hero image

Autobus tam a zpět: Stockholm

Cestování v době COVID-19

Podívejte se na aktualizaci našich spojů.
Více informací zde

Bezpečnostní opatření

Zaručujeme vysoké hygienické standardy pro vaše bezpečí a pohodlí na cestách.
Více informací zde

Ušetřete až 70 % ceny

Díky našim dynamickým cenám můžete při včasné rezervaci jízdenky ušetřit až 70 %.
Naše nabídka

Včasný příjezd

Do cíle se dostanete pohodlně a včas. U všech linek si můžete zkontrolovat aktuální časy příjezdů.
Aktuální informace o trase

Na této stránce

Oblíbené spoje Autobusové zastávky Průvodce městem

Autobusové zastávky ve městě Stockholm

Poznámka: Vaše jízdenka obsahuje nejaktuálnější informace.

Stockholm,,Cityterminalen

Liljeholmen (Stockholm)

Stockholm Cityterminalen (Terminalslingan)

Objevte všechny destinace

Vyberte si z více než 2 500 turistických destinací ve 37 zemích.

Prozkoumejte mapu
Stockholm: Rychlý přehled
Přímé spoje do města

99

Počet zastávek

3

Země

Švédsko

Šetrné k životnímu prostředí?

Ano

Stockholm: Informace o městě

Stockholm: Obecné informace

Stockholm se s necelým milionem obyvatel stal hlavním a největším městem Švédska. V přilehlé aglomeraci pak žije celkově až 2,2 milionu obyvatel, což dělá z oblasti kulturní, politické i ekonomické centrum země. Stockholm byste našli na 14 různých ostrovech u ústí jezera Mälaren do Baltského moře. Ve městě tak najdete desítky mostů, malebné uličky se starými domy a překrásná naměstí. Překvapí vás i množství zeleně a parků, které zabírají až 40 % rozlohy švédského hlavního města. Vydejte se s FlixBusem do Stockholmu a poznejte na vlastní oči „Benátky severu“.

Co navštívit

Na procházku po historickém jádru města se vydejte do Starého města (švédsky Gamla stan). Tato část je doslovným srdcem Stockholmu, kde se psaly dějiny hlavního města i celého Švédska. Úzké uličky, kostely a další stavby švédské architektury vás vtáhnou do skandinávské atmosféry. Na Gamla Stan se původně nacházela pevnost/hrad „Tre Kronor“, která se díky výhodné poloze stala významným strategickým bodem nově založeného města. O tom svědčí i fakt, že v dnešní době na jeho místě stojí Kungliga Slottet, tedy Královský palác. I přesto, že se jedná o oficiální sídlo švédského krále, máte možnost palác navštívit a zhlédnout expozici „Tre Kronor“ i s modelem původního středověkého hradu, který v 17. století vyhořel.

Ve Starém městě se nachází i hlavní náměstí Stockholmu Stortorget, kostely Storkyrkan nebo Tyska Kyrkan.

Drottningholm znamená v překladu Královnin ostrov. Našli byste ho na ostrově Lovön na jihozápadním předměstí města. Toto sídlo švédské královské rodiny nechal postavit v 16. století král Jan III. Švédský a jeho manžela Kateřina Jagellonská. Zámku se přezdívá díky své rozlehlosti Versailles severu, o čemž se můžete přesvědčit procházkou po místním parku, ve kterém jsou mj. umístěny i manýristické sochy, které si v 17. století odvezli z Prahy jako válečnou kořist.

Stockholm je také proslulý svými muzei. Muzeum Vasa by si neměli nechat ujít milovníci historie a námořnictva. V muzeu je totiž vystaven světový unikát, švédská válečná loď Vasa ze 17. století, která je dokonce jedinou dochovanou lodí své doby na světě. Byla postavena v letech 1626-1628 za vlády krále Gustava II. Adolfa s cílem zapojení do třicetileté války, do které Švédové vstoupili kvůli upevnění své moci. Po dokončení stihla uplout pouhé dva kilometry a ihned se potopila. V roce 1961 byla vyzvednuta ze dna moře, zakonzervována a vystavena v expozici.

Za uměním se vydejte do Národního muzea (Nationalmuseum), které se pyšní největší sbírkou umění ve Švédsku. Vystaveny jsou tu i předměty odcizené švédským vojskem po dobytí Prahy v roce 1648.

Více k historii udělování Nobelovy ceny se dozvíte v Nobelmuseet ve Starém městě. Kromě zajímavostí o samotném vynálezci dynamitu Alfredu Nobelovi a jeho ceně se tu nachází informace o vědcích a umělcích, kteří svými objevy změnili svět.

