teče Dunaj. Od cípu pokračujte po jižní straně poloostrova proti proudu Innu. Věž Schaiblingsturm z roku 1481 sloužila jako sklad soli. Po chvíli dojdete ke kostelu sv.Michaela, který postavili jezuité v 17. století.

Pasov: Kultura & historie

Katedrála svatého Štěpána

Uprostřed městského poloostrova na náměstí Domplatz stojí katedrála sv. Štěpána. Gotickou stavbu zničil v 17. století požár, zůstalo jen kněžiště a příčná chrámová loď. Budovu včetně dvou předních věží barokně přestavěl italský mistr Carlo Lurago. Na štukové výzdobě se podílel Giovanni Battista Carlone, boční kaple vymaloval rakouský mistr Johann Michael Rottmayr. Chrámové varhany se 17774 píšťalami a 233 registry jsou vůbec největšími na světě. Východní strana katedrály se nachází již na náměstí Residenzplatz s kašnou Wittelsbachbrunnen, starými městskými domy a pseudoklasicistním biskupským palácem z 18. století, v níž sídlí katedrální a diecézní muzeum.

Innstadt

Po mostu Marienbrucke přejdete do jižní části města zvané Innstadt. Na pobřežní ulici Lederergasse lze navštívit muzeum věnované pozdní římské osadě ze 3. století. Jihozápadním směrem lze dojít ke kostelu sv. Severína, kde byl založen klášter již v 5. století. Nad čtvrtí se na kopci Mariahilfberg s nádherným výhledem tyčí poutní kostel Wallfahrtskirche Mariahilf.

Severní břeh

Na severním břehu Dunaje, kam vede most Luitpoldbrucke (kousek od náměstí Rathausplatz), můžete po schodech vyšplhat k horní pevnosti (Veste Oberhaus), kterou začali stavět biskupové roku 1219. Opevněnou cestou byla spojena s dolní pevností (Veste Niederhaus) na cípu soutoku Dunaje s Ilzem. Hradna kopci hostí muzeum kulturních dějin a pasovskou galerii.

Pasov: Noční život

V obci Kunzing (30 kilometrů severozápadně od Pasova) sídlí výborné archeologické muzeum Quintana se sbírkami z doby keltské a římské. Otevřeno je tu od května do září od 10 hodin do 17 hodin a od října do dubna od 10 do 16 hodin. Vstupné jsou 4 eura za dospělého a 2 eura za dítě.

Pasov: Zajímavé informace

Vyhlídková loď

Úžasný zážitek, který by rozhodně neměl chybět ve vašem programu při návštěvě Pasova je hodinová vyhlídková plavba. Obhlédnete během ní to, co se sice dá obejít pěšky, ale pohled z lodi je výjimečný. Pokud by vám tato krátká plavba nestačila, můžete – jako císařovna Sissi – doplout mnohem dále, třeba až do Vídně.

Lázně Bad Füssing

Zejména v zimním období je nejvhodnější navštívit lázně Therme1. Ponořte se do termální vody, která má teplotu v rozmezí 30 až 42 stupňů a pozorujte padající sníh. Tělo si nechte namasírovat vodními trysky. Vyzkoušejte také perličkovou lázeň, terapeutický bazén, plynnou sirnatou koupel nebo se ponořte do bazénu s umělými jeskyněmi. Součástí lázní je i obrovský saunový svět, jež se nachází v sousedícím komplexu restaurovaného selského statku. Ve čtyřech budovách naleznete 8 prostorných saun – každou jinou, odpočinkové a relaxační místnosti, venkovní bazén s masážními tryskami a samozřejmě tu nechybí restaurace na plnění energie.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.