Autobus tam a zpět: Toruň

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce


Autobusové zastávky ve městě Toruň

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Toruń

Toruń, ul. Broniewskiego

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Toruň: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

66

Počet zastávek

2

Země

Polsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Toruň: Informace o městě

Toruň: Obecné informace

Toruň je polské město v Kujavsko-pomořském vojvodství a spolu s Bydhoští je jeho druhým hlavním městem. Toruň ležící na březích řeky Visly je známé jako rodiště slavného polského astronoma Mikuláše Koperníka a pro svou výrobu medových perníků. Díky jedinečně dochovanému historickému centru a desítkám nádherných památek bylo město v roce 1997 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Co navštívit

Nejcennější a také nejoriginálnější památky Toruně pocházejí z období Středověku. Návštěva vám zabere více dní, protože na každém rohu vás tu čekají překrásná zákoutí. Město bylo v minulosti přestavěno na tvrz a dodneška je obehnáno dvojitou obrannou zdí. Mezi zdmi se nachází vodní příkop. Vjezd do města vedl skrze brány a čtyři dochované (brána svatého Ducha, Mostní brána, Námořní brána a Caesarův oblouk) můžete obdivovat i dnes. Z tohoto období se také dochovalo několik zajímavých pevností – Křivá věž (jejíž odchylka od svislice činí dokonce až 146 cm), Monstrance, Kočičí hlava a Kočičí ocas (které svá jména získaly podle legendy o kočce, která chránila město).
Při návštěvě Toruně jistě musíte navštívit zachovalé Staré i Nové město, které se dochovalo téměř beze změny od 13. století a díky kterému je dnes zapsáno na seznamu UNESCO. Pozornosti by neměla uniknout radnice Starého města, která je jedna z nejkrásnějších v Evropě a pochází ze 14. století. O stavbě radnice koluje historka, která vysvětluje její podobu. Traduje se, že jedna věž značí jeden kalendářní rok, čtyři brány do radnice symbolizují čtyři roční období, dvanáct sálů dvanáct měsíců a oken na radnici je prý přesně 365 a sami si je můžete spočítat, abyste se přesvědčili o pravdě. Dnes se v útrobách radnice nachází muzeum.
Za jeden z nejkrásnějších měšťanských domů je považován jedinečný dům Mikuláše Koperníka, dnešní astronomovo muzeum a současně barokní dům Pod Hvězdou s krásně zdobenou žlutou fasádou a štukovými ornamenty. Tento dům se nachází na ulici Mikuláše Koperníka číslo 15. Kromě artefaktů Koperníkovy rodiny jsou zde vystavena i různá vydání jeho prací. Ve sklepě je jako bonus pro návštěvníky zřízeno Muzeum toruňského perníku.
Blahobyt města připomínají sýpky. Dnes je za nejkrásnější gotickou sýpku vůbec v Polsku považována právě toruňská sýpka na ulici Piekary 4. Tu nejzajímavější sýpku ale najdete o kousek dále (Piekary 2), která byla postavena v barokním stylu. Momentálně slouží některé sýpky jako hotely.

Toruň: Kultura & historie

Území dnešní Toruně bylo osídleno již v 11. století před naším letopočtem a až do 13. století našeho letopočtu zde žily staroslovanské kmeny. Ve středověku město získali němečtí rytíři a začala se zde prodávat sůl, díky které město vzkvétalo již od svých počátků. V letech 1878 – 1914 byla Toruň přestavěna na pevnost a dvojitou obrannou zeď můžete obdivovat i nyní. Po první světové válce se většina Němců z Toruně vystěhovala a mezi válkami probíhala výstavba mnoha nových budov. V průběhu druhé světové války byla celá židovská komunita, která zde patřila před válkou mezi nejpočetnější, deportována do Lodže a město bylo využito jako pevnostní město proti postupující sovětské armádě.
Pokud jste příznivci všech zajímavých festivalů, pak je Toruň město přímo pro vás stvořené. V únoru se zde koná Toruňský festival vědy a umění, v květnu Festival hudby a umění baltských krajů „Probaltica“, v červenci a v srpnu Mezinárodní letní festival „Toruň“, což je festival hudby a architektury, v srpnu můžete dorazit na Mezinárodní festival světla „Skyway“ a nakonec v prosinci se v Toruni koná Mezinárodní toruňské setkání loutkových divadel.
Ani zájemci o divadlo a muzea zahálet nebudou, protože tu mohou navštívit například Teatr im, Wilama Horzycy nebo Toruňský korunní orchestr. Z muzeí to je například Krajské muzeum, kde uvidíte bohaté sbírky gotického umění a originální formy na pečení perníků, Etnografické muzeum či Galerie umění „Wozownia“.

Toruň: Noční život

Gotická katedrála svatého Jana Evangelisty byla ve středověku nejdůležitějším kostelem v Toruni. Obdivovat zde můžete hlavně její sedmitunový Boží zvon, který byl odlit již v roce 1500. Jednou ze zajímavostí vázající se k tomuto kostelu je fakt, že v 16. století byl kostel využíván současně katolíky i protestanty. Za nejkrásnější kostel v celé Toruni je potom považován kostel svatého Jakuba, který stojí na Novoměstském náměstí. Pokud do něj zavítáte, hledejte symboly mušlí, které odkazují na patrona kostela a také na skutečnost, že Toruň leží na poutní cestě z Pobaltí do Santiaga di Compostela.
Za přírodou se vydejte na ostrov Kępa Bazarowa. Ten je jedinečnou chráněnou krajinnou oblastí přímo uprostřed města. Výhled z ostrova je doslova dech beroucí a to hlavně ve večerních hodinách, kdy se ke krásnému výhledu přidá noční osvětlení Toruně.

Toruň: Cíle v okolí

Bydhošť
Pokud jste v Toruni, rozhodně neopomeňte navštívit nedaleké město Bydhošť, které je právě tím druhým hlavním městem Kujavsko-pomořského vojvodství. V tomto městě najdete kromě nádherných a unikátních památek – Staré město, Mlýnský ostrov, Bydhošťský kanál – i největší městský park v zemi. Poznávacím znamením města jsou sýpky, které právě najdete i v Toruni.
Ciechocinek
Ciechocinek je lázeňské město na řece Visle vzdálené asi 20 kilometrů od Toruně. Místní solné prameny jsou známé tím, že léčí kardiovaskulární, ortopedické i revmatické problémy, odstraňují potíže s dechem a problémy nervového systému. Jeden pramen je dokonce pojmenován jako „zázrak přírody“.
Grudziadz
Posledním zajímavým místem v okolí Toruně je město Grudziadz se zachovalým středověkým centrem či unikátními vojenskými sruby postavenými těsně před druhou světovou válkou.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.