Na ostrově Djurgarden stojí za to navštívit muzeum lidových staveb po širým nebem Skansen, jež bylo vůbec prvním podobného stylu na světě. Můžete tu obdivovat přes 140 budov typické skandinávské architektury od 14. století až po moderní dobu. V galerii Thielska galleriet si pak prohlédněte vrcholná díla švédského a skandinávského umění 19. a 20. století i s rozsáhlou sbírkou děl od malíře Edvarda Muncha.

Z věže Kaknästornet vysoké 155 metrů budete mít zaručeně hlavní město Švédska jako na dlani. Slouží totiž kromě rozhlasového a televizního vysílače také jako rozhledna. Postavena byla v letech 1964-1967.

Netradičním zpestřením vašeho výletu může být návštěva obrovského letního hřbitova Skogskykogarden, který je od roku 1994 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Stockholm: Kultura & historie

Oblast Stockholmu byla osídlena již v období doby kamenné. Žili tu Vikingové, kteří zde vytvořili obchodní cesty s dalšími skandinávskými osadami. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1252. Město se nejdříve rozléhalo na centrálním ostrově u Helgeandsholmen. Stockholm se stal jedním ze sídel baltského obchodu, pravidelně udržoval úzké vazby s městy v Německu či v Pobaltí.

V první polovině 16. století se odehrálo několik povstání za nezávislost. Švédsko bylo totiž součástí tzv. Kalmarské unie, které vládl dánský král. Po rozpadu tohoto uskupení se stal novým švédským králem Gustav I. Vasa. Začal rozvoj Stockholmu i země, počet obyvatel se v tu dobu několikrát znásobil. V 18. století nicméně třetina místních zahynula na morovou epidemii, ke které se přidala ještě Severní válka a hospodářský i populační růst zpomalil. Později začali do Stockholmu přicházet migranti, kteří napomohli k ekonomickému růstu.

Název Stockholm pochází pravděpodobně ze středověku. První část stock znamená ve švédštině protokol, druhá část Holm pak znamená ostrůvek. Celý název je pravděpodobně důsledkem obchodování s železem, které bylo v tu dobu velmi populární.

Stockholm: Noční život

Stockholm je pro noční život a party jako stvořený. Nejlepší místa pro trávení nocí jsou kluby Erlands, Berns, Sommargarden, F12 Terrasen nebo Tradgarden. Můžete posedět i v některém z barů nacházejících se ve Starém městě.

Stockholm: Zajímavé informace

Ve Švédsku patři mezi nejpopulárnější sporty lední hokej, lyžování či florbal. Přímo ve Stockholmu můžete osobně navštívit i zápasy fotbalového týmu AIK Stockholm, z hokejových klubu zde sídlí klub Djurgarden.

Fanoušky hokeje jistě oslní hala Globen otevřená v roce 1989 u příležitosti mistrovství světa, které se tu tehdy konalo. S průměrem 110 metrů a vnitřní výškou 85 metrů se dokonce jedná o největší stavbu půlkulového tvaru na světě. Hala disponuje 13 tisíci místy a je domácím stadionem pro švédskou hokejovou reprezentaci. Ke Globenu se pohodlně dostanete stockholmským metrem. Stavbu nepřehlédnete ani v noci, kdy je celá aréna krásně barevně osvětlena.

Z kulturních institucí je vyhlášené Královské dramatické divadlo (Kungliga Dramatiska Teatern) nebo Královská opera Švédska založená roku 1773. Atrakcí pro mladé a rodiny s dětmi pak je zábavný park Gröna Lund nacházející se na ostrově Djurgarden. Pozor na jeho otevírací dobu, je v provozu pouze od konce dubna do poloviny září.

Festivaly a koncerty zastupuje například Summerburst se zaměřením na elektronickou taneční muziku.

Stockholm: Cíle v okolí

Pokud vám nebude stačit hlavní město Švédska, ideálním cílem pro trávení času v přírodě je ostrov kostelů Gotland, kam se dostanete trajektem. Můžete si třeba půjčit kolo a poznávat místní památky netradičně.

Severně od Stockholmu potom leží město Uppsala, kde stojí za návštěvu katedrála Domkyrkan s výškou 119 metrů. Ve středověku byla místem korunovace švédských pamětníků, někteří z nich jsou také v kryptě katedrály pohřbeni. Dále se tu nachází královský hrad Uppsala slot postavený v 16. století.


Stockholm očima Jiřího

Touha cestovat u mě poprvé propukla v patnácti letech, když jsem se sám s kamarády vydal na Ukrajinu. Zásluhu na tom ale mají i rodiče, kteří mě od dětství vedli k dobrodružství a poskytují mi velkou podporu v poznávání světa. Moje cestovatelská vášeň se postupně rozrostla na závislost a do dnešního dne jsem tak již navštívil stovky měst v padesáti zemích světa na čtyřech kontinentech. Své zážitky z cest zveřejňuji na svém instagramovém profilu Instagram.


Poskytované služby na palubě podléhají dostupnosti.