Autobus tam a zpět: Bolzano

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Bolzano

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Bolzano South (Stazione FS)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Bolzano: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

53

Počet zastávek

1

Země

Itálie

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Bolzano: Informace o městě

Bolzano: Obecné informace

Bolzano je fantastické město ukrývající se uprostřed italských Alp v regionu Jižního Tyrolska. S populací kolem 105 000 obyvatel se město řadí také mezi jedno z největších v okolí a tvoří tak centrum celých Tyrol. Věděli jste například, že bylo Bolzano v roce 2014 zvoleno jako město, kde se žije nejlépe? Pojďme se teď tedy společně podívat na to, co se skrývá za příběhem tohoto horského skvostu a na to, proč byly místní hory oblíbeným místem pro stavbu hradů a dalších osídlení. Co se týče osídlení Bolzana a jeho okolí, archeologové mluví jasně. Tato oblast byla osídlena již během prehistorického období, během kterého se v Bolzanu vystřídalo několik rodů, v čele se Svatou říší římskou či Bavorským královstvím. Vliv německé kultury tak rozhodně nelze zpochybňovat, jelikož jeho pozůstatky lze vidět ve městě dodnes. Strategická poloha města uprostřed hor, bohatá půda v údolních nížinách, turismus a průmysl. Toto všechno jsou aspekty pro nynější podobu města, pohánějící jeho ekonomiku a podporující jeho finanční stabilitu.

Co navštívit

Jako první vás Bolzano doslova dostane svým středověkým nádechem společně s typickými domy, charakteristickými pro své podloubí. Srdcem města a zároveň i nejstarší částí města Bolzano je náměstí Piazza Walter, kde se mimo jiné nachází i slavný gotický dóm pocházející z 15. století. Ten můžete poznat už na první pohled a to konkrétně podle pestrobarevných střešník tašek a dominující věže. Interiér dómu je velmi klasický a k vidění je tu spousta gotických fresek, reliéfů nebo třeba vyřezávaný nábytek. Od dómu se nyní přesouváme směrem k centru náměstí, kde najdete další památku, kterou je socha bolzanského rodáka Walthera von der Vogelweide. Při cestě si určitě všímejte okolních domů, lemujících okolní ulice svými bohatě zdobenými štíty. Vaše další kroky směřujte ke kapli San Giovanni, jenž je součástí gotické dominikánského chrámu. Říkáte si, že je čas si na chvíli odpočinout od všech těch budov a kostelů? Jestliže je tohle váš případ, zajisté vás potěší například Piazze Grano, kde se každý den koná trh, nabízející plno lokálních výrobků včetně těch nejlahodnějších italských pochoutek.

Bolzano: Kultura & historie

Lyžování a turistika se občas můžou stát velmi namáhavými aktivitami, a tak je třeba myslet i na program během odpočinkových dnů. Samozřejmě ne tak úplně! Jak už asi víte nebo tušíte, Bolzano a jeho okolí je velmi bohaté, co se archeologických nálezů týče. Předměty z mědi, dřeva nebo například sbírky horských křišťálů lze spatřit v archeologickém parku Muzeum Aguntum, zaměřujícím se nejen na římskou kulturu. Tou nejoblíbenější částí celého muzea jsou nepochybně vykopávky původních termálních lázní, společně s městskými zdmi, jejichž šířka čítá neuvěřitelných 2,5 metrů. Říkáte si, co víc vás může v místních muzeích ještě překvapit? Pakliže jste ještě neslyšeli o „muži z ledu“, připište si na váš seznam tipů a zajímavostí i Jihotyrolské archeologické muzeum. Domov nejstarší evropské mumie Ötziho se totiž nachází jen kousek od historického centra a bez problému se sem dostanete po svých. No řekněte… Kdo by si nechal ujít možnost vidět lidské tělo, čítající neuvěřitelných 5 300 let? My rozhodně ne!

Bolzano: Noční život

Ačkoli se na první pohled může zdát, že na vás v Jižním Tyrolsku čeká jen pizza a klasika v podobě italské zmrzliny, není tomu tak. Tento region, který kdysi patřil pod křídla rakousko-uherské monarchie je nyní plný gastronomických pokladů a to především v podobě masných a mléčných výrobků. Kdo by také odolal místní uzené šunce speck, kterou kromě výrazné chuti na první pohled poznáte podle charakteristické červené barvy. Ta se v Jižním Tyrolsku mimochodem vyrábí z vepřového masa, a tak se vám možná může zdát velmi podobná naší verzi anglické slaniny či její italské sestry pancetty. Jednou z dalších laskomin, která na vás nejen v Bolzanu bude číhat ze všech výloh - je sýr Stelvio. Tento sýr je vyrobený podle tradičních receptur, kdy se k přípravě sýra používá pouze mléko, které pochází od krav, pasoucích se na volných loukách, což ostatně může i za jedinečnou bylinnou chuť této pochoutky. Pakliže se řadíte mezi labužníky a milovníky sýrů, tenhle polotvrdý a poctivě vyzrálý sýr vás rozhodně nezklame.

Když už jste prošli celé Bolzano křížem krážem, je čas se na chvíli přesunout o kousek dál. My doporučujeme třeba jednodenní výlet do Benátek, kam se prostřednictvím jednoho z mnoha našich přímých spojů dostanete přibližně za 4 hodin.

Bolzano: Cíle v okolí

Důvodů, proč se místní hory a lyžařská střediska těší mezi návštěvníky velké oblíbenosti je hned několik. Ten úplně první? Každý si tu přijde na své! Například Dolomity, které jsou dokonce od roku 2009 součástí dědictví UNESCO, nabízejí více než 100 upravených sjezdovek v nadmořské výšce až 2250 metrů. V Dolomitech se dále nachází i jedno z nejoblíbenějších středisek vůbec Dolomiti Superski, které sdružuje více jak 12 lyžařských středisek. Představte si téměř 1200 kilometrů upravených tras, na které vás vyveze jeden ze 450 přítomných vleků. Naprostou samozřejmostí jsou tady i lyžařské areály, které jsou taktéž vhodné pro rodiny s dětmi. Jedním z takových jsou například střediska Kronplatz, Speikboden a San Vigilio di Marebbe.

Vyjeďte si do místních kopců ke konci sezóny, která zde vrcholí v polovině března a zažijte jedinečné lyžování spojené s příjemným jarním počasím. Kombinace parádního sněhu, slunečních paprsků a rozkvetlého údolí patří mezi opravdový zážitek, během kterého na vlastní kůži zažijete tu pravou horskou atmosféru.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